Никола Абаджиев: РУСИЯ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ БЪЛГАРСКИЯ ПЕНСИОНЕН МОДЕЛ

13 Юли 2006 г.,zastrahovatel.com
Никола Абаджиев, председател на Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване

- Г-н Абаджиев, в средата на месец юни в Санкт Петербург се състоя кръгла маса на тема “Пенсионната реформа и развитието на недържавното пенсионно осигуряване в Русия”, на която присъстваха и представители на наши пенсионноосигурителни дружества и БАДДПО. Бихте ли разказали за българското участие на тази среща?

- Посещението на групата от България беше резултат от миналогодишната международна конференция за допълнително пенсионно осигуряване, която се проведе през 2005 г. в България. Тогава участваха представители и на Руската асоциация на частните пенсионни фондове, както и на правителството и парламента им, които бяха впечатлени от българския пенсионен модел и от всичко, което досега е направено у нас. Тогава руската асоциация прояви интерес за по-сериозно проучване на нашата пенсионна реформа и дейността на частните пенсионноосигурителни дружества. Бяха проведени разговори между двете асоциации, подписахме меморандум за сътрудничество и взехме решение за провеждане на семинар в две части – първата в Русия и втората в България. Така от 14 до 16 юни българска делегация посети Санкт Петербург, където двете асоциации бяха съорганизатори на кръглата маса.

От руска страна беше изявено желание да се изучи българския пенсионен модел и в групата, която участва от България, да се включат и представители от НОИ, КФН, Парламента, Националната агенция по приходите. Това беше продиктувано от един проблем, който съществува в Русия, и желанието да се покаже опитът на България във взаимодействието на частните пенсионни фондове и държавните институции. В момента в Русия това взаимодействие е затруднено, защото все още дейността по пенсионно осигуряване няма подкрепа от страна на държавата, независимо че преди 13 години е подписан указ от президента на Руската федерация за недържавните пенсионни фондове, а преди 7 години е приет съответния федерален закон.

- Кой участваше от българска страна и какви бяха презентациите на семинара – теми, цели, взаимодействие?

- В нашата делегация бяха включени представители от всички ПОД, управителят на НОИ Йордан Христосков, председателят на Комисията по труда и социалната политика към парламента Хасан Адемов, заместник-председателят на КФН Бисер Петков и Данка Шопова, директор на Дирекция “Допълнително пенсионно осигуряване” в Националната агенция по приходите.

От руска страна на семинара участваха представители на пенсионните дружества от руската национална асоциация, представители на правителството, на руския парламент, на министерството на финансите и на други федерални органи. Семинарът беше на високо равнище.

Като акцент на българската делегация стана участието с презентация на Хасан Адемов, който сподели опита на нашия парламент по осъществяването на пенсионната реформа в България. Той подчерта, че успехите у нас се дължат на взаимодействието между държавните органи и частните пенсионноосигурителни дружества.

Презентация на тема основните характеристики и същността на пенсионната реформа в България направи управителят на НОИ Йордан Христосков. Що се отнася до държавния контрол и надзора върху дейността на частните пенсионни фондове у нас доклад изнесе Бисер Петков, а за процедурата и начина на събиране на осигурителните вноски за допълнителното пенсионно осигуряване запозна аудиторията Данка Шопова.

- Кога ще се състои втората част на тази кръгла маса у нас и какви ще бъдат обсъжданите теми?

- Планираме през септември или октомври т.г. в София да проведем този семинар. На него ще представим опита на България по отношение на конкретната дейност на пенсионноосигурителните дружества и проблемите на допълнителното доброволно и задължително пенсионно осигуряване, на инвестициите, вътрешната организация на дружествата , нормативните документи и т.н.

- В какво се изразява подписаният меморандум за сътрудничество между двете държави?

- Документът няма задължителен характер, целта е да се поддържа постоянен контакт между българската и руската асоциация. Най-общо, смисълът е в обмен на информация, споделяне на опита, размяна на нормативни документи, подпомагане и обмяна на опит, съвместни семинари, участие в международни форуми и изработване на общи позиции в това отношение.

Хубавото за нас е, че такава голяма държава като Русия се интересува от българската пенсионна реформа. По подобен начин това бе изразено и от Армения, Азърбайджан.

-Как се развива руският пенсионноосигурителен пазар, по-напред ли е от нас или по-назад?

- Допълнителното доброволно пенсионно осигуряване в Русия има добро развитие, за което говорят някои цифри. През 2005 г. общите активи на действащите в Руската федерация недържавни пенсионни фондове са над 12 млрд. щ.дол. под формата на допълнителни доброволни пенсии, които се получават от около 700 хиляди пенсионери. Изплащаните пенсии през 2005 г. са надвишили 286 млн. щ. долара.

За разлика от руския нашият български модел е напълно изграден. В Русия съществува само допълнително доброволно пенсионно осигуряване, а няма задължително допълнително пенсионно осигуряване.Става дума за частни пенсионни фондове, построени основно на корпоративен принцип. Въпреки това там няма напълно завършена правна база за регулиране на дейността на пенсионните фондове. Не е решен и въпросът за данъчното облагане на тази дейност. Все още не е ясна концепцията на пенсионната реформа и въпросът за подкрепата на тази реформа от страна на държавата, като от пенсионните фондове смятат, че тази подкрепа е декларативна, а не реална. Според тях провежданата от държавата политика по информационното осигуряване на тази дейност е недостатъчна и не достига до масата от граждани.

Илеана Стоянова

 

Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки