Намаляващите цени и увеличаващите се рискове направиха задължителен риск мениджмънта

27.04.2009
Намаляващите цени и увеличаващите се рискове направиха задължителен риск мениджмънта

Гернот Райтер – директор „Животозастраховане” в австрийската „Граве”, и Николай Логофетов - председател на УС и изпълнителен директор на „Граве България Животозастраховане” EАД и на „Граве България Общо застраховане” ЕАД

Никой застраховател не би оцелял, ако предлага премии под техническите си лимити

- Управлението на риска стана много модерна тема напоследък в България. На какво се дължи това? Как се осъществява управлението на риска в „Граве”?

- Г. Р. Има две причини управлението на риска да стане толкова модерно напоследък. Първата е, че то е много важно и необходимо. Застрахователните надзори, във връзка с новия стандарт „Солвънси 2” за границата на платежоспособност го изискват като задължително условие. Втората причина е, че натискът върху застрахователните премии става все по-голям. Конкуренцията в застраховането е силна и понижава постоянно цените. А в същото време рисковете стават все по-големи. Ако сравним сегашната ситуация на пазара с тази отпреди 20 години, се вижда, че тя е коренно различна. Това също е една от причините да се заговори по-сериозно за риск мениджмънта. Австрийският застрахователен надзор ни задължава като група всяко дъщерно дружество на „Граве” да въведе система за управление на риска. И ние правим окончателен доклад, в който обобщаваме управлението на риска като показатели във всички наши дъщерни дружества. Този доклад изпращаме задължително на австрийския застрахователен надзор, който е отговорен за „Граве груп”. Преди 20 години „Граве” работеше само в Австрия. Сега ние имаме присъствие от Адриатическо море до Черно море и Украйна, както и в някои балтийски страни. Това е пазар от около 100 милиона човека. Така че пазарът се промени чувствително. Преди 20 години ние знаехме много добре какво е положението на пазара в Австрия, усещахме го много ясно. Сега работим на различни пазари, с различни валути и законодателства, с различни продукти и тарифи. Затова трябва по-активно да се управлява този процес, рискът, който е значително по-голям. Затова се налага и по-активно управление на риска.

- Какъв е изходът от сегашната тенденция на все по-намаляващи премии и все по-увеличаващи се рискове? Как да се избегне прекрачването на границата на влошена платежоспособност, за да се запази финансовата стабилност на застрахователните компании?

- Г. Р. Би трябвало пазарните правила сами да регулират ситуацията. Никой застраховател не би оцелял, ако предлага премии под техническите си лимити. Ние сме със сигурност над този лимит. Преди време разстоянието до тази граница беше по-голямо заради по-малката конкуренция тогава. Но засега пазарът в Европа е до голяма степен все още стабилен. От друга страна преди 20-30 години нямаше толкова много различни възможности за инвестиране на средствата. В момента има стотици видове различни финансови продукти, в които можем да инвестираме. Например на американския пазар на вторични деривати.

- Но тези нови продукти и пазари показаха, че не са достатъчно сигурни.

- Г. Р. Да, но въпреки това там може да се инвестира част от портфейла на една застрахователна компания. Важното е да се внимава каква част от портфейла се инвестира в такива по-рискови, но и по-високодоходни инструменти. Това също е част от управлението на риска. Във всеки момент да се знае колко рискова е всяка инвестиция, за да може да се определи в крайна сметка средният риск за целия портфейл.

- Кризата е предизвикателство, което предполага нов вид действия от страна на застрахователните компании, за да бъде преодоляна. Какви нови действия смятате да предприемете вие, за да сведете до минимум негативното отражение на кризата върху вашия бизнес?

- Г. Р. В „Граве груп” вече имаме ясна концепция за това. Първо, възнамеряваме да увеличим активността си в управлението на риска. Вече имаме специално подразделение, което отговаря за риск мениджмънта в цялата група. Второ, разработваме нова концепция за управление на разходите. Целта ни е разходите на всичките ни дъщерни компании да станат по-ефективни. Трето, в областта на продажбите се опитваме да комуникираме активно с нашите клиенти, с нашите служители и агенти за предимствата на „Граве груп” и на нашите сигурни продукти. Основните ни действия са насочени към използването на кризата като възможност.

- А как е организирано управлението на риска в двете компании на „Граве” у нас?

- Н. Л. В България имаме предимството, че единият от членовете на Управителния ни съвет е мениджърът, който управлява риска и в Австрия. Това е третият член на Управителния ни съвет – Сибиле Скария. С нейната подкрепа и с нейните знания до голяма степен решаваме проблемите. Тя е почти всеки месец в България. Освен това изградихме база от данни и конкретни регулации за нашата компания. Има и човек от българска страна, който до голяма степен отговаря за риск мениджмънта на компаниите. Имайки предвид конкретната сфера на отговорност и на действие, и всеки от ръководителите на отдели поема своя ресор и дава текущо и регулярно информация за управлението на риска в техните отдели. Независимо дали става дума за „Ликвидация”, „Общо застраховане”, в счетоводния отдел или в отдел „Продажби”, където има различни показатели, с които измерваме риска за нас. Накрая обощаваме тази информация и я предаваме във форма и вид, в която да послужи по най-добрия начин в бъдеще.

- Много компании и у нас започнаха да изграждат цели отдели за управление на риска. Какъв тип специалисти трябва да има в тези отдели? Дали е по-добре те да са по-широки специалисти, които да съвместяват по някакъв начин знанията на всички отдели, за които говорихте? Има ли вече обучени кадри за управление на риска у нас?

- Н. Л. На този етап поне за „Граве България” е твърде рано да се говори за цял отдел специалисти, които да се занимават само с управление на риска. Нито обемите, нито мащабите ни са чак толкова големи. Ръководителите на отдели при нас имат достатъчно добър поглед върху пазара и върху дейността на своите отдели.

За компании, които имат повече и различни дейности, с много по-големи обеми, със значително презастраховане и с големи рискове, които носят или с големи портфейли, по всяка вероятност е наложително да имат хора, които се занимават само с оценката на риска. В „Граве” хората, които в по-голяма степен се занимават с управление на риска, преминават определени обучения в рамките на „Граве груп”. Това са вътрешно фирмени обучения, които са достатъчни за нашите нужди. Другите компании вероятно процедират по аналогичен начин.

- Това са хора с актюерско образование, счетоводители или с други специалности?

- Н. Л. Биха могли да бъдат финансисти или хора с икономическо образование, или пък с математическо образование и с познания в икономическа посока. Сферата и конкретната дейност са доста специфични и не биха могли да се научат в учебно заведение. Едно е рискът в банките, друго – в общото застраховане, а трето – в животозастраховането или в други сфери от финансовата област. Затова най-добрата школа е практиката и обучението по стандартите на дадена компания, ако човек има добра база, върху която само да се надгражда.

Разговора води Йоанна Стефанова

в-к "Застраховател прес" бр.7




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li