За тринадесета поредна година “Алианц България Холдинг” е генерален спонсор на Чудомировите празници в Казанлък

25 Март 2006 г.,zastrahovatel.com
-

Както повелява традицията, тринадесетото издание на Чудомировите празници в Казанлък, започнали на 25 март – рождения ден на писателя, приключиха на 1 април – Деня на хумора и шегата. Последна бе изявата на българските поети с китари в просторния ресторант на хотел “Казанлък”.

Богатата програма на празниците включваше художествени изложби, театрални постановки, концерти, премиери на книги и срещи с нашумели български автори, конкурс за детски рисунки и други прояви: пролетна изложба на казанлъшки художници, изложба на Чудомирови творби “Носталгия и предчувствия”, “Моят Чудомир–2” – изложба на Теньо Пиндарев по случай неговата 85-годишнина); Моцартов концерт на Камерен ансамбъл “Софийски солисти” с диригент проф. Пламен Джуров и със специалното участие на цигуларя проф. Минчо Минчев; представяне на ново издание (на издателска къща “Труд”) на “Нашенци”, съдържащо 177 разказа на Чудомир, и албанското издание “Мъничко български мехлем” – сборник с Чудомирови разкази, преведени на албански език от етническия българин Зехрудин Докле; срещи с писателите Деян Енев, Емил Андреев, Стефан Кисьов; театрални постановки като “Завинаги и още един ден” – Родопски драматичен театър (носещ вече името на писателя Николай Хайтов), “Ножица-трепач” - театър “Българска армия”, “Д-р” – Нов драматичен театър “Сълза и смях”, “Свекърва” – Драматичен театър – Пловдив; втори национален фестивал “Днешните бардове”; национален конкурс за детски таланти в две направления – за къс хумористичен разказ и за сценична изява, както и конкурс за весела детска рисунка; фотоизложба “Музика в обектива”; тържествено отбелязване на 40-годишнината на фолклорен ансамбъл “Роза” и 45 години творческа дейност на художествения му ръководител Димитър Кабаиванов…

В деня на откриването - 25 март, бяха връчени наградите от литературния конкурс “Чудомир”. Журито с председател проф. Боян Биолчев присъди голямата награда “Чудомир” на писателя Владо Даверов за разказа му “Рондо”.

Казанлък е случил на писател като Чудомир, но и самият Чудомир е случил на съграждани. Отдавайки му дължимото като писател, художник и общественик, те поддържат буден интереса към неговата личност; същевременно казанлъшките културни деятели правят нещо много повече, като разширяват културните параметри на празниците, за което програмата говори достатъчно красноречиво.

Свикнали сме да чуваме често-често оплаквания от страна на творци и творчески съюзи за “абдикирането” на държавата от проблемите на българската култура. Но какво друго е изкуството, ако не олицетворение на пословицата “шило в торба не стои”? Въпреки финансовите трудности, творческите дейности бележат небивал разцвет, ако се съди по броя на постановките, концертите, новоиздадените книги, изложбите и т. н. Селекцията за Казанлък показа само малка част от най-добрите постижения в областта на изкуството, които са събирали стотици зрители в цялата страна през 2005 година! Каква криза, какви “пет лева”!? За сериозното изкуство публика има. Чудомировите празници в Казанлък са най-яркото доказателство. Те показват и друго: че когато икономически структури като “Алианц България Холдинг” подават ръка на културата, тя няма защо да се притеснява за своето настояще и бъдеще.

Пеньо Терзиев – изпълнителен директор на фондация “Чудомир”

Искаме да върнем усмивките по лицата на хората

-Г-н Терзиев, и най-хубавите неща имат край. Чудомировите празници приключиха току-що с концерт на българските бардове. Бихте ли могли в момента да обобщите впечатленията си от тринадесетото издание на празниците? Ще ви попитам в кръга на шегата - нещо фатално случи ли се?

-Ако има нещо фатално, то е с положителен знак и се състои в утвърждаването на някои позитивни тенденции. Празниците се развиват във всички посоки, които се опитвахме да следваме още от първото им издание. Те нямат елитарни претенции и амбиции, а са верни на духа на Чудомир, стараят се да пазят неговото свежо, цветно, весело възприемане на света.

Празниците обхващат всички сфери на културата: литература, изобразително изкуство, театър, музика. Те са адресирани към всички съсловия и естетически и интелектуални равнища. В този смисъл да се сравняват с каквото и да било е невъзможно, да не кажа нелепо. Чудомировите празници имат своя физиономия и характер, свои традиции. Тринадесетото издание всъщност потвърди традиционно богатия облик на празниците.

-Традиционен е и все по-нарастващият интерес към тях?

-Казанлъчани и все по-многобройните му гости, които посещават проявите, вече добре разбират какви са нашите цели и задачи: да обобщим и покажем най-добрите постижения на българската култура през изтеклата година. Празниците са 100 на сто българска култура и в този смисъл сме горди да кажем, че подобни прояви в България не са толкова много.

-Чувстват ли вече хората празниците като свои?

-Празниците продължават осем дни и годишно - тоест всяка година - се посещават средно от десет хиляди души. Много от тези хора пестят месеци наред от ниските си доходи, за да могат да посетят проявите, включени в програмата. Това според мен означава, че приказките за криза в българската духовност в много отношения са силно преувеличени. Хората искат духовна храна и ние се стараем да им я дадем.

-Изкуство може да се твори и с малко средства, но без никакви не може – особено когато трябва да се популяризира, каквато е и една от основните ви цели. Кой ви подкрепяше през годините?

-Това наистина е трудно. Спонсорирането по принцип е голям проблем у нас. Независимо че наскоро бе приет Закон за меценатството. Според мен той не е уреден по най-добрия начин, особено ако направим неизбежното сравнение как са уредени тези неща във високоразвитите европейски държави. В България, за съжаление, има тенденция един закон да отменя друг закон и да е по-силен от него. Така например Законът за държавния бюджет и всички закони, свързани с финансите, доминират над други закони, да речем над Закона за закрила на културата. Меценатският закон, за който споменах, предвижда 15 на сто облекчаване на данък печалба; това положение обаче не действа, защото съществуват други разпореждания на Министерството на финансите. С оглед на ситуацията, която очертах, ние успяваме да осигурим необходимите средства с много трудности. Община Казанлък ни подпомага с една малка субсидия, която не стига, защото празниците струват многократно повече. Нужните пари събираме от спонсори, на които дължим изключителна благодарност. В работата на нашата фондация съществува един феномен – това е “Алианц България Холдинг”, голямата застрахователно-финансова група. Холдингът е основен спонсор на празниците още от самото им начало, значи от 1994 година. Последователността, с която “Алианц България холдинг” подкрепя Чудомировите празници, заслужава изключителни адмирации. Лично аз не знам друг случай в българската културна история на толкова дълголетно сътрудничество между една културна институция, каквато е фондация “Чудомир, и една финансова институция. Безкрайно благодаря на ръководителите на холдинга и особено на изпълнителния директор Димитър Желев и на първия изпълнителен вицепрезидент на холдинга Максим Сираков, който е председател на УС на фондация “Чудомир”. Благодаря им и от свое име, и от името на моите колеги и сътрудници и на казанлъшката културна общественост, защото без тази голяма подкрепа ние много трудно бихме могли да организираме и проведем празниците по този начин и с такъв успех. Благодарност дължим и на ръководителя на рекламния отдел на холдинга – неговия вицепрезидент Стефан Стефанов. Както и на всички служители в този отдел, които проявяват много разбиране. Имаме планове за обогатяване на своето сътрудничество. Надявам се с тяхна помощ и с тяхно съдействие догодина да подновим телевизионното отразяване на Чудомировите празници. Това е много важно, тъй като каквото и да става в Казанлък, то до известна степен остава затворено в по-тесни регионални рамки. А преди време – до 1999 година – имаше по 5-6 часа директни излъчвания от проявите по националната телевизия! За съжаление това става все по-скъпо и невъзможно за бедни фондации като нашата. Бих искал да изразя своята голяма благодарност на казанлъшките спонсори и на всички, които откликнаха и откликват на нуждите на фондация “Чудомир”. Всички те заслужават нашия дълбок поклон и искрено уважение.

Очевидно е, че последните празници преминаха при голям успех. Съдим за това по отношението на хората и по нещо, което е най-важно за нас: усмивките по лицата им. Вече споменах нещо за нагласите на Чудомир и за начина, по който той е възприемал света. Това всъщност е начинът, по който българинът приема света, българският начин да приемаме нещата – с усмивка, с насмешка, с ирония. За съжаление, през последните години ние, българите, все по-малко се усмихваме. И нашето желание е чрез Чудомировите празници да върнем усмивките по лицата на хората.

Страницата подготви

Славимир Генчев

Снимки

Георги Дермендгжиев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки