Пламен Ялъмов, член на СД и изпълнителен директор на ЗАД „Алианц България”: Истинската конкуренция в „Каско” е при ликвидацията на щетите

16.09.2008
Пламен Ялъмов, член на СД и изпълнителен директор на ЗАД „Алианц България”:
Истинската конкуренция в „Каско” е при ликвидацията на щетите

Някои застрахователи намаляват цените, но орязват различни плащания

Тарифните числа в Западна Европа са по-ниски, но там кражби на коли почти няма

 

- Г-н Ялъмов, как върви пазарът при „Каско” застраховките?

- Пазарът расте добре заедно с ръста при внесените нови и стари автомобили. Напоследък има тенденция някои компании да смъкват тарифите по „Каско”, както правят при „Гражданска отговорност”. Но при „Каско” застраховките трябва да се внимава, тъй като се покриват и „кражба”, а и честотата на дребните щети е доста висока – малко под 100%. Сравнявал съм пазарите на „Каско” застраховките в Румъния и Русия. Там тарифите са по-високи отколкото у нас. Ако ние даваме 5% тарифно число за нова кола, а някои смъкват до 4%-4,5%, в Румъния и Русия тарифните числа по „Каско” за новите коли са 6%-7%, а за старите – 8%-9%. В същото време кражбите на коли в Румъния и Русия са на много ниско ниво. В Румъния разкриваемостта е много голяма. През 2001 г. ходих в Букурещ да се срещна с моите колеги. Тогава един от колегите ми, който отговаря за автомобилното застраховане, каза, че през последния месец има само 5 кражби, като и 5-те са в София. В Русия вече има ред – там кражбите също не са много. Но и там тарифните числа по „Каско” са високи.

Не мисля, че най-доброто е да привличаш клиенти със смъкване на тарифа. Някои застрахователи намаляват тарифата, но включват клаузи, които орязват различни плащания. Например прилагат подзастраховане, не покриват щети при гуми – „дреболии”, които клиентът забелязва само при щета. Други ограничават необосновано плащането на щети. Ние не искаме да правим това. В момента нашето „Каско” е с всички възможни покрития. Ако клиентът иска по-ниска тарифа, може да махнем това, което другите махат – например да не покриваме щети по гумите. Но държим да е ясно какво плаща и какво получава клиентът.

При „Каско” ликвидацията на щетите е много важен процес. Там почти всяка кола се допира до ликвидацията – все има нещо драснато, ударено. Ние имаме прекрасен център за ликвидация на щетите в София. Работим и с близо 300 сервиза в България, с които имаме сключени договори. На 1 април открихме във Варна втори голям център за ликвидация на щетите с много паркоместа. Намира се пред корабостроителницата. В Бургас също имаме сервиз на хубаво широко място, който работи с нас. В Пловдив взехме земя и там изграждаме ликвидационен център. Т.е. покриваме страната с ликвидационни центрове, за да се чувства клиентът добре. Засега само в големите градове, тъй като това е скъпо удоволствие.

Някои клиенти искат ние да им препоръчаме сервиз. Други предпочитат да си оправят колите при приятели, затова им даваме пари и възможност да изберат сами най-добрия за тях сервиз. Трети пък вземат парите според експертната оценка и оправят колите си, както те решат. Важното е клиентите ни да са доволни от нас.

За да държим клиента информиран и за да е прозрачен докрай нашият процес на ликвидацияq до края на този месец ще пуснем една чисто нова услуга за нашия пазар. Клиентите ни ще получават sms-и за известяване на етапа, на който се намира щетата му.

 - Някой от другите застрахователи пуска ли такива sms-и на клиентите си?

- Не. Поне аз не съм чувал. Ние ще пускаме няколко sms-а – например, при регистрация на щетата, при одобряването й за изплащане и след изплащането й. За целта сме разработили специален софтуер. Така клиентът ще знае какво става с щетата му, а ние като ръководство на компанията следим как работят нашите служители и дали бързо обслужват клиентите. Това е нашата грижа за клиента.

 - Освен грижа за клиента е и средство за контрол на служителите.

- Да, трябва да има контрол. Това ще е бъдещето – подобряване на обслужването на клиентите.

 - Не намаляха ли и у нас кражбите на коли през последните години?

-Намаляват. Според статистиката през 2007 г. за пръв път е имало намаление на кражбите спрямо предходната година. През 2008 г. нивото на кражбите продължава леко да пада спрямо 2007 г., но несъществено. За мен проблемът е в полицията, защото няма разкриваемост. Миналата година от всички откраднати коли, застраховани при нас, има само 20 открити, понеже са върнати  – не са продадени, нито са разделени на части за продажба. Намерени са случайно. Няма нито една разкрита от полицията кражба. Това за мен е показателно. Скоро чух, че тази година полицаите са пробвали нови мерки през един уикенд в София и се оказало, че през този уикенд няма почти никакви кражби. Т.е. има начини за действие. Предполагам, че ЕС ще натисне МВР да вземе мерки във всяко направление. Дано да има резултат.

 - Може ли намаляването на кражбите да бъде мотив за намаляване на цените на „Каско” застраховките?

- Може. Ако едно дружество няма кражби, има логика да смъкне цените. Нормалните тарифни числа по „Каско” застраховките в Западна Европа са по-ниски отколкото у нас, но там кражби на коли почти няма.

 - Колко е средно тарифното число там?

- 2-3 процента, но много зависи какви са покритите рискове в сравнение са българското „Каско”.

 - Значи е нормално и у нас тарифните числа да падат.

- Да, но първо трябва да се реши проблемът със застрахователните измами. Клиентите често казват, че са ударили колата си в паркинг, което е недоказуемо. В България има доста застрахователни измами, които трябва да се контролират.

 

*Цялото интервю с Пламен Ялъмов може да прочетете във в-к "Застраховател прес" бр.17

 ВП




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002