Член на Управителния съвет и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 24.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Какво да направим, когато ни откраднат колата
О, ужас, колата я няма! Доста неприятна ситуация, в която малко от собствениците на автомобили в България не са изпадали. Обаче само с нерви и чупене на пръсти няма как да открием автомобила си. Ето какво трябва да направим в такъв случай:
Не рядко се случва от „Паркинги и гаражи” да ни вдигнат автомобила, ако сме паркирали в нарушение на правилата. В този случай колата ни изчезва без следа, все едно е открадната. Следват разправии с откриването на паркинга, където е откаран автомобилът. В крайна сметка си плащаме глобата и престоя на паркинга и си тръгваме с олекнал портфейл, но с автомобил. Освен ако репатриращият автомобил и служителите му не са менте и не са го вдигнали завинаги.
Ако колата ни не е в „Паркинги и гаражи”, вече идва моментът за паника. Щом дойдем на себе си трябва бързо да се обадим по телефона на полицията и на застрахователя и да ги уведомим за кражбата.
След това се отправяме към най-близкия полицейски участък. Там отиваме с талона на автомобила(свидетелство за регистрация).
Попълваме заявление, в което описваме кога и къде сме оставили колата си за последно, както и кога сме установили липсата й. Важно е да знаем, че в заявлението трябва да включим и описание на автомобила - регистрационен номер, цвят, модел. След като приключим с описанието, заявлението се подписва задължително собственоръчно и от дежурния следовател.
Освен това също така сме длъжни да подпишем декларация, че ако открием автомобила си преди полицията, незабавно ще ги уведомим, за да прекратят издирването.
След като подадем заявлението и декларацията в участъка полицаят пуска телеграма за общодържавно или международно издирване (зависи от случая) и завежда протокол за извършено престъпление.
Ако автомобилът ни е застрахован, имаме задължение да уведомим застрахователя за настъпилата кражба.
По принцип в Общите условия на застрахователния договор е предвидено, че при евентуална кражба на посочен в договора телефонен номер сме длъжни да сигнализираме веднага щом разберем, че автомобилът ни е откраднат. В рамките на 24 часа след узнаване за кражбата сме задължени и писмено да уведомим застрахователя за кражбата.
В случай че не изпълним задължението си да уведомим застрахователя за кражбата в срок, посочен в договора за застраховка, трябва да имаме предвид, че застрахователят има правото да не плати. Най-добре е възможно най-бързо да уведомим застрахователя за извършената кражба.
От застрахователната компания получаваме списък с документи, с които трябва да се снабдим, за да ни бъде изплатено обезщетението. Той включва:
-двата талона (малък и голям) на откраднатия автомобил;
- документ за собственост върху автомобила - например договор за покупка, митническа декларация, фактура и др.;
- оригиналната застрахователна полица на автомобила;
- квитанцията/иите за платена вноска по полицата;
- съставения от полицията протокол за кражбата;
- писмено обяснение за обстоятелствата, които са ни известни относно кражбата;
- втория комплект ключове и дистанционно управление на алармата на колата.
Последният документ от списъка, който трябва да предадем на застрахователя, е писмо от прокуратурата, в което се съобщава, че досъдебното производство е прекратено и кражбата е извършена от неустановено лице, както и че автомобилът не е открит.
При кражба застрахователят е длъжен да ни изплати застрахователно обезщетение в уговорения срок. Срокът не може да бъде по-дълъг от 15 дни и започва да тече от деня, в който сме предоставили целия набор от посочените по-горе документи. На практика без документ от прокуратурата, че е преустановено издирването и автомобилът не е бил открит, обезщетението няма да бъде изплатено, понеже все още има шанс автомобилът да бъде намерен и върнат.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. |