Наводненията през 2005 г. у нас – равносметка и мерки

23 Февруари 2006 г.,zastrahovatel.com
*През миналата година водната стихия засегна в по-малка или по-голяма степен 82 на сто от територията на България с население 3 200 000 жители, от които пряко пострадаха 2 000 000 души.

Засегнати бяха 185 общини от 27 области. Кризисно положение бе обявено в 19 области и 47 общини. По време на поройните дъждове бяха евакуирани 14 000 души. Наводнени бяха 70 550 жилищни и стопански сгради. На техническата инфраструктура – пътища, железопътни линии, електро - и водопреносна и кабелна мрежа в наводнените райони, бяха нанесени щети за над 622 349 694 лв. Засегнати бяха 2 470 км. пътища, напълно разрушени бяха 219 мостове, а 273 - сериозно повредени. Бяха залети 1 126 974 дка земеделски земи, като бе унищожена селскостопанска продукция за 74 милиона лева.

Борбата с бедствията за запазване живота на населението и устойчивото функциониране на критичната инфраструктура на страната се превърна в част от националната сигурност, поради което правителството отдава голямо значение на този проблем. Потвърждение за това е създаденото ново министерство на държавната политика при бедствия и аварии. Разработена е концепция с дългогодишен срок относно държавната политика в тази област. На 5 януари т. г. вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем внесе за обсъждане в правителството законопроект за защита при природни и други бедствия, както и промени в Закона за държавните резерви и военновременните запаси.

На тяхна основа ще бъдат разработени подзаконови нормативни актове, чрез които да се изгради и създаде необходимият капацитет от човешки, материални, технологически и технически ресурси, необходими за ефективно овладяване на бедствията.

Особено място в политиката на правителството заема изграждането на системи за ранно оповестяване и на системи за космически мониторинг. За тази цел се разработват задания и проекти, които ще бъдат финансирани през 2006 г., включително и чрез програма ФАР. Направени са стъпки за изграждане на Единна система за спешни повиквания, а така също за разработване на задание и пилотен проект за изграждане на единна система за управление при кризи на ниво област.

Важна част от борбата с бедствията и авариите е финансовото осигуряване. От целевите средства на бюджета в непосредствено разпореждане на Постоянната комисия за защита на населението при стихийни бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет за 2006 г. ще бъдат предоставени 110 000 000 лв., като 20 на сто от тях са предвидени за превенция.

*12,3 млн. евро за преодоляване на щетите от наводненията през миналата година ще получи страната ни по Програма ФАР на ЕС. Средствата ще бъдат използвани за реализирането на проекти в 187 общини, засегнати от проливните дъждове. С част от предоставеното финансиране ще се подсили капацитетът на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии и на Държавната агенция “Гражданска защита” за предотвратяване и управление на кризи и природни бедствия.

Други 10 млн. евро безвъзмездно ще получи страната ни по финансовото споразумение по Програма ФАР за 2005 г. Средствата ще са за приоритетни проекти, договорени с Европейската комисия. Те са свързани с индустриалните зони и инициативите за развитие на клъстърите; за укрепване на административния капацитет на полицията и осигуряване на условия за прилагане на Закона за защита на класифицираната информация в публичната администрация; за укрепване капацитета на Комисията за защита на личните данни; изпълнение на препоръките на директива 2003/54/ЕС в областта на енергетиката, която предвижда създаването на Географска информационна система.

*На 13 февруари т. г. Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи отпусна още 4 844 567 лв. за преодоляване на щетите от наводненията през лятото на 2005 г. С тях общият размер на отпуснатите от комисията средства възлизат на над 120 млн. лв.

Комисията одобри проекти за реконструкция на 650 обекта в 22 области. Парите се отпускат за укрепване на диги, почистване на речни корита, ремонт на пътища, улици, болници и училища. 252 440 лв. са заделени за реконструкцията на Държавната психиатрична болница в Карлуково. За възстановяване на Английската гимназия в Казанлък комисията одобри 84 000 лв. 59 000 лв. бяха отпуснати за ремонта на здравната служба в Нови пазар. Шуменската община Венец получава 157 000 лв. за корекция на дерето край с. Венец. За укрепване на дигата на р. Крумовица община Крумовград получава 324 000 лв. 500 000 лв. са заделени и за укрепване на левия бряг на р. Арда в землищата на селата Радово и Долно Черковище.

Комисията отпусна и 620 000 лв. за монтиране на 10 понтонни моста на мястото на съоръжения, отнесени от пороите. Мостовете бяха предоставени от Франция. Българската страна поема транспортирането и разходите за монтажа им.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003