През следващите пет години цената на „Гражданска отговорност” ще продължи да расте докато достигне средно 400 лв.-500 лв.

22.04.2009
 

 На въпрос на вестник „Застраховател прес” за това къде е пресечната точка между цената, събираемостта по застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите както и евентуалните загуби от обезщетения за сметка на застрахователите,

Румен Янчев направи обобщен анализ.


Според него в България след либерализацията на пазара има известен растеж на цената по застраховката. В момента около 75% от пазара е автомобилно застраховане и доминиращите в него са каско- застраховките.

Според г-н Янчев през следващите три години застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите ще бъде доминираща. В повечето държави в Европа това е факт. Там обаче

съотношението между приходите от автомобилно застраховане спрямо приходите от други видове застраховки в общия портфейл е различно.


Според Румен Янчев у нас има компании, чийто портфейл е изграден с над 90 на сто от автомобилни застраховки, а това е лош знак. В момента има само две дружества, които са с по-малък портфейл и почти нямат автомобилно застраховане, както и две от по-големите ( ЗПАД „Алианц България” и ЗАД „Булстрад”), където автомомолиното застраховане е около 50%-60% от портфейла им.

През следващите пет години цената на застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите ще продължи да расте докато достигне средни нива от около 400 лв.-500 лв.


В ЗАД „Булстрад”съотношението между двете застраховки „Гражданска отговорност” на автомобилистите и „Автокаско” е в полза на „Каското” и е 1 към 2.5 - 3 към 1 .

В повечето компании съотношението е 1 към 1 или доминира „Гражданската отговорност” на автомобилистите. Честотата на застрахователните събития обаче по застраховката „Гражданската отговорност” на автомобилистите е около 6 на сто. При 3 000 000 автомобила в България, това прави около 250 хил. щети годишно. Средната щета

( независимо дали е имуществена или неимуществена) се определя на около 2 000 лева, което прави около 500 млн.лв. необходими за обезщетения. Тази огромна парична маса съответства на приходите по застраховката само от тази година. Не бива да се забравя обаче – припомня Румен Янчев - че може да е нужно да се покрият събития от минали години, защото е известно, че по застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите има 5 годишен давностен срок за обявяване на претенции и покриване на щети.

Дейността на застрахователите е „прозрачна”


Все пак, според Янчев, няма опасност от фалит на застрахователна компания, при която доминира автомобилно застраховане с приход над 90 % в портфейла й. Това е така защото пазарът е недоразвит, а също така има и по-рестриктивни правила при инвестиране на резервите и собствените средства. КФН все по-точно въвежда работещи параметри, които да бъдат проследявани и своевременно да се налагат корекции в случай на опасност. С особена сила е валидно това за застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Дейността на застрахователите е много „прозрачна”, а и част от дружествата са публични компании, нещо което прави много по-отговорен мениджмънта им.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки