Промените в топ мениджмънта бяха навременни и много успешни

31.03.2009

Димитър Желев - изпълнителен директор на «Алианц България Холдинг”

Промените в топ мениджмънта бяха навременни и много успешни

Както съобщихме в брой 4/2009 г., на 17 февруари 2009 г. в столичния хотел Radisson SAS Grand се проведе пресконференция на ръководството на "Алианц България Холдинг", на която бяха обявени годишните финансови резултати за 2008 г. на дружествата от групата на финансовата институция. В пресконференцията участие взеха Димитър Желев - изпълнителен директор на холдинга, Максим Сираков – първи изпълнителен вицепрезидент, Пламен Ялъмов – първи изпълнителен вицепрезидент, Маргарита Сергиева – главен секретар, Светослав Гаврийски – главен изпълнителен директор на „Алианц Банк България”, София Христова и Страхил Видинов – изпълнителни директори на ПОД "Алианц България" АД, Андрей Александров – главен бизнес директор на „Алианц България Живот” АД, Стойчо Кръстев – изпълнителен директор на „Алианц Лизинг България” АД.

Освен информация и анализ на постигнатите финансови резултати, мениджмънтът на холдинга представи стратегията си за 2009 г. в условията на новите реалности.

Поради по-ранното приключване на броя тогава съобщихме, че повече информация за резултатите на холдинга и за пресконференцията ще поместим в следващия брой – 5/2009 г. В него публикувахме само пълната справка за резултатите на дружествата от холдинга. В настоящия брой ви предлагаме в по-разширен формат отговорите на г-н Желев на някои от множеството въпроси, зададени от журналистите по време на пресконференцията.

В отговор на въпрос на в. „Застраховател прес” г-н Желев каза, че промените в структурата на мениджмънта, извършени в края на по-миналата година, са изиграли положителна роля, като финансовите резултати са само едно от доказателствата за това. Той потвърди правилността на взетите решения и изтъкна, че Георги Момчилов, Андрей Александров и Пламен Ялъмов са се справили отлично с новите си ангажименти.

Тази практика дава добри плодове поради факта, че групата е много разнообразна. Хора като г-н Ялъмов и г-н Страхил Видинов (той ръководеше банката в холдинга, а в момента се занимава с пенсионносигурителното дружество и управлението на активите – б. а.) са широко скроени, изтъкна г-н Желев. Да се управляват 3 милиарда лева не е лесно. Затова се опитвам всички тези хора да бъдат обединени в един тим. Често се случва най-дясната ръка да не знае какво прави най-лявата и затова срещите на топмениджмънта, които организираме редовно, са много важни. Особено внимание трябва да се обърне на по-младите и амбициозни кадри, които имат познания и лидерски качества, подчерта той.

В отговор на друг въпрос относно цялостното управление на риска в толкова голяма компания г-н Желев информира, че за целта в «Алинац България Холдинг» функционира специален орган – Рисков комитет, който се ръководи от Максим Сираков. На неговите ежемесечни заседания рискът първо се разглежда на общо ниво – т.е. на ниво холдинг, като се върви към детайлите в различните дружества и нива.

Съществуват ясни лимити към различните финансови институции. Решенията къде и колко да се инвестира като структура на портефейла се решава на определени лимити на групово ниво или на така нареченото локално ниво. Последното е отговорност на Местния финансов комитет, който председателствам аз и в който влизат и двама колеги от Германия, информира още г-н Желев. Събираме се на три месеца и определяме стратегията за бъдещето. Така например през 2007 г. стигнахме до решението да излезем от фондовия пазар, а, ако съдим от днешна гледна точка, излизането ни от договорните фондове би могло да бъде и по-рязко. Ако бяхме го направили, днес клиентите ни щяха да са още по-доволни, защото нямаше да гледат отрицателната доходност на пенсионния фонд, подчерта г-н Желев.

Рисковият комитет взема много ясни решения. Така например в застрахователните дружества през тази година нямаме нито една инвестиция в рисков актив, което гарантира, че няма да има загуби от такива инструменти. Целта ни е да няма изненади и да останем сигурно пристанище за парите на клиентите си, заяви г-н Желев. Следим още оперативния и пазарния риск. На групово ниво това се прави всеки месец, защото рискът е най-важното нещо.

Другият въпрос е намаляването на разходите. Стремим се да постигнем между 5 и 7.5 на сто намаление в сравнение с миналогодишните си разходи във всички звена, включително и за реклама, като ще направим всичко възможно да съхраним и човешкия потенциал, обобщи изпълнителният директор на холдинга.

Славимир Генчев в-к "Застраховател прес" бр.6-2009г.

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,