Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Задължителните фондове могат да инвестират: до 5% от активите на фонда в ценни книжа, издадени от един емитент; до 20% в акции, български и чуждестранни; до 5% от активите на фонда в акции на дружества със специална инвестиционна цел /АДСИЦ/; до 15% в общински облигации; до 25% в банкови депозити в банки с кредитен рейтинг, като депозитите в една банка са до 5%; до 30% в ипотечни облигации; до 25% в корпоративни облигации; до 5% в корпоративни облигации при първично публично предлагане; до 15% в акции и дялове на колективни инвестиционни схеми; до 20% от активите във валута, различна от лев и евро; до 5% в инвестиционни имоти.
Доброволните фондове могат да инвестират: до 5% от активите на фонда в ценни книжа, издадени от един емитент; до 5% в банкови депозити в една банка; до 10% в акции на АДСИЦ; до 10% в корпоративни облигации при първично публично предлагане.
С други думи, отпадат ограниченията за инвестиране в ДЦК, в акции на публични дружества, в общински облигации, в ипотечни облигации, в корпоративни облигации, в колективни инвестиционни схеми. Досега кодексът определяше и каква тежест в портфейлите им да имат различните видове активи. Сега всеки фонд сам ще посочва какви "секции" ще поддържа и какви горни и долни граници ще спазва за различните инвестиции. Тези данни трябва да се включат в правилника на дружеството.
Всяка година до 31 март пенсионноосигурителните компании задължително ще оповестяват как са инвестирали средствата на осигурените и ще публикуват информацията за портфейлите си в своя уеб-сайт в Интернет.
|
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |