КОМИСИЯ ЗА ФИНАНСОВ НАДЗОР
София,ул."Шар планина" №33
Тел.централа 940 49 99
Тел. 940 48 05, 981 79 34
Факс 980 69 54
Интернет адрес – www.fsc.bg
Електронна поща bg_fsc@fsc.bg
Комисията за финансов надзор (КФН) е създадена на 1 март 2003 г. със Закон за Комисията за финансов надзор. Нейна определяща функция е да съдейства с юридически, административни и информационни средства за поддържане на стабилност и прозрачност на инвестиционния, застрахователния и осигурителния пазар и да осигурява висока степен на удовлетвореност сред гражданите и организациите, които ползват услугите, предлагани от участниците на тези пазари. Комисията за финансов надзор в качеството й на независим орган за регулиране и надзор върху небанковите финансови институции се стреми при изпълнението на своите функции и упражняване на правомощията си да формулира ясно своите приоритети и насоки за развитие в съответствие с международно признатите принципи и стандарти за регулиране и надзор.
Карина Караиванова - председател на Комисията за финансов надзор
Заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“Заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор"Заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Осигурителен надзор“Член на КФН, подпомагащ политиката по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица
Цели на Комисията за финансов надзор
Защита на интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица;
Осигуряване на стабилност, прозрачност и доверие на финансовите пазари.
Комисията постига целите си чрез развитие на регулаторната рамка, чрез режима на допускане на участниците на пазара, чрез превантивен контрол и чрез налагане на санкции.
Структура на КФН
Структурата и функциите на комисията са определени от Закона за Комисията за финансов надзор и специалните закони, регулиращи инвестиционната, застрахователната и осигурителната дейност.
Дейността на КФН като регулаторна и надзорна институция основно се реализира от трите специализирани управления: "Надзор на инвестиционната дейност", "Застрахователен надзор" и "Осигурителен надзор".
Важен елемент на единната структура е общата администрация, която е тясно свързана с всяко едно от специализираните управления и подкрепя тяхната дейност.
Поднадзорни лица на КФН
Фондова борса
Централен депозитар
публични дружества и други емитенти на ценни книжа
инвестиционни посредници
инвестиционни и управляващи дружества; колективни инвестиционни схеми
дружества със специална инвестиционна цел
брокери на ценни книжа и инвестиционни консултанти
застрахователни дружества
застрахователни брокери и застрахователни агенти
здравноосигурителни дружества
дружества за допълнително пенсионно осигуряване и управляваните от тях фондове
Международно сътрудничество
Комисията за финансов надзор развива активно сътрудничество с редица местни и чуждестранни институции и организации, свързани с функционирането на финансовите пазари. Изучаването и прилагането на международните практики в областта на финансовия надзор е от особено значение за дейността на комисията с оглед на променящите се условия и нужди във финансовата сфера
Комисията за финансов надзор е член на Международната организация на комисиите за ценни книжа (IOSCO), на Международната асоциация на застрахователните надзори (IAIS) и член учредител на Международната организация на пенсионните надзорни институции (IOPS)
Член е на Комитета на Европейските регулатори на ценни книжа CEASER и на Европейския комитет на регулаторите в областта на застраховането и пенсионното осигуряване EIOPS
Информационна политика
Информационната политика на КФН е основана на принципите на публичност, прозрачност и достъпност и е подчинена на една от целите на комисията – предоставяне на информация на финансовия пазар за повишаване на неговата ефективност и намаляване на възможностите за злоупотреби.
Публичен регистър на КФН
Той съдържа изчерпателна информация за поднадзорните лица и тяхната дейност. Електронната версия на публичния регистър EРиК е достъпна чрез интернет страницата на КФН.
Интернет страница – www.fsc.bg
КФН поддържа ежедневно актуализирана интернет страница, на която е представена подробна информация за комисията, поднадзорните лица и нормативната уредба.
Месечен бюлетин
В официалното издание на КФН се публикуват решения, наредби, указания, отчети, както и коментари за най-важните събития и проблеми в областта на небанковия финансов сектор.
Информационен център на КФН
Гражданите могат да получават информация по интересуващи ги въпроси за капиталовия, осигурителния и застрахователния пазар, както и за дейността на КФН на горещия телефон *0900 32 300*, по електронна поща с адрес hotline@fsc.bg или на място в информационния център на институцията.
СТРУКТУРА НА УПРАВЛЕНИЕ НА Комисия за финансов надзор
РАЛИЦА АГАЙН – ГУРИ
заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор"
Избрана е от Народното събрание на Република България на 24 януари 2014 г. с
6-годишен мандат.
Родена е на 2 декември 1976 г. в гр. София. Притежава магистърска степен по бизнес администрация от Университета на Оксфорд Саид Бизнес Скул, бакалавърска и магистърска степен по „Международни икономически отношения” от УНСС.
Oт м. май 2009 г. до м. юли 2010 г. Ралица Агайн - Гури е заместник-председател на КФН, отговорен за управление „Надзор на инвестиционната дейност”. От м. април 2005 г. до м. май 2009 г. е заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор”.
От 2008 г. преподава в магистърска програма по специалност „Застрахователен надзор” във ВУЗФ, София.
През 2001г. е избрана за народен представител в 39-то НС (2001 г. - 2005 г.), където е председател на подкомисия по капиталови пазари към Комисията по икономическа политика, заместник-председател на групата за приятелство България – САЩ и член на постоянната делегация в Парламентарната асамблея на НАТО.
В периода 1998 г. - 2001 г. е финансов анализатор в CC&ko.
Съавтор е на книгите „Корпоративно управление в развитие: България 2002 - 2004” и „Българският Уолстрийт”.
Член е на СД на „Джуниър Ачийвмънт”, България и член на настоятелството на Фондация „Работилница за граждански инициативи”.
Владее английски език.
ВЛАДИМИР САВОВ
Заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“– член на КФН
подпомагащ политиката по анализ и оценка на рисковете на финансовите пазари, усъвършенстване на надзорната практика и защита интересите на инвеститорите, застрахованите и осигурените лица
Избран е от Народното събрание на Република България на 24 януари 2014 г. с 6-годишен мандат.
Роден е на 24 август 1971 г. в гр. Варна. Притежава магистърска степен по бизнесадминистрация от London Business School. Магистър МИО от УНСС.
В периода 1993 г. – 1998 г. работи в „Уникредит Булбанк”, като мениджър „Кореспондентски отношения с чужбина”. През 1999г. Владимир Савов провежда стажове в департаменти „Централна и Източна Европа” и „Глобални депозитарни разписки” в The Bank of New York, Лондон. От 2000 г. до 2009 г. Владимир Савов работи в Москва, като първоначално е старши анализатор в Brunswick UBS, а от 2003 г. до 2006 г. е заместник – директор и впоследствие - директор в банка Уралсиб Капитал, където отговаря за анализите на банковия и потребителския сектор. В периода 2006 г. - 2009 г. е директор на департамента за анализи в инвестиционната банка Credit Suisse, а от 2009 г. до 2013 г. е управляващ директор, началник на аналитичния департамент във финансова корпорация „Откритие” – най-големият частен финансов холдинг в Русия.
В досегашната си професионална кариера е натрупал богат опит в сферата на финансовия анализ и стратегии, инвестициите, капиталовите пазари, банковото дело и международните финанси.
Владее английски и руски език.
КАРИНА КАРАИВАНОВА
Председател на КФН
Карина Караиванова е избрана за председател на Комисията за финансов надзор от 43-ото Народно събрание на Република България на 28 юли 2016 г. с 6-годишен мандат.
Притежава магистърска степен по Финанси и банково дело и бакалавърска степен по Икономика от Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.
Притежава сертификат от Международната програма по финанси и банково дело „Управление на риска” към Националния Институт по Банков Мениджмънт – Пуне, Индия. Притежава сертификат за придобити одитни умения от Института по Публична Администрация – Дъблин, Ирландия. Притежава сертификат по Икономически политики от Министерството на финансите – Токио, Япония.
От декември 2012 г. до февруари 2013 г., както и от ноември 2014 г. до юли 2016 г. е заместник-министър на финансите. Председател на надзорния съвет на „Фонд мениджмънт на финансови инструменти в България” ЕАД. Член на борда на директорите на Европейския инвестиционен фонд и Европейската инвестиционна банка. Член на борда на управителите на Черноморска банка за търговия и развитие, Международна инвестиционна банка и Алтернативен управител за България на МВФ.
От август 2010 г. до ноември 2014 г. е директор на дирекция „Национален фонд” в Министерство на финансите, национален ръководител на предприсъединителните фондове на ЕС и ръководител на сертифициращия орган за оперативните програми, финансирани от структурните и кохезионния фондове на ЕС.
От ноември 2006 г. до август 2010 г. е началник-отдел „Контрол и сертификация по програма САПАРД и Европейския фонд за регионално развитие” в Министерство на финансите.
От август 2003 г. до ноември 2006 г. заема позицията началник-отдел „Акредитация и оценка” в дирекция „Национален фонд” в Министерство на финансите.
От февруари 2003 г. до юли 2003 г. е експерт по разширената децентрализация в дирекция „Национален фонд” в Министерство на финансите.
От април 2001 до февруари 2002 г. е счетоводител по „Проект за развитие на районите с минна и стоманодобивна промишленост” на програма ФАР към Министерство на труда и социалната политика.
Владее английски и руски език.
АНГЕЛ ДЖАЛЪЗОВ
зам.-председател на КФН, ръководещ Управление „Осигурителен надзор”.
Роден е на 5 май 1972 г в гр. Пазарджик. Притежава матистърска степен по право от СУ ’’Св.Климент Охридски” и магистърска степен по международни финанси и мениджмънт от Университета в Амстердам, Холандия, както и следдипломна квалификация по европейско право от Университета в Страсбург, Франция.
В периода 1996-2003 г. заема последователно длъжностите на стажант съдия в Софийския окръжен съд, юрисконсулт в СОМАТ, експерт по европейска интеграция и право в МОСВ, инвестиционен мениджър в TBD Fund и директор правен отдел в JD&MG. От 2003 до 2007 г. изпълнява функциите на изпълнителен директор и председател на съвета на директорите в управляващо дружество КD Investments и инвестиционно дружество KD Pelikan, част от международната финансова група - KD Group. От 2007 г. до юни 2009 г. е изпълнителен директор последователно на Capital Dynamics-Bulgaria и Еuro-Phoenix Financial Advisors -South Europe.
Участвал е в над 30 специализирани квалификационни курсове и семинари в сферата на инвестиционното банкиране и дяловите инвестиции, организирани от London Business School, Rotterdam School of Management, European Joint Venture Association, European Business Angels Association, и др.
Владее английски, немски, руски и холандски език.