Заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн: Ако имаш “Гражданска отговорност”, но застрахователят фалира, няма кой да плати

31 Май 2006 г.,zastrahovatel.com
в-к “Монитор”, 31 май 2006 г.

-Утре тук започва Генерална асамблея на Съвета на бюрата, на която се очаква да се вземе решение дали граничният контрол за наличие на “Гражданска отговорност” на българските автомобили, пътуващи в ЕС, да се запази. Какви са очакванията ви за изхода на това решение?
- По предварителна информация по-голямата част от държавите-членки на системата “Зелена карта” няма да подкрепят подписването на многостранно споразумение с България. Но това само по себе си не е достатъчно, за да отмени действието на директивите и, в крайна сметка, основното мнение, което ще натежи за определяне на условията от следващата година, ще бъде на Европейската комисия. В последния й доклад от 16 май проблемите с “Гражданска отговорност” бяха свалени от “червена” в “жълта” зона. В тази светлина изглежда все по-вероятно от 1 януари 2007 г. да бъдем член на ЕС без утежнения по отношение на задължителната полица. Това означава, че ще действа режимът, предвиден от европейските директиви, според който се сключва единна застраховка, която включва територията на целия ЕС и по нея се заплаща единна премия.
- Какви са основните съображения на държавите, които не подкрепят членството ни?
- Едно от основните им съображения е свързано с недостатъчния размер на финансовите ресурси в Гаранционния фонд (ГФ). От тези средства ще трябва да се заплащат обезщетения за вреди от незастраховани български автомобили на територията на ЕС. Проблемът, който възниква, е, че при такъв голям процент незастраховани коли у нас средствата трябва да бъдат значително по-големи за да могат да покриват сериозните плащания, които биха възникнали. В тази връзка бяха поставени и изискванията за повишаване на финансовия капацитет на ГФ. Необходимо е да бъдат предприети действия в два аспекта. Единият е сключване на презастрахователно покритие - в случай, че възникнат събития, за които се дължат обезщетения от милиони евро, те да бъдат заплащани от презастрахователя. Другият аспект е увеличаване на средствата в ГФ, което евентуално би рефлектирало в увеличение на вноските, които се заделят при всяка сключена полица.
- Какъв трябва да бъде размерът на Гаранционния фонд, за да удовлетворява изискванията на ЕС?
- От Европейската комисия ни посочиха, че всички нови страни- членки имат, от една страна, презастрахователна програма, а от друга, и най-слабо капитализираните фондове са 2-3 пъти по-големи от нашия. Т.е. средствата в българския гаранционен фонд трябва поне да бъдат удвоени. Към края на 2005 г. те са 9 млн. лв., което значи да достигнат поне 18 млн. лв. В същото време очакваме усилията от страна на държавата да доведат до увеличение на броя на застрахованите автомобили.
- Какво покритие има в момента задължителната застраховка “Гражданска отговорност” сред регистрираните автомобили у нас?
- Трябва да изчакаме резултатите от пререгистрацията на автомобилите, които ще излязат към края на май. По последни данни делът на незастрахованите автомобили е 25,5% спрямо автомобилите, които не са спрени от движение. В същото време нашите очаквания са, че след пререгистрацията делът на незастрахованите автомобили може да спадне под 10%, защото за една част от колите в регистрите на КАТ има данни, че отдавна не съществуват. Ако действително се окаже, че незастрахованите автомобили са под 10% е напълно възможно да получим зелена светлина от Европа по отношение на мерките за капацитета на ГФ и без допълнително увеличение на вноските.
- Доста застрахователи изразиха мнение, че цената на полицата след обединението на ГО и “Зелена карта” трябва да варира около 300 евро.
- Не може да се говори за механичен сбор между цената на сегашната полица ГО, осигуряваща покритие на територията на страната и тази по “Зелена карта”. Сегашната цена на “Зелена карта” отразява обстоятелството, че застраховката се сключва само за автомобили, които реално напускат пределите на България. Делът на тези, които пътуват в чужбина, обаче е много малък спрямо общия брой на автомобилите у нас. С обединяването на застраховките този факт не може да не бъде отчетен при една разумна ценова политика от страна на застрахователите. В условията на свободно предлагане и конкуренция не очакваме да има драстична промяна в цената на застраховка “Гражданска отговорност”, макар че известно увеличение все пак е необходимо. По време на последната кампания стана ясно, че една голяма част от застрахователите могат да направят разлика в предлаганите условия между рисковите водачи и тези, които нямат произшествия. Същото разграничение би могло да се предвиди и по отношение на пътуващите в чужбина. Освен това цената от 300 евро, по която се предлага “Зелена карта”, до момента е обект на договорка между застрахователите. Занапред обаче тя не може да действа, тъй като бяха отменени нормативно установените минимални цени по застраховка “Гражданска отговорност”. 
- Откъде би следвало да се обезщетяват пострадалите от автомобили, застраховани в компания, която е фалирала, или по други причини е закрита?
- В момента България е една от малкото сред членовете и кандидат-членовете на ЕС, в която подобна обезпечителна схема за застраховките “Гражданска отговорност” не съществува. Ако виновният водач няма застраховка, обезщетението на пострадалите се изплаща от Гаранционния фонд. Ако виновният обаче има редовно сключена застраховка, но междувременно застрахователят му е станал неплатежоспособен, пострадалият няма от кого да бъде обезщетен. Не бива животът и здравето на българските граждани да бъдат оставяни по този начин на случайността.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки