Колко струва премията по застраховка „Отговорност на моторно превозно средство”?

23.01.2009
Колко струва премията по застраховка „Отговорност на моторно превозно средство”?

Стоил Александров – председател на Съюза на застрахователните агенти

Колко струва премията по застраховка „Отговорност на моторно превозно средство”?

Бадява оцет е по-сладък от мед”. Такава е застраховката „Гражданска отговорност” за българските застрахователи. Носи загуби, но се скъсват да я правят. Всички твърдят, че тарифите са ниски, а дружествата губят. Следват обещания за контрол и санкции за онези, които си позволят да събират по-ниски премии от необходимите и по такъв начин рискуват фалит и ощетяване на застрахованите.

Но колко струва премията, наричана достатъчна? Примери, сравнения - все на око правени. Но на „попово око” все му е малко… То сякаш от морето е взето. Цялото да се излее над него, пак няма да му стигне. Потребителите пък твърдят, че „от една овца две кожи искат”. Но как в компаниите правят тарифи на око? Актюерите апарат за натаманяване и параван на безпринципна застрахователна политика ли са? Защо е този традиционен есенен маскарад на застрахователите? Не вреди ли той на агенти и брокери, които предлагат на клиентите си „творчески тарифи”, а заедно с тях и голяма част от своите комисиони? По този начин не се ли извращава застраховането у нас? След като премиите са недостатъчни за покриване на плащанията, защо не получиха „творческия” си растеж, а се свиха близо до миналогодишните?

В СЗА се получиха сигнали

за „заиграване” с ниски тарифи

по подобие на остарялата „хватка” с бензин, печено пиле и дамаджана вино. Питат ни дали е вярно, че има компании, предлагащи по-евтина „Гражданска отговорност” от миналогодишната. Цитиран е и следният пример: за автомобил с 1800 куб. см. годишната вноска е… 122 лв. Имало доплащане от 28 лв., но застрахователят бил дал инструкции на колегите продавачи да казват на застрахованите, че това било  само за пред надзора, а те нямало да  плащат, но ще имат валидна целогодишна застраховка. Падежът на разсрочката е 15 дни преди края на застраховката, колкото е и предупредителният срок за погасяване.

Не знаем „правна” или „явна” е далаверата, но ние застрахователи в европейска държава ли сме, или шмекери от бандитските години? Разглеждаме в СЗА казуси, при които за същия клас автомобили други, финансово по-мощни застрахователи, са определили значително по-високи премии, и не знаем на предсезонния „тъпан” ли да вярваме, на актюерите или на очите си? Така, както преди време първи сигнализирахме за „пилешките” извращения и за редица други недостойни за почтените застрахователи явления, така и сега поставяме  цялата отговорност пред обществото за необходимостта от преустановяване на порочните практики и за спазване на етичните принципи в застраховането. Иначе

                     големият губещ са нашите верни клиенти

и ние, застрахователните агенти и брокери–продавачи, които се явяваме като лоши консултанти. Не защитаваме един или друг „окомерен” подход, високите или ниските тарифи или отделни компании. Застраховането се основава на принципа на взаимопомощта, но не е социален фонд. В този смисъл не може никоя застраховка, в това число и „Гражданска отговорност”, да се определя недоказано, „на око”, като социална застраховка, не може застрахователите да се заиграват едни спрямо други и пред потребителите както „малки козички на зелена полянка”.

Застрахователят управлява набраните средства на застрахованите по правила и не може да си позволи да дава предимства и отстъпки на едни клиенти за сметка на други по признаци като социално или друго положение - нито реално, нито с цел реклама. Просто тези пари не са негови, а на застрахователната съвкупност.    

Единственият критерий за справедливост при определяне на премията е тежестта на риска при всяка единица, сравним с този в съвкупността. Затова застрахователят предварително изучава, приема, представя за одобряване и съобщава рисковите групи и признаците за определянето им. Няма друг признат от световната теория и практика метод на изчисляване на премиите, освен актюерския. Изключение за „Гражданска отговорност” от другите видове застраховки не може да има. Преди всичко компанията трябва да събере и чрез актюерите си да представи за одобряване от надзора

        достатъчна по размер и достоверност статистическа информация

за развитието на риска по този вид застраховка. Статистиката трябва да обхваща обекти и рискове на територията, на която ще се сключват застраховките, за достатъчно дълъг период от време (практически не по-малко от 5 години) и - особено важно – за изследвани достатъчно голям брой единици, даващи възможност да се прояви правилно теорията на големите числа. Ако това не е изпълнено и статистическият материал не е достоверен и надежден, надзорът връща актюерите и компанията за изпълнение на тези изисквания. Те са първата и най-важна бариера срещу безпринципния и хазартен подход в застраховането.

в-к "Застраховател Прес"

ВП




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки