Убеден съм, че чисто българското дружество има свое бъдеще на застрахователния пазар

17 Март 2006 г.,zastrahovatel.com
Данчо Данчев, председател на УС и изпълнителен директор

- Кои най-интересни неща наблюдавате на застрахователния пазар през последните два-три месеца?

- Няколко са нещата, които лично ме впечатлиха през това време – преди всичко закупуването на две дружества, сериозни участници на българския застрахователен пазар – влизането на „Уника” в ЗПД „Витоша” АД и купуването на цялата структура на „Ти Би Ай” в Източна Европа от „Винер Щетише”. Ще ми е изключително интересно да проследя развитието на „Витоша” с влизането на нашия застрахователен пазар на един от най-сериозните австрийски инвеститори в България – „Уника”. И което ще е още по-интересно - да видим как „Винер Щетише” ще постъпят с двете застрахователни компании – дали ще има сливане, или ще ги оставят да работят поотделно.

Що се отнася до застрахователния пазар, би ми било интересно да видя резултатите на застрахователните дружества за 2005 година. И то по-детайлно – състоянието на резервите, отстъпените премии на презастрахователя, изплатените премии, разходите и всичко останало, а не само данните за общия премиен приход. Това не е просто любопитство, а ми е необходимо, за да съпоставям нашите резултати с тези на другите и да видим точно къде се намираме ние. Бих добавил, че за мен най-важното като показател е персоналът, който не може да се оценява само като бройка, а преди всичко като качество. Но когато съпоставим цифрите, най-важният показател си остава този за резервите.

 

- Не можем да отминем и въпроса за задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Още повече, че Кодексът за застраховане е в сила, премахна се минималната рискова премия, пазарът се либерализира. Какво наблюдавате сега и какво искате да видите след време? Защото май още има ваши колеги, които гледат да трупнат повече премии от тази застраховка, без да се интересуват толкова от най-важния показател според вас – резервите. Дали имам право на тия думи?

- Очаквам да станем свидетели на едни доста сериозни плащания през следващите три-четири години. Аз приех доста емоционално предложените на пазара ниски тарифи. Премахването на минималната граница е следствие на приетия закон, тоест на кодекса, а ниските тарифи са резултат на актюерски анализи и прогнози. Това са по-скоро конкретни виждания на отделни компании, така че едното няма много връзка с другото. Но в края на краищата рано или късно трябваше да премахнем налаганите от Застрахователния надзор тарифи. Аз обаче смятам, че трябваше да минем и през тези 40-левови полици. И да не си кривим душите – не беше само една компанията, която излезе с ниски тарифи. Така че сигурно бе нормално да преминем през този етап – едни могат да си позволят да загубят примерно 10 милиона лева, но други не могат, това е моето мнение. При положение, че никому не е приятно да губи, аз имам обяснение за себе си защо едни допускат това, а други не. Ето защо казвам, че очаквам плащания в пъти над събраните премии от тази важна застраховка, само след три-четири години. Няма да ми е приятно това, но то ще се случи. Дай Боже оттук нататък да се вразумим всички и да растем в своето развитие.

 

- И пак стигаме до въпроса за ролята на надзорния орган – КФН, респективно Управление „Застрахователен надзор”. При всички случаи трябва да се прилага строго един аршин за всички и да се санкционират тези, които нарушават Кодекса за застраховане и обновената Наредба № 18.

- Аз винаги съм бил за строго прилагане на закона. При това към всички по един и същи начин. Моето впечатление е, че по време на кампанията, а и след това, се правят доста активно проверки по застраховката „Гражданска отговорност. За мен особено важно за проверките по всеки вид застраховане е да се види дали са достатъчни заделените резерви, за да се поемат бъдещите рискове. Това е основното. Дали някой е продал застраховката с по-ниска премия и с по-ниска комисиона, и обратно – с по-висока премия и също с по-голяма комисиона, е въпрос на начин на продажба на този продукт. Всеки си прави своите сметки. Важното е заделените резерви да ни стигнат за посрещането на щетите през следващите пет години. Това е толкова ясно за всички ни!

