Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
От септември 2015 г. застрахователите ще бъдат задължени да докладват ежемесечно на Централната банка на Русия всички видове и количества сделки с парични средства. Очаква се, че това ще даде възможност на регулатора да следи за съмнителни сделки. Банката ежемесечно ще проверява операциите на застрахователите за съмнителни признаци по тях.
Това е проект на банката и вече се обсъжда в Министерството на правосъдието на Русия. Трябва да се определи класификация на сделките с пари в брой, както и списък с данни за операциите, извършвани с използването на банкови сметки със собствени парични средства или такива от небанкови финансови институции.
По отношение на дейността на застрахователните компании е изготвена класификация по 23 вида операции. Основно засяга постъпленията от застрахователните договори, осигурителни плащания, уреждане на презастрахователни договори, плащания към кредитни институции, свързани с получаване на банкови кредити (предоставяне на кредити) и др.
Отчетността се предвижда да става ежемесечно не по-късно от 15-ия работен ден от месеца, следващ отчетния период.
Указанието е разработено „за нуждите на осъществяване на детайлен контрол върху дейността на небанкови финансови организации и мониторинг на извършените от тях операции и сделки, съдържащи съмнителни признаци, свързани с липсата понастоящем на нормативен акт на банката на Русия, регулираща тези въпроси”, се казва в пояснителните бележки към него.
Указанието е контролът да се прилага включително и за застрахователните компании, застрахователни брокери, взаимни фондове, частни пенсионни фондове и други.
|
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |