ДЗИ навърши 60 години

28 Юни 2006 г.,zastrahovatel.com
ЧЕТИРИ ГОДИНИ СЛЕД ПРИВАТИЗАЦИЯТА Й КОМПАНИЯТА ОТНОВО Е БЕЗСПОРЕН ЛИДЕР

На 27 юни 2006г. ДЗИ навърши 60 години. От началото на тази година компанията усилено се готви за отбелязването на юбилея. Във връзка с него ДЗИ предложи на своите клиенти редица бонуси и отстъпки за различните застраховки. Празненството, на което компанията официално ще отпразнува шестдесетата си годишнина, ще се състои на 29 юни в Хисар, като на тържеството ще присъстват освен ръководителите на дружеството и служители и лица, свързани с него, от цялата страна.
Застрахователната компания е създадена с указ на 27 юни 1946 г. като Държавен Застрахователен Институт. До 1990 г. ДЗИ е единствената компания, която извършва застрахователна дейност на територията на България. След това Държавен Застрахователен Институт е преобразуван в държавна компания и успява да се пребори с вече съществуващата конкуренция и да запази лидерската си позиция. През 2002 г. ДЗИ вече работи като частно публично дружество и продължава да развива и разширява дейността си и същевременно успешно да се бори с конкуренцията, като успява да запази позицията си на номер 1 в бранша. Днес ДЗИ е лидер на българския пазар както в общото, така и в животозастраховането. Успешно разширява дейността си и в други сфери на финансовия пазар като пенсионно осигуряване, банково дело и други.

ДЗИ – 60-ГОДИШНА ИСТОРИЯ В ЗАСТРАХОВАНЕТО

 
В брой 143/27 юни 1946 година е публикуван Указ № 41 със следното съдържание:

НИЕ, РЕГЕНТИТЕ НА БЪЛГАРИЯ

Обявяваме, че ХХVІ обикновено Народно събрание през първата си редовна сесия, в 68-то заседание, държано на 29 май 1946 година гласува и прие,

А Ние утвърдихме и утвърждаваме следния

ЗАКОН

за държавен застрахователен институт

Глава І

Изключително право на държавата върху застраховането

Чл. 1. Застраховането става изключително право на държавата и се възлага на Държавен застрахователен институт.

Чл. 2. Държавният застрахователен институт е автономно предприятие и отделна юридическа личност, със седалище в гр. София. Той може да открие служби и в други населени места по решение на управителния си съвет.

Чл. 3. Държавният застрахователен институт сключва застраховките по доброволно съгласие с застрахованите, а в случаите, предвидени в нарочни закони, и с задължително тяхно участие.

Глава ІІ

разглежда преминаването на заварените застрахователни предприятия върху Държавния застрахователен институт. В Държавния застрахователен институт се вливат всички заварени застрахователни дружества – наши и чужди; всички кооперативни застрахователни дружества; всички ведомствени и професионални каси със застрахователен характер (над 100 на брой) и всички застраховки, практикувани от застрахователните отдели на БЗК банка. До 1946 година застрахователният пазар у нас е частен, като застрахователните субекти са общо около 34.

Като застраховател само на 27-годишна възраст ми бе възложено да подготвя документите за създаването на Държавния застрахователен институт си спомня Димитър Попов, който се смята за основоположник на социалистическото застраховане не като теоретик, а по-скоро като практик. Това е обявено още на 26 юни 1946 година с приемането на Закона за ДЗИ от Народното събрание. При изработването на закона участва комисия начело на която стои академик Иван Стефанов, тогавашен професор д-р министър на финансите, ръководител и на Катедрата по „Застрахователно дело” във ВФСИ Д.А.Ценов” – Свищов, днешната едноименна Стопанска академия.

Сградата, в която се установява централата на ДЗИ с над 300 души персонал, е на бул. „Руски” 6, бивша собственост на Чиновническото дружество. Запазиха се и 104 клона във всички градове на страната, уточнява г-н Д. Попов.

Глава ІІІ

За устройството на Държавния застрахователен институт

Чл. 13. Управлението на Държавния застрахователен институт се извършва от управителен съвет и дирекционен съвет.

Чл. 14. Управителния съвет се състои от:

А. По един представител от Министерството на финансите, на земеделието и държавните имоти, на народното здраве и на социалната политика;

Б. По един представител на Българска народна банка и Българска земеделска и кооперативна банка;

В. Двама представители на Софийския университет – един от правния отдел и един от Държавно-стопанския отдел на Юридическия факултет, посочени от факултетния съвет;

Г. Управителя, подуправителите и директорите на института.

Управителят е по право председател на УС. В негово отсъствие го замества старшият подуправител.

Чл. 15. Управителният съвет се свиква на заседание от председателя с писмена покана, съдържаща дневния ред. Заседанията му са законни, ако присъстват поне половината от членовете му. Решенията се взимат с мнозинство.

Чл. 19. Начело на института стоят управителят и двама подуправители. Те се назначават и уволняват с Указ по решение на Министерския съвет, по представление на министъра на финансите.

Начело на отделните застрахователни клонове или на група от клонове, както и на служби общи за всички клонове, стоят директори, чието назначение и уволнение става по решение на Управителния съвет на института.

Първият управител на ДЗИ е д-р Пейо Пеев, оглавявал надзорния орган на застрахователите преди 9 септември 1944 г.,завършил застрахователна математика във Виена. Първият заместник-управител пък е д-р Александър Иванов, завършил в Швейцария, теоретик с много авторски книги, бивш управител на Чиновническо кооперативно дружество.

Друга личност, участвала в управлението на ДЗИ от самото начало, е Киро Киров, изключителен математик, бивш директор на Учителска каса.

В петорката, участвала в управлението на института, са включени хора като Димитър Попов, а също и специалисти от Чиновническо дружество, от Учителска каса, от „България” и от „Балкан”.

“Ако държавното застраховане се съобразяваше с всички процеси, които се развиват в икономиката, то действително е много удачно – защото то се обслужва със сравнително малко хора и услугата му е евтина. А и тогава обезщетенията са реални” – разсъждава от позицията на времето Димитър Попов.

До създаването на ДЗИ застрахователните специалисти от бранша са били около 4000 души, а впоследствие остават 2000, т.е. 50 на сто са били съкратени по принципа на “класовия подход” – обяснява Д. Попов. Застрахователните деятели работят на комисионни начала и имат определени райони на действие, само чиновниците остават със заплата в ДЗИ.

Специалистите започват работа при старите застрахователни условия на полиците като се развиват както общото така и животозастраховането.

Имущественото застраховане става задължително за българските граждани. Запазват се резервите на дружествата, застраховките на хората, застраховани от влелите се в ДЗИ застрахователни предприятия, обезщетенията се изплащат редовно. Всички съществуващи до момента застраховки се прехвърлят де юре и де факто и държавата поема на 100% задълженията на старите дружества.

Решен е и въпросът със застраховането на селското стопанство чрез данъчната система – събират се данъци за застраховки срещу градушки, за застраховки на селскостопански сгради и селскостопански животни.

Презастраховането на големите рискове на ДЗИ, т.е. на корабите “България”, “Христо Смирненски”, “Вапцаров” и “Родина” , както и на по-малките “Кондов” и “Касабов”, първоначално се извършва в “ИНГОССТРАХ” СССР.

Така се създава първият у нас държавен застрахователен институт, който през 2002 г. беше приватизиран, но запази името си ДЗИ и продължи да държи лидерска позиция на днешния частен застрахователен пазар.

Главна заслуга за това има новият собственик Емил Кюлев чрез неговата високоефективна стратегия за развитието не само на двете застрахователни дружества, но и на първата Българска финансова група „ДЗИ”. Така след известни колебания и спад в застрахователната си дейност преди преватизацията ДЗИ АД и ДЗИ „Общо застраховане” АД бързо набират скорост, връщат старата си слава и заемат първите места на застрахователния пазар. Възходът продължава и той е най-голямата радост и гордост на ръководителите и служителите от ЦУ и агенциите в София и в цялата страна, които ще се съберат заедно на 29 и 30 юни в Хисар, за да отпразнуват славната 60-годишнина на ДЗИ.

Илеана Стоянова

Петър Андасаров



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000
orange_li