В."Капитал","Пари","КЕШ" и "Банкеръ" за застраховането и осигуряването 01--10.05.2006г.

14 Май 2006 г.,zastrahovatel.com

Акцентът в много от страниците и публикациите на в. „Застраховател прес” от няколко месеца е задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. На нея, със същия акцент, е посветена и специалната страница в бр. 17 (29 април – 5 май на в. „Капитал”. Тя е озаглавена „Гражданска отговорност, please!” и с подзаглавие „Пътуването в чужбина без оскъпяване и без граници е на път да се отложи заради огромния брой незастраховани автомобили”.

Авторката Полина Георгиева започва така: „Представете си безкрайната европейска шир – няма митници, няма граничен контрол. Просто се качвате в колата и Европа е само въпрос на разстояние. Не се налага и да си купувате сертификат „Зелена карта” от застрахователя си по „Гражданска отговорност”, за да ви пуснат с колата през границата с Европейския съюз. Всичко това ще е реалност, когато страните от европейската икономическа общност се съгласят да подпишат с България многостранното споразумение за свободно движение на автомобили. В него те взаимно признават регистрационните номера на автомобилите като достатъчна гаранция за наличието на застраховката.”

И после добавя, че страните – подписвачи на споразумението - ще вземат окончателно решение в началото на юни по време на генералната асамблея на Съвета на бюрата, чийто член е и Националното бюро „Зелена карта” (НББАЗ). Тя, както ни уведоми лично председателят на УС на бюрото Атанас Табов, ще се състои в София и вероятно за нея той ще излезе пред в. „Застраховател прес” със специално интервю или изявление.

По-нататък Полина Георгиева се спира и на други важни моменти като оскъпяването на „Зелена карта”, изтъквайки причините за това. Тя конкретизира, че цената на двуседмична „Зелена карта” за пътуване в чужбина, „която българите можеха и да не плащат, след еврочленството е 77 евро.”

Авторката помества и твърдението на Борислав Михайлов, председател на УС на Гаранционен фонд, че „…дори и от днес границите на ЕС да се отворят за автомобилите с българска регистрация, Гаранционен фонд не би имал трудности да плаща задълженията си. „Последният пасаж на публикацията е озаглавен „Цената на „Гражданска отговорност” след еврочленството ще бъде значително по-висока”. Защо? – ще разберете от посочения брой на в. „Капитал”.

Колкото и да е рядка практиката на в. „Банкеръ”, в броя си от 29.04.-05.05.2006 /бр.17/ той посвещава на застраховането цели две страници – 8-а и 9-а. Основният материал е озаглавен „Животозастрахователният пазар се пробужда”, което по същество е коментар (анализ) за този вид застраховане, за резултатите от него през 2005 година. Нещо, което в. „Застраховател прес” направи още в своя брой 5/15-29 март 2006 г. с анализа на Калин Димитров, озаглавен „Хората преоткриват животозастраховането като начин за спестяване”. Това е причината да не преповтаряме фактите и резултатите в публикацията на Катя Йончева. Но ще отбележим нейните интервюта „ING инвестира 20 млн.евро застраховане в България” с Том Клипхус, главен изпълнителен директор на „ING Застраховане Централна Европа” и „След колата идват децата” с Кейс Тайнмън, генерален директор на „ING Застраховане Централна Европа”. Те са направени по повод и по време на пресконференцията, на която бе обявен стартът на „ING Застраховане” – България.

Това събитие подробно отразява в днешния си брой в. „Застраховател прес”, в който ще прочетете и интервюта със същите и други участници в нея.

Интересно е интервюто на Албена Алексиева с Маартен Диксхорн, главен изпълнителен директор на „EURECO”, използвайки неговите думи за своето заглавие на стр.5 – в. „КЕШ” (28 април 2006 год.) – „Предлагаме нов модел на здравна система в България”. Използвано е и неговото признание, че „Българският пазар е много динамичен и с високи темпове на растеж” за разлика от някои родни твърдения. На въпроса на Алексиева какъв точно модел ще се предложи на България, г-н Диксхорн отговаря: „Държавата ще дава лицензи на частни застрахователни компании да управляват системата. Така ще се създаде конкуренция между самите компании в отношението към клиентите им. Покритието, шапката обаче ще бъде държавата.”

В брой 85/4 май и в. „Пари” публикува обширен материал за задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Интересна и важна информация съдържат заглавието „Запазва се граничният контрол за застраховка”, както в подзаглавието „Българските шофьори ще бъдат проверявани за наличие на застраховка „Гражданска отговорност” при пътуване в страни от ЕС”. Авторката София Симеонова се позовава на думите на Ралица Агайн, зам.-председател на КФН и ръководещ Управление „Застрахователен надзор”, че препоръката на Съвета на автомобилните бюра към европейската комисия е граничният контрол да се запази дори след приемането на България като пълноправен член. Причината е твърде ниският процент на застрахованите автомобили у нас.

Прегледа направи

Петър Андасаров



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000
orange_li
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,