Новата ни система осигурява по-точна оценка на щетите и гъвкаво управление на целия процес на ликвидация

16.02.2009
Новата ни система осигурява по-точна оценка на щетите и гъвкаво управление на целия процес на ликвидация

Тодор Серафимов, зам-директор на Дирекция „Автомобилно застраховане” в „ДЗИ Общо застраховане” АД

- Вие ръководите отдела “Ликвидация” към Дирекция “Автомобилно застраховане”. Обикновено тази дума предизвиква отрицателни асоциации, а всъщност изразява и благородно значение. Особено като се свърже и с думата щети. Какво е нейното съдържание за вас лично?

- Лично за мен думата “щети” е ежедневие и е свързана с  доста сложен и динамичен процес, с повече положителни моменти.  Имам удоволствието да работя за застрахователна компания, която за последните 5  години направи сериозен ръст в автомобилните застраховки. А това е оценка и за служителите, занимаващи се с ликвидацията на щети. Считам, че и за повечето клиенти на „ДЗИ”  думата “щети”  не е свързана с несигурност за това, че няма да получат реалното обезщетение за претърпените увреждания. Мога да уверя всички наши клиенти, че политиката на компанията е насочена  към  намаляване на отрицателните моменти при уреждането на техните претенции.

 - И  в този смисъл как се отнасяте към всекидневната си работа като специалист и като ръководител на всички звена на „ДЗИ”?

- Във всекидневната си работа не се задоволявам с постигнатото и предпочитам, вместо да решавам вече възникнали проблеми, да се стремя към това те повече да не възникват. Ръководството на „ДЗИ” е амбициозно и имаме много нови цели, които не е лесно да бъдат реализирани. Вече е постигнат баланс между новото и традицията във фирмата, на което се дължат и добрите резултати.

Работата ми като ръководител на отдела занимаващ се с “Ликвидация”, е свързана с взимането  на много оперативни решения, от които пряко зависят резултатите на дружеството. Цел за мен  е  осигуряването на среда за работата на служителите в отдела, която да позволява те да реализират възможностите си и да приложат опита си. Да разпределиш отговорностите и да оцениш резултатите от работата на служителите си, е  голямо предизвикателство и отговорност .

 - Какъв е впрочем механизмът на работа и на отчет на ликвидацията на щети отдолу нагоре, т.е от главните агенции до отдела, който ръководите в Централно управление?

- В системата за ликвидация на щети в „ДЗИ” основна роля имат главните агенции, на които е предоставена доста голяма свобода за взимане на самостоятелни решения. Главната роля на отдел “Ликвидация” е определянето на основните правилата, по които те работят и непрекъснатия контрол върху спазването им. Отделът оценява  постигнатите резултати, а при необходимост взима конкретни мерки за изпълнение на поставените цели на дружеството.

 - Как оценявате работата на екипите по специфичната за тях дейност през 2008 г.?

- За служителите на ДЗИ 2008 г. беше една нормална година, през която бяха реализирани предварително поставените цели, запази се доверието на клиентите и, естествено,  всички екипи, занимаващи се с ликвидация на щети получиха много добри оценки за извършената работа.

 - Има ли нещо характерно за ликвидационната дейност само на ДЗИ, т.е на вашия отдел?

- Голямата конкуренция между застрахователите и нарасналата застрахователна култура на клиентите  все повече уеднаквява процеса на ликвидация  на  всички застрахователни дружества. Най–добрите практики постепенно се налагат и тези, които не вземат необходимите мерки бързо ще отпаднат от пазара.  Характерна за ДЗИ е голямата мрежа от агенции,  които имат права да завеждат и обработват щети, а това  несъмнено е и едно голямо предимство за нашите клиенти.

  - Кажете, ако обичате, нещо за промените в ценовата ви рамка през миналата година и каква ще е тя през 2009 г.?

- Изминалата година се характеризира най-вече с голямото повишаване на крайната цена за  ремонт на автомобилите, което рефлектира и върху цената, заплащана от застрахователите.  Разумната политика, провеждана от ДЗИ  по отношение на ликвидацията на щети, ни позволи това да не се отрази негативно на резултатите на дружеството.

През 2009 г. очаквам сериозни промени по ликвидацията на щети и особено при уреждането на леките ПТП по застраховката „Гражданска отговорност” и “Автокаско”  в резултат на промяната в законодателството, по силата на което органите на КАТ не посещават тези събития. Въвеждането на европейската практика за доказване на вината по „Гражданската отговорност” с двустранни протоколи към момента не е обвързана с функционираща система за регистриране на тези събития и получаване на тази информация от застрахователите, което ще повиши риска от застрахователни измами.

 - А как стои въпросът с въвеждането на нов софтуерен продукт, докъде стигнахте и какво точно предстои да извършите?

- Една от постигнатите цели за 2008 г. от ръководения от мен отдел е реализирането на нов софтуерен продукт “ACES”  за изготвяне на  оценки по щети,  разработен изцяло за нуждите на ликвидацията на щети в „ДЗИ” .  Новата система позволява по точното да се оценяват   щетите, както  и   гъвкаво управление на целия процес на  ликвидация.

През текущата година основната ни цел е пълното използване на възможностите на “ACES” за предлагане на един по добър продукт “Автокаско”,   насочен изцяло към клиента.

 - Накрая ще ви попитам какви мерки вземате за намаляване на сроковете за бързото изпълнение на решенията по ликвидацията на щетите.

- Искам да подчертая, че щетите и в момента се изплащат в договорените срокове. Въвеждането на новия софтуерен продукт ще позволи значителното им намаляване . Високата оценка на клиентите за работата на отдела по ликвидация е много важна част и крайна цел на нашата работа. Тя включва не само размера на изплатеното обезщетение, а също така и обслужване при завеждане на щетите, лесно получаване на информация, стриктно спазване сроковете за изплащане на обезщетенията. Ние работим във всички тези области и това неминуемо ще доведе до по-добри резултати.

 Въпросите зададе Петър Андасаров

 в-к "Застраховател прес"




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки