Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
член на УС
Застрахователен регулатор на Европейския съюз призова държавите-членки да предприемат координиран подход за справяне с щетите, които нанасят постоянно ниските лихви върху застрахователния сектор.
Председателят на EIOPA Габриел Бернардино (Grabriel Bernardino) заяви, че съвместните действия срещу среда с ниска лихва е „от решаващо значение".
Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване се ангажира да предприеме стъпки, за да се смекчи въздействието на ниските цени, които според институцията вече оказват влияние върху индустрията в няколко държави-членки.
В свое становище EIOPA обясни, че както животозастраховането, така и общозастрахователния сектор са били засегнати от този фактор, който влияе върху стойността на активите и пасивите. По отношение на пасивите устойчивите ниски цени означават за животозастрахователите, че „в днешните условия дългосрочните задължения по техните полици стават по-скъпи, а в актива си те отчитат отрицателното въздействие на застрахователните инвестиционни резултати, както и увеличение на реинвестиционния риск на активите“.
EIOPA отбелязва, че ниските лихви и резултиращата от тях ниска инвестиционна възвръщаемост смаляват и маржина при краткосрочните застраховки, които използват тази възвръщаемост, за да компенсират слаби застрахователни резултати.
Основният лихвен процент на Bank of England е заклещен на ниво от 0.5% от март 2009 г., а фиксираната лихва на Европейската централна банка е на рекордно ниското ниво от 0,75% от юли 2011.
Регулатор заяви, че „националните надзорни органи трябва, ако вече не са го направили, да се заемат с активна оценка на застрахователната индустрия точно какви са рисковете, произтичащи от ниските лихви, като се обръща специално внимание на застрахователите, които са изправени пред по-голяма експозиция на този риск“.
Надзорните органи следва да се ангажират със задълбочено проучване на проблема и да подготвят мерки, които компаниите могат да предприемат за справяне с въздействието на постоянно ниските лихви, призоваха от EIOPA.
Те трябва да проучат пътищата за намаляване на риска при новия застрахователен бизнес, а също така и за подобряване на финансовата устойчивост на съществуващия бизнес.
ЕОЗППО призовава националните регулатори да докладват на полугодишна база за напредъка в тези области и да вземат участие в „координираните дейности“, които се планират за следващата година.
От своя страна EIOPA ще работи с националните регулаторни органи за разработване на съгласувана рамка за оценка на обхвата и мащаба на рисковете, свързани с ниските лихви, и след това ще координира работата на регулаторите.
Габриел Бернардино, председател на EIOPA, заяви: „Икономическата среда ни показва, че съвместните действия срещу дълготрайното въздействие на ниските лихви са от решаващо значение. С координирането EIOPA се ангажира да гарантира последователен подход при надзора и справедливо и безпристрастно третиране на титулярите на полици“.
EIOPA отбеляза, че нисколихвената бизнессреда има влияние и върху сектора на пенсионните фондове и се планира обстойно проучване на това влияние в течение на настоящата година.
|
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 |