Стефан Стефанов, главен директор на "КД Живот":Компанията ни се развива възходящо въпреки финансовите проблеми в Европа и по света

22.10.2008
Стефан Стефанов, главен директор на

-Г-н Стефанов, ръководеното от вас дружество, което започна дейността си едва преди година и половина, все повече утвърждава своята позиция на българския застрахователен пазар. Едно от доказателствата за това е, че на проведеното през юли месец тази година годишно Общо събрание на Асоциацията на българските застрахователи компанията бе приета за пълноправен член на браншовата организация. След като „КД Живот” спечели приз за Финансов продукт на годината в категорията „Животозастраховане” през февруари т. г. на Международното финансово изложение „Банки Инвестиции Пари”, което се провежда ежегодно в Пловдив (наградата бе за продукта „Фондполица с инвестиционен пакет”), приемането й в АБЗ е поредното признание за успешното развитие на компанията. Какви резултати отчитате до момента?

-„Фондполица” е основният продукт, който предлагаме, като тя има няколко разновидности в зависимост от това дали фондът е базиран в България или в чужбина. За нас това е много успешен продукт, тъй като през тази година почти сто процента от продажбите ни са от него. Въпреки че като цяло на пазара има лек отлив от такъв тип продукти, ние се развиваме успешно и имаме ръст повече от три пъти. И това на фона на целия пазар, чийто ръст е 27 на сто в сравнение с първите шест месеца на миналата година. Така че ние имаме над 300 на сто ръст, което е много добро постижение.

-Какъв дял от пазара е това?

-Развиваме се успешно – от пазарен дял 0,26 на сто през 2007 г. до 0,85 на сто за първото полугодие на 2008 г. Надяваме се, че до края на годината ще надхвърлим 1 на сто. А сред компаниите, които предлагат застраховки, свързани с инвестиционен фонд, сме увеличили пазарния си дял и сме на трето място по премиен приход.

Продуктът се развива много добре въпреки негативните показатели на някои финансови пазари. Това е дългосрочен продукт и когато пазарите вървят надолу, клиентите имат възможност да си купят повече „юнити” (дялове от взаимните фондове – б.а.), което в бъдеще ще им донесе по-добра доходност. Така че в този момент нашите клиенти не губят в никакъв случай, а в дългосрочен план най-вероятно ще спечелят.

-Съществува мнение, че застраховките, свързани с инвестиционен фонд, все още не са подходящи, особено за България, предвид проблемите във финансовия сектор в световен мащаб. С други думи, класическата застраховка „Живот и рента” си остава водеща.

-Потвърждавам становището, което изразих пред вас още когато стартирахме дейността си - застраховката, свързана с инвестиционен фонд, е продуктът на бъдещето. Това е доказано на Запад. В Северна Америка, Великобритания, Германия от почти 20 години класически застраховки „Живот” не се продават. И не защото застрахователите не ги предлагат, а защото клиентите нямат интерес да ги купуват. Този продукт беше добър преди време, но с развитието на животозастрахователния бизнес по света именно свързаните с фондове застраховки са онези продукти, които дават по-големи възможности за клиентите. Те са по-добри и по-евтини за тях и това се доказа с времето. Едва ли хората, които живеят в САЩ или Канада, са по-изостанали от нас и не са оценили предимствата на застраховките, свързани с инвестиционен фонд. Същият процес се наблюдава в страните от Централна и Източна Европа и съм убеден, че това ще стане и у нас. Застраховката, свързана с инвестиционен фонд, е по-изгодна за клиента, докато класическата застраховка „Живот” е по-доходоносна за застрахователната компания. Разбирам защо някои колеги я предпочитат – тя им носи повече доходи и прави техните акционери щастливи. Но ние като мениджъри трябва да балансираме нещата. От друга страна, това е свързано и със стратегията на дадена компания, и с вижданията на самите хора.

Цялото интервю със Стефан Стефанов може да прочетете във в-к "Застраховател прес" бр.19

ВП




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки