Противоречивите промени в Кодекса за социално осигуряване са вече факт

15 Април 2015 г.,zastrahovatel.com
Гергана Иванова

Вноските за пенсия на младежите, започнали работа за първи път,  постъпват изцяло в НОИ

 

Проф. Йордан Христосков: Зад прокламираното право на избор между НОИ и УПФ стоят определени интереси и неизпълнени ангажименти

  

Нередовното и забавено превеждане на осигурителни вноски за универсалните и професионалните пенсионни фондове е проблем, който се премълчава, обявиха от пенсионните дружества по време на семинар, посветен на промените в Кодекса за социално осигуряване и въздействието им върху пенсионната система и икономиката на страната, организиран от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. Между 65 и 75 на сто са осигурените с редовно преведени осигурителни вноски в универсалните фондове, отчетоха от дружествата.

Осигурителните вноски на младежите, които през тази година са започнали работа за пръв път в своя живот, вече са постъпили в НОИ, стана ясно още на семинара. Това е така заради влезлите в сила от 1 януари 2015 г. промени в КСО, които дават възможност на започващите за пръв път работа в рамките на 12-месечен срок да изберат дали да се осигуряват във втория стълб на пенсионната система или изцяло в първия. Това се случи на фона на твърденията, че промените не са влезли в сила и не действат.

„Лъжа е, че промените в КСО в тази част, не действат“, коментира София Христова, председател на УС и главен изпълнителен директор на ПОД „Алианц България“ АД. Тя допълни, че ако младежът изпусне 12-месечния срок, в който може да заяви дали иска да се осигурява в универсален пенсионен фонд или изцяло в първия стълб, „той остава доживот в НОИ“.

Срокът за внасяне на вноските в НОИ е 25-о число на всеки месец, следващ месеца, за който се отнасят. София Христова посочи, че от 25 февруари 2015 г. първите вноски на младежите са вече в осигурителния институт, като до 24 февруари 2016 г. те имат време да направят своя избор дали да останат там.

„Всеки месец забавяне води до пропуск на доходност от потенциални инвестиции на средства във втория стълб“, изтъкна тя.

Всички участници в семинара посочиха, че на тази възраст младежите не се интересуват много от пенсионно осигуряване и ги определиха като „първите жертви” на този закон.

Според пенсионните компании това засяга около 30 000 българи годишно. Почти всички от тях са младежи, които все още нямат за приоритет пенсионирането си и навлизайки на пазара на труда, не са наясно със законите и последствията от тях. Практиката показва, че много малка част от тях избират сами универсален пенсионен фонд, а до края на 2014 г. останалите се разпределяха на случаен принцип между фондовете на пазара.

Оказва се, че промените в КСО са обнародвани в Държавен вестник” на 24 декември 2014 г. като част от преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2015 г. Те влизат в сила от 1 януари 2015 г.

Според участниците в семинара, ако не се промени нищо в КСО, всичко ще отшуми до три месеца и никой няма да предупреди младежите за това, което следва.

По този повод Даниела Петкова, председател на УС на ПОК Доверие” АД, заяви, че дружествата ще сезират омбудсмана на Република България Константин Пенчев. „Ще сезираме омбудсмана, но като физически лица. При него има хиляди жалби във връзка с този закон“, каза Петкова. По думите й омбудсманът е дал срок до 31 март 2015 г. да се проведе дискусия по повод на приетите в края на миналата година изменения в КСО.

„Ще го уведомим, че каквито и впечатления да се създават, че се води дискусия, в нито една не се коментира точно тази точка от закона. Коментират се другите промени, свързани с Гаранционния фонд, с намаляването на таксите и други“, аргументира се Петкова. Тя визира най-вече дискусиите в социалната и бюджетната комисия в Народното събрание и новосъздадената временна комисия, която да оцени дейността на пенсионните компании.

Даниела Петкова е категорична, че „ако няма обществено съгласие, омбудсманът Константин Пенчев ще сезира Конституционния съд“. А едно от заключенията на семинара, проведен от БАДДПО, е, че промените в КСО противоречат на Решение 7/2011 на Конституционния съд, което определя солидарния и частния стълб като допълващи се, а не като конкурентни.

Под 5% от осигуряващите се за втора пенсия в универсални пенсионни фондове ще направят избор да прехвърлят партидите си от УПФ в НОИ, прогнозира председателят на УС на Института за пазарна икономика Красен Станчев, като се позова на данни на изследване на Алфа рисърч”. По думите му това ще са хората, които нямат големи натрупвания и търсят по-висока пенсия от НОИ. В дългосрочен план ефектът от правото на избор ще е негативен, тъй като товари системата с повече обещания, коментира Станчев.

