На четвърто място сме в Европа по брой на загинали при пътни инциденти

04 Август 2015 г.,zastrahovatel.com
Владимир Тодоров, председател на УС на Българската асоциация на пострадали при катастрофи

 

- Господин Тодоров, кое ви накара да се присъедините към световната кампания по пътна безопасност?

- Ние не за първи път апелираме чрез подобни кампании към повишено внимание и безопасност на пътя. Конкретно към тази кампания ни подтикна статистиката - България е на 4-то място в Европа по брой на загиналите при пътни инциденти. Преди нас са Полша, Гърция и Литва. Прието е, че на 1 милион души население 50-55 загинали е допустима бройка - в България този показател сочи близо 100 загинали!

- Вероятно и моментът за старта на кампанията е избран неслучайно?

- Така е - юли и август са едни от най-натоварените за пътуване месеци в годината и това създава предпоставки за повече пътни инциденти.

- Разкажете повече за визиите, включени в тази кампания.

- Визиите са пет и са провокирани от основните причини за пътнотранспортните произшествия - употребата на алкохол, високата скорост, липсата на предпазни колани и управлението без каска от мотоциклетистите.

Стартираме с първата визия „Поставяй предпазен колан!. Вече се научихме да поставяме колани на предните седалки, но все още няма нагласа и култура за поставяне на предпазни колани от пътниците на задните седалки. А изчисленията сочат, че поставянето на предпазен колан може да намали с до 60% нараняванията при ПТП.

- Има ли статистика колко са жертвите заради липсата на такъв предпазен колан на задната седалка?

- Около 100-120 души всяка година намират смъртта си по тази причина.

- Кои са останалите визии?

- Втората визия е „Бъди видим на пътя!. Това е един проблем, свързан преди всичко с възрастните хора. Голяма част от тях в малките населени места, през зимата или в сумрак стават жертва на пътни инциденти. Това е така, понеже у нас все още няма култура да носим светлоотразителни елементи, да се движим срещу движението, затова смятам, че тази визия също е много важна в цялостната концепция на инициативата.

Третата визия е „Никога не шофирай пил!. Тя не се нуждае от пространен коментар. Само ще кажа, че у нас алкохолът като причина за ПТП се нарежда на 4-5 място, но пък едни от най-тежките катастрофи в страната са станали именно след употреба на алкохол. Освен това искам да напомня едно отново дискутирано предложение във връзка с пътната безопасност - когато водач бъде заловен с алкохол в кръвта от 0,5 до 1,2 промила, да бъде задържан в поделение на МВР за срок до 15 дни.

Четвъртата визия е „Не карай без каска!. Тя е най-стряскаща, защото човекът на мотоциклета, който онагледява визията, малко прилича на Конника без глава. Във връзка с използването на каски искам да кажа, че се борим да въведем като задължително условие поставянето на велосипедни каски за децата до 14-годишна възраст, които управляват колело. В момента това е пожелателен елемент от тяхната екипировка.

Петата визия е причина номер 1 за смъртността на пътя. Визията е „Намали скоростта!. В резултат на високата скорост загиват хора в над 60% от инцидентите на пътя. Най-ефикасното противодействие са камерите - стационарни, мобилни, за средна скорост.

Тези визии, които представяме, са интелигентно направени, без насилие и целят да ни провокират към отговорност и зряло европейско поведение.

- Къде ще бъдат ситуирани тези визии?

- Първата визия вече е ситуирана в София и може да бъде видяна на няколко места - както в центъра, така и на изходите от столицата. Останалите ще бъдат разположени по спирки, в метрото, както и на над 100 билборда по републиканската пътна мрежа. От 6 юли ще присъстваме и във всички областни градове.

Тук искам за изкажа огромна благодарност към Транспортната индоор и аутдоор рекламна асоциация (ТИАРА), които предоставиха безвъзмездно, безплатно, всички точки на реклама.

- Какъв е измерителят за успех на такива кампании?

- Според английски психолози наблюденията на такива визии действат до 1 месец и водят до намаляване на нарушенията на пътя с 30%.

- Колко време ще продължи кампанията?

-Година и половина.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003