През 2009 година се очаква диференциация на отделните субекти на застрахователния пазар и ръст 10%

02.02.2009
През 2009 година се очаква диференциация на отделните субекти на застрахователния пазар и ръст 10%

Доц. Стоян Проданов, изпълнителен директор и заместник председател на СД на ЗД “БУЛ ИНС” 

През 2009 година се очаква диференциация на отделните субекти на застрахователния пазар и ръст 10%

- Г-н Проданов, каква беше 2008 г. и как новият мениджмънт на ЗД “БУЛ ИНС” преценява резултатите от нея?

- Една много добра година. Въпреки задаващите се предизвикателства компанията продължава да се отличава на застрахователния пазар.

- Смятате ли да запазите лидерската си позиция в автомобилното застраховане?

- Продължаваме да сме лидери в този вид застраховане. Това е позиция, завоювана с течение на годините чрез иновации и инвестиции в различни управленски и информационни решения, които дават възможност компанията да предлага висококачествена услуга. Авторитетът на компанията в „Каско”-то и “Гражданската отговорност” на автомобилистите е безспорен и се дължи на редица конкурентни предимства. Административният капацитет на ЗД “БУЛ ИНС” в автомобилното застраховане е адекватен на нуждите на клиентите и на предизвикателствата на времето. Подписваческата и ликвидационната политика на ЗД “БУЛ ИНС” са в услуга на клиентите ни и предлагат много добро и своевременно обслужване, изплащане навреме на претенциите на пострадалите. Инвестиционната политика на компанията пък дава така необходимата сигурност в условията на глобална криза, нужната платежоспособност и ликвидност при целево минимално ниво на инвестиционния риск.

- Как точно инвестиционната политика на компанията е в услуга на клиентите?

- Напомням, че преди Коледа получихме първи дългосрочен рейтинг (iBBB) от Българската агенция за кредитен рейтинг със стабилна перспектива и краткосрочен (iA-2), което е доказателство за високото ниво на общото управление. И занапред ще доказваме това, като изискваме периодичен преглед на рейтинга въпреки трудните времена.

Нашата инвестиционна политика е много консервативна и ни дава достатъчна сигурност. Навреме успяхме да трансформираме инвестиционния си портфейл, насочвайки инвестициите в подходящи инструменти с подходяща времева структура и риск. Когато капиталовият пазар регистрираше негативен тренд, инвестиционният ни портфейл  вече бе преструктуриран и се спасихме от тежки загуби през втората половина и края на 2008 година. Философията ни е, че застрахователната компания трябва да бъде пример за сигурност, а застрахователната политика да не е насочена към компенсиране на пропуски и слабости в инвестиционната политика. Отрицателната доходност на капиталовия пазар през 2008 г. създаде определени затруднения пред застрахователната индустрия както в България, така и по света, но ЗД “БУЛ ИНС” се измъкна „сух” от тези проблеми.

- Прогнозите обаче за 2009 г. са, че обхваналата света “голяма депресия” ще засегне силно и нашата страна, а това няма как да не рефлектира и върху застрахователния бранш...

- Ако направим преглед на цялостната икономическа обстановка, тази година ще бъде различна в началото си и в своя край. Прогнозираме, че ситуацията в края на 2009 година ще бъде по-оптимистична отколкото завършекът на 2008 година. След корекциите в няколкото най-засегнати отрасъла в икономиката, сред които строителството и машиностроенето, икономиката ще получи успокоение. Финансовият сектор е функция на реалната икономика. Така през втората половина на годината ще можем да очакваме подобряването на бизнес средата да рефлектира и в застраховането с по-добри резултати. От друга страна,  в периоди на кризи се забелязва повишен интерес към доста застрахователни продукти, което е и обяснението за далеч по-слабото негативно влияние на кризата върху застраховането в сравнение с банкирането.

Има и друг сценарий, че цялата тази година ще бъде доста слаба и възстановяването на икономиката ще започне едва през 2010 г. Това е свързано с глобализацията на икономиката. Предишните локални финансови кризи обикновено засягаха отделни региони на света. В момента обаче световната икономика е далеч по- глобализирана и интегрирана. Кризата от САЩ например рефлектира без значимо закъснение  и в Европа, и в Азия. Но активното противодействие на световните финансови институции и мерките на правителствата по света правят този сценарий на нова „голяма депресия” слабо вероятен.

- Все пак застраховането е по-слабо засегнато в сравнение с останалите финансови сфери у нас...

-Да, така е. Затова през 2009 г. нашите прогнози са, че застраховането ще се представя сравнително успешно, но ще има и диференциация в представянето на отделните субекти на този пазар - нещо, което липсваше през изминалата година. 

- В какъв смисъл ще има диференциация – като финансови възможности или като различни портфейли и специализация на застрахователните компании?

- В ситуация на растящ пазар със значителни ръстове през последните няколко години голяма част от доброто представяне на компаниите се дължи именно на екстензивния растеж. Образно казано, за всеки имаше място под слънцето. Прилагаха  се различни похвати и подходи с цел завоюване на по- значима част от този ръст за конретната компания. Това обаче е възможно единствено при растящ пазар. Когато пазарът остане с по-малки възможности за растеж и той се забави до 5%-10% през тази година, това ще постави нови предизвикателства пред компаниите. Ще се изостри конкуренцията и няма да са водещи единствено тарифите. В днешните кризисни времена на застрахованите трябва да е ясно, че наблюдаваната през последните години ценова конкуренция може да постави под въпрос финансовата стабилност на компанията, в която си правят застраховка.

Моята хипотеза е, че през втората половина на 2009 г. ще има раздвижване. Последните прогнози показват, че българската икономика и през тази година ще продължи да се развива, но с по-бавни темпове и при това положение ще има около 2 на сто ръст на брутния вътрешен продукт. Ръстът на целия застрахователен пазар в сравнение с 2008 г.  пък прогнозираме на около 5% - 10%. Отделните компании ще се представят различно: някои ще регистрират ръст, други – не. По-добре позиционираните ще успеят да се справят.

Лично за ЗД “БУЛ ИНС”, която е добре позиционирана, нямам притеснение. От една страна, ЗД “БУЛ ИНС” е с чудесно продуктово позициониране. Лидер е в автомобилното застраховане, а е известно, че в България то е водещо. Компанията има ноу-хау и експертен опит, добра информационна база, именно в автомобилното застраховане и по този начин – по-добра превенция на рисковете. От друга страна, компанията е позиционирана и териториално по оптимален начин, съответстващ на потенциала на регионите за растеж.

Цялото интервю може да прочетете в рубриката "ИНТЕРВЮТА, КОМЕНТАРИ, ДИСКУСИИ"

Илеана Стоянова




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски Академик Иван Стефан,