Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
България върви в правилната посока
На британската образователна система й липсва ориентираност към изграждане на финансова култура и грамотност
Разговаря Галина Маринова
-В България непрекъснато говорим за липсата на финансова грамотност, и по-специално за липсата на застрахователна култура, и разчитаме на това, че с времето положението ще се подобри. В последно време обаче с изненада виждам, че във Великобритания също се говори за нуждата от подобряване на финансовата грамотност.
-Това е точно така за съжаление. Тези процеси наистина са видими и във Великобритания.
-Какви са основните причини за това хората в държава като вашата с толкова богата, огромна история по отношение на прилагането на различни финансови инструменти, люлката на съвременното застраховане, да се нуждаят от подобряване на финансовата си култура?
-Основният проблем е в образователната система на Великобритания. Там в момента не се преподават някои от основните понятия, които са основата на финансовата грамотност. В децата трябва да се събужда интерес към финансите и те да разбират още от ранна възраст колко е важно да познават в дълбочина тази материя. Аз самият имам три деца и съм наясно, че въпреки че са преминали през основното училище, те са излезли, без да придобият каквито и да било базисни познания относно това какво трябва да се знае, за да се управлява успешно бюджет например. Липсата на представа за някои от основните понятия, които не се преподават, започва да оказва своето влияние на един по-късен етап, когато младите хора, завършващи училищата с несъвършена образователна система в областта на финансите, започват да водят зрял финансов живот. Голям е броят на хората, които не могат да управляват кредитните си карти например и според мен липсата на финансова грамотност е главната причина за това. Това е проблем, който засяга всички социални структури. Има твърде много хора, които са изживели живота си „на кредитни карти“, а на практика те никога не са имали възможност да получат качествено финансово обучение и никога никой не им е казвал на един по-ранен етап за това колко е важно да имат базисни познания, преди да предприемат каквато и да било крачка към използването на финансови услуги. За това на дневен ред идват с все по-голяма сила необходимостта от обучение, за да могат хората колкото може по-рано да бъдат запознати не само с основните познания в областта на финансите, но и да добият базисни умения, защото това директно влияе на качеството на живота. Би било прекрасно да можем да видим основни познания, финансова грамотност. Мисля, че на британската образователна система й липсва точно тази ориентация – към изграждане на финансова култура и грамотност. Бих бил щастлив да видя промяна точно в посока към подобряване на образователната система и да видя, че се изучават поне основни финансови понятия, за да се върви към подобряване на грамотността, но засега няма такива сигнали и доказателства, че този процес вече е започнал към настоящия момент.
-А какво мислите за инициативата на българския регулатор във финансовия, небанков сектор за повишаване на финансовата грамотност?
- Инициативата на българския регулатор – Комисията за финансов надзор, да се стартира мащабна програма за повишаване на финансовата грамотност, в която един от основните аспекти е да се развие възможността за финансово ограмотяване в училищата, е навременна. От подобни инициативи се нуждае и Великобритания.
-Но образованието и традицията са синоними.
-Да.
-Това ли е причината да е толкова трудно да се вплете в училищните планове новото финансово знание? Фактът, че финансовият сектор е много динамично развиваща се сфера и знанието за него се развива и трябва да се адаптира и осъвременява непрекъснато, също не помага. Знаете ли дали вече се работи във Великобритания по въвеждането на дисциплините, които да предвиждат изучаване на тази материя?
-Мисля, че в тази посока вече се забелязва някакво движение и процесите вече са стартирани, но повечето от инициативите, които се случват в училищата например, са всъщност инициатива на неправителствения сектор, а не са инициирани от правителството. Благотворителни и неправителствени организации разпознават наличието на вакуум и се стараят да го запълнят. Ние например също присъстваме в училищата и участваме в обучения като компания. Това помага на компанията ни да добием популярност и да печелим доверие, а, от друга страна, помага на хората, и по-специално на младите, на учениците, да се ориентират по-добре в една иначе трудна за разбиране материя, каквато е финансовата. Налага се различни организации да се изправят пред тази млада аудитория, за да осигуряват основни познания, защото държавата не се заема да ги въведе в основната образователна програма на училищата. Така че някои от инициативите, за които говорихме днес – игри, уеб-сайтове, всичко това малко по малко започва да се появява и при нас, но преди всичко през неправителствения сектор.
-Значи в България нещата се развиват в правилната посока и с правилната скорост?
-Да, със сигурност. Вие разпознавате и се изправяте с лице пред най-важните проблеми, за да намерят те своето решение. Логично е и е лесно да се каже, че Великобритания е по-развит финансов център и наистина има много сайтове например, които са разработени, за да подпомагат финансовата грамотност. Това наистина е стъпка в правилната посока, но колко хора наистина биха искали да влязат в интернет и да използват точно този образователен канал. Ефективността на този канал е под въпрос. Така че всички инициативи, за които се говори днес, състезания, обучения под формата на игри, всичко това са неща, които вече започват да се случват в България и мисля, че това е правилната посока, в която трябва да се върви.
-Има ли сертифицирани членове – финансови консултанти от България, които да работят с вас или български специалисти, които да проявяват интерес?
-Все още не. Очакваме с нетърпение този процес да започне да се развива в България, както и Любомир Христов, председател на УС на Института на дипломираните финансови консултанти, но засега това е в бъдещето.
ВИЗИТКА:
Бари Хорнър (Barry Horner), CFP, член на УС на Financial Planning Standards Board, CEO - Paradigm Norton Financial Planning Limited
Бари Хорнър има бакалавърска степен по Счетоводство и финанси от 1983 година.
След дипломирането си работи три години в счетоводна къща като експерт-счетоводител. Впоследствие работи като счетоводител за две от 100-те най-големи компании във Великобритания.
През 1989 г. той създава фирмата Wealth Management, която бива продадена на американска финансова консултантска група през 1999 г.
Бари е един от основателите на Paradigm Capital Management през 2001 г. Впоследствие ръководената от него компания се счита за една от най-уважаваните финансови фирми за консултации и планиране във Великобритания.
Бари Хорнър получава статут на Сертифициран финансов консултант през 2003 г. и предоставя финансови консултации за планиране на високо ниво.
Бари е редовен сътрудник на финансовите медии. Бил е президент на Института за финансово планиране.
През 2008 г. Бари стана сътрудник на Международния център за семейства в бизнеса.
През 2008 г. е включен в топ 20 на най-влиятелните финансови консултанти в Обединеното кралство.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, "Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, |