 

- Хайде сега да ни кажете за най-интересните неща от живота на симпатичното Застрахователно акционерно дружество „ВИКТОРИЯ” в контекста на нещата, които се случват на пазара.

- През последните два-три месеца бяхме обладани от и ангажирани със застраховката „Гражданска отговорност”. Не искахме и не искаме да сме от играчите с постигнат най-голям премиен приход в резултат на ниски премии. Обслужихме си нашите клиенти, гарантирайки им сигурност. В общи линии каквото става на пазара, това се случва и в ЗАД „ВИКТОРИЯ” като емоции и усещания.

Сега по-конкретно – ние успяхме да направим баланса на портфейла, продължихме работата по разрастването на клоновата ни мрежа, създавайки още 8 агенции, и продължаваме обучението на нашите служители. Миналата година увеличихме капитала си на 10 милиона и 110 хиляди лева, тоест изпълнихме предварително изискванията на европейската комисия.

 

- Какви са и какво показват резултатите на дружеството през 2005 година? Каква година бе за вас тя?

- Мисля, че постигнахме добри резултати, които бяхме планирали, дори ги преизпълнихме. Приятно ми е да съобщя, че имаме близо двоен ръст на премийния приход – от 7 милиона и 800 хиляди лева за 2004 година сега той е 14 милиона и 500 хиляди лева. Казах, че капиталът ни е 10 милиона и 110 хиляди лева, активите ни възлизат на 17 милиона и 333 хиляди, а резервите ни – на близо 6 милиона лева. По предварителни данни очакваме да приключим с печалба от около 350 хиляди лева.

 

- А ще има ли дивиденти за акционерите ви, или…?

- Това ще се реши на предстоящото общо събрание. Но предполагам, че и тази година акционерите ще се лишат от дивиденти за сметка на портфейла на дружеството.

 

- Вече сме на третото стъпало от 2006 година, как започна тя за ЗАД „ВИКТОРИЯ” и за г-н Данчев?

-   Годината започна добре за нас. Твърде е рано за някаква равносметка, но отчитаме ръстове, които в никакъв случай не са стопроцентови, тъй като обемите са вече доста по-големи. Все пак, както отбелязах, нашата основна цел е балансираният портфейл и практически е невъзможно да се поддържат много големи темпове на ръст на премиите. По-лесно е, когато 99 процента от премийния приход са от автомобилното застраховане, както показва и анализът за миналата година, че основният ръст е бил пак по този вид застраховане, т.е. – опитвайки се да балансираме портфейла си, ние се стараем той да е чист. За целта имаме критерии, по които работим като избягваме застраховането на некоректни клиенти не само по автомобилно застраховане.

 

- Застрахован ли е вашият портфейл, как се чувства ЗАД „ВИКТОРИЯ” по отношение на презастраховането?

- Чувстваме се спокойни, тъй като ние отделяме специално внимание на нашето презастраховане. Показателен пример е, че за покриването на обезщетенията по време на наводненията получихме адекватно съдействие от нашите презастрахователи именно защото бяхме презастраховали своя портфейл. Ние изплатихме стотици хиляди левове за обезщетения, а голяма част от обезщетенията ни бяха възстановени по презастраховтелните ни договори. Казвам категорично, че ЗАД „ВИКТОРИЯ” има много стабилни презастрахователи с рейтинг “АА”, които са едни от най- сигурните, и се чувстваме спокойни.

 

- В последния си брой вестник „Застраховател” отново поставя сериозно въпроса за така наречения ПУЛ. Тази тема се дъвче вече доста години и все не може да се отвори път за нейното решение. Явно причините за това са много и различни. Как гледате вие на този ПУЛ и бихте ли участвали в него?