Сборът от двете пенсии (от НОИ и универсалните пенсионни фондове) при пълен период на осигуряване е по-голям от единствената пенсия от общественото осигуряване. Това обяви проф. Йордан Христосков от Института за икономически изследвания при БАН и бивш управител на НОИ, като се позова на изчисления, които е направил съвместно с актюери от пенсионните фондове.

Средните пожизнени пенсии от УПФ на жени и мъже, осигурявали се съответно 37 и 40 години, ще са 349,59 лв. за жените и 554,37 лв. за мъжете, сочат изчисленията. Натрупаната сума в края на осигурителния период за жената, започнала да се осигурява през 2002 г., ще бъде 63 030,84 лв., а за мъж, започнал да се осигурява от 2002 г., ще е 80 364,19 лв.

За жена, родена 1960 г. и с период на осигуряване 21 години в УПФ, натрупаната сума в края на осигурителния период ще е 14 765,28 лв., а първоначалният месечен размер на пожизнената пенсия ще е 81,89 лв. За мъж, роден 1960 г. и с период на осигуряване 23 години, натрупаната сума в края на периода ще е 18 447,28 лв., а пенсията 127,25 лв.

Пожизнените пенсии от УПФ са изчислени на основата на средномесечен осигурителен доход за периода 2002 -2014 г. и петгодишен ръст на осигурителния доход след 2015 г.

Изчисленията са и при допускания, че мъжете ще се пенсионират на 65 години с осигурителен стаж трета категория труд 40 години, а жените се пенсионират на 63 години с осигурителен стаж 37 години.

Експертите са изчислили и каква ще е пенсията за жените и мъжете при вариант две пенсии - една от НОИ и една от УПФ, и при друг - само пенсия от НОИ. При първия вариант жените с пълен период на осигуряване получават 909 лв. от НОИ и 349,59 лв. от УПФ. Жена без участие в УПФ ще получи 1105,8 лв. При първия вариант мъжете ще получават 1137,6 лв. от НОИ и 554,37 лв. от УПФ, а при втория - без участие в УПФ, пенсията ще е 1383,9 лв.

Изключения от това правило могат да се дължат на неправилно приложение на първоначалния замисъл или на неплащане на осигурителни вноски в УПФ, коментира Христосков. Според него губещата страна от промените, които предвиждат да има възможност за избор, е НОИ, тъй като информирано решение за избор ще вземат тези, които имат много малки спестявания и ще разчитат НОИ да гарантира пенсиите им.

Според проф. Йордан Христосков зад прокламираното право на избор между НОИ и универсален пенсионен фонд стоят определени интереси и неизпълнени ангажименти. Правителството иска да привлече ресурси от индивидуалните партиди на осигурените в УПФ, за да покрие растящите бюджетни дефицити, а синдикатите са договорили замразяването на пенсионната възраст и са бетонирали” ранното пенсиониране на работниците от първа и втора категория труд в предприятията, които са тяхната крепост, каза Христосков. Според него е необходимо да бъде зададен и допълнителният въпрос защо не е направена оценка на въздействието, преди да бъдат предложени промените в Кодекса за социално осигуряване.

 

За запазване на тристълбовия модел на пенсионноосигурителната система се обявиха национално представителните работодателски организации със съвместно писмо до вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин.

В писмото се декларира подкрепа на предложението за разграничаване на осигурителните плащания и социалното подпомагане. На тази основа осигурителната система трябва окончателно и до край да се „почисти“, категорични са работодателите. Те предлагат и основни консенсусни предложения за развитие на пенсионната система за финансова устойчивост, намаляване на злоупотребите и адекватен размер на пенсиите.

Писмото е подписано от ръководителите на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

 

Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) алармира, че основният измерител на БФБ-София е най-зле представящият се индекс в Европа от началото на годината със загуба от 7,8%.

Категорично считаме, че основните причини за негативното представяне на капиталовия пазар са новоприетият Закон за собствеността и ползването на земеделските земи, предложените промени в пенсионното законодателство и фалитът на Корпоративна търговска банка. Тези фактори доведоха до спад от 7,8% от началото на 2015 г. на стойността на основния борсов измерител SOFIX, като за последната една година индексът е загубил близо 20% от стойността си. В пряка връзка с това са негативните последици за всички инвеститори чрез загубата на над 500 млн. лв. пазарна капитализация от началото на годината. Показателни са и данните за чуждестранните портфейлни инвестиции в акции, които до септември 2014 г. се свиват с 50 млн. лв. и достигат най-ниското си ниво за 10 години назад, считано от 2004 г. Това нареди БФБ на последно място в Европа дори след финансовите пазари на страни като Гърция - заплашена от фалит, и Русия - поставена пред редица икономически и финансови санкции, се казва в становище на БАЛИП.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003