-   Не съм сигурен в нашето участие. Преди пет години, когато бях член на Комисията по бедствия и аварии имаше огромно неразбиране от страна на държавата по този въпрос. Неразбиране на проблема и огромно нежелание да се влезе в неговата същност и да се пристъпи към решаването му. Никой представител на държавата не си направи труда да прочете малко литература, да се поограмоти и да вникне в нещата, за които ставаше дума. Това, разбира се, обезсърчаваше застрахователите. Тогава, след като видях как хора на високи позиции не искаха изобщо да се разглежда сериозно този проблем, се отдръпнах сам от реализирането на идеята за ПУЛ.

 

- Какво очаквате от 2006 година, съвсем пред прага на Европейския съюз?

- Преди всичко очаквам България да преживее приемането й в Европейския съюз. Вътрешното ми убеждение е, че ще станем негов действителен член през 2007 година, още повече че всички силно желаем това да се случи поради много съображения. Мога смело да заявя, че ЗАД “ВИКТОРИЯ” е вече в Европейския съюз. Още през юни на 2006 година се надявам дружеството ни да бъде прието за член на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи „Зелена карта”, за което вече сме готови и с презастраховането, и с капитала си. Отправихме писмено запитване към г-н Атанас Табов, председател на УС на НББАЗ за реда, който трябва да спазим и той веднага ни отговори, за което сме му много благодарни.

Аз винаги сравнявам състоянието на застраховането у нас с това на българската икономика. Затова очаквам увеличаване доходите на населението, нови инвестиции и по-сериозно внимание от страна на работодателите към животозастраховането, което си остава още недостатъчно развито в България. И у нас зрее идеята за евентуално създаване на животозастрахователно дружество, но то ще зависи от това кога ще влезем в ЕС и от развитието на икономиката ни.

 

- Започнахме разговора ни със случилото се в ЗПД” Витоша” АД. Ето че едно чисто българско дружество не е вече само българско, а скоро вероятно ще стане изцяло чуждо. Каква ще е съдбата на дружества като вашето с чисто български характер и свой портфейл? Говори се, че след няколко години, а може би и по-скоро на българския застрахователен пазар ще бъдат само дружества или с чуждо участие, или с чужд мажоритарен собственик. Вашето мнение и позицията ви по този въпрос?

- Това е много интересна тема, която е предмет на много дълъг разговор. Както заявих пред в. „Застраховател” преди време – смятам, че на българския пазар винаги ще има място за чисто българско застрахователно дружество. Убеден съм в това и продължавам да го твърдя. Смятам, че такова дружество ще се справя много добре по простата причина, че ние, българите, сме винаги със собствено мнение и трудно ни се налагат определени принципи. А всички знаем, че чуждите дружества, не са така гъвкави и мобилни като нас, а и продължавам да смятам, че не представлява почти никакъв интерес за тях българският застрахователен пазар. Срещал съм се с много потенциални инвеститори, и то по времето още на приватизацията на ДЗИ, и се убедих, че наистина не представляваме особен интерес за тях. Не виждам промяна в отношението им към нашия пазар, колкото и жалко да звучи това за нас.

Считам още, че дори и влизайки на този наш пазар, ако те не се обърнат към български мениджмънт, което и правят между другото, няма да стъпят много добре на него пак заради особеностите на българина. Сигурно животът на всички ни е предначертан и в този смисъл аз не мога да гледам с готови представи в бъдещето. Но съм убеден, че българското застрахователно дружество има свое бъдеще и ще стои стабилно на българския застрахователен пазар през идните години. Свидетелство за това са резултатите от анализите, които прави постоянно и в. „Застраховател”. Те винаги показват, че типично българските дружества имат най-висок ръст и са с най-динамично развитие. Това значи, че българската икономика има нужда от българските застрахователни дружества. А ЗАД „ВИКТОРИЯ” следва икономическата логика и има правилна политика и своя идея за следващите пет години – как да се развива и управлява.

 

Разговора проведе

Петър Андасаров



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки