Данчо Данчев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „ВИКТОРИЯ

28.04.2009
Данчо Данчев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „ВИКТОРИЯ

Убеден съм, че ще излезем от кризата още по-силни

- Както се казва, изтъркули се още една година от броеницата на времето, каква характеристика бихте й дали най-вече по отношение на резултатите от основните показатели и къде е мястото на вашето дружество върху територията на пазара?

- Аз бих я нарекъл тежка година, особено за автомобилното застраховане. 2008 година всъщност показа огромния проблем, който имаме всички дружества в автомобилния сектор и специално по застраховката „Гражданска отговорност”. И искам да подчертая, че този проблем ще бъде ясно изразен и през текущата вече 2009 година. А може би годината ще се окаже още по-тежка, тъй като вие виждате, че доста компании приключват годината с десетки милиони лева загуби, натрупани основно от застраховката „Гражданска отговорност” и от увеличаването на резерва по нея. Сега стана ясно какво означава да се продава застраховката на ниски цени, да се дават високи комисиони и да няма пари за резерви. А какво значи това? Значи, че няма пари за изплащане обезщетенията на хората в следващите пет години. Разбира се някои компании претърпяха загуби и от инвестиции на фондовата борса, но същественият проблем е застраховката „Гражданска отговорност”.

Моят анализ върху базата на всичко това показва, че ЗАД” ВИКТОРИЯ” стои стабилно на пазара, дружеството приключи доста успешно 2008 година, тъй като печалбата ни е 80 000 лева. В сравнение с резултата по този показател през предходната година цифрата е по-ниска, но въпреки това съумяхме да изплуваме над водата, както се казва, като увеличихме резервите с 50-60 процента. И въпреки това успяхме да приключим годината на печалба, а премийният ни приход е около 46 милиона лева, или 50 процента ръст спрямо 2007 година. Мисля, че това е твърде висок ръст, тъй като е следствие не само от автомобилното застраховане, а и от всички останали браншове. И искам непременно да отбележа, че ръстът от другите браншове е доста по-висок от този по автомобилно застраховане, който впрочем е само около 10 процента. Така че в условията на връхлитащата ни криза, каквото ще да се говори, тя е вече и в България, „ВИКТОРИЯ” наистина стои стабилно на застрахователния пазар и си запазва персонала. Съвсем наскоро бе приет бюджетът на дружеството за 2009 година, според който не се предвиждат съкращения, което е изключително важно на фона на съкращенията във финансовия сектор. Чух например, че в някои банки се съкращават по около 500 души. Длъжни сме да кажем всички това, за да стане ясно, че имаме необходимата стабилност на пазара, тъй като съумяваме да преструктурираме своя бизнес и през първите три месеца на тази година да увеличим застраховки като ”Карго”, „Индустриален пожар” с 200 процента. Стремим се да стабилизираме автомобилното застраховане, макар че е вероятно да загубим част от пазарния дял специално по застраховката „Гражданска отговорност”. Ние увеличаваме нашите тарифи и намаляваме комисионите на посредници и агенти, тъй като най-важното според нас за една компания е тя да е стабилна. Ние сме убедени, че с високите резерви гарантираме сигурност на нашите клиенти. Дължа да подчертая, че това ще се окаже изключително мъдър ход на „ВИКТОРИЯ” и ще даде резултат през следващите три-четири години.

- Кое допринесе най-вече за успехите и за стабилността на вашето дружество?

- Това са разумната политика на мениджмънта и упоритата и коректна работа на всички служители и посредници на компанията.

- А в продуктовия ви портфейл кои застраховки са най-изявени, с най-голям принос за тези успехи?

- Всички наши продукти са с изключително добър темп на действие и ми е трудно да отлича някои от тях. Искам да изтъкна, че ние сме трета или четвърта компания в класирането по застраховката „Злополука”, по „Морско застраховане” сме също на четвърто място. По „Карго” сме постигнали 70 процента, а по „Имущество” – 45% ръст. Без да имаме някакви огромни обекти – външни и факултативни, а това са много обекти, застраховани при нас. И ще продължа с цифри – по „Финансов риск” увеличението ни е 200 процента, по „Отговорности” – 70 на сто. Специално отбелязвам високия ни ръст по застраховката „Каско” – 70 процента, и, както вече споменах, най-нисък ръст „ВИКТОРИЯ” има по задължителната застраховка „Гражданска отговорност”, което е извършвано съвсем съзнателно.

- Тоест?

- За нас беше пределно ясно, че увеличаването на пазарния дял по тази застраховка по тарифи, които се продаваха миналата година, би било самоубийство. Мое лично мнение, без да казвам, че това е меродавно, е – тази мениджърска политика е била грешна. Както се видя към 31 декември 2008 година, резервите са били крайно недостатъчни, тоест ти си продавал по тази тарифа повече полици и си правил повече загуби. Това е съвсем елементарно за разбиране. Нашата, както и други компании, без да ги цитирам, взехме съответните решения и намалихме драстично пазарния дял, увеличавайки си тарифите, и така спечелихме. Макар да прогнозирам, че и през тази година застраховка „Гражданска отговорност” ще има нов спад! Но тези, които ще продължат да увеличават пазарния си дял, след години ще дочакат своите лоши резултати, категоричен съм в това.

- Както вече са налице такива лоши резултати вследствие на тази немарливост от страна на ваши колеги с поддържането на ниски цени на премиите по „Гражданска отговорност”. Нека не забравяме, че някои от тях провеждаха и продължават тази своя политика с цел печелене на пари чрез количество полици.

- Много ми харесва това определение – немарливост.

- А не са ли виждали, че по този начин губят?

- Виждали са, разбира се. И са знаели. И аз не мога да разбера какво значи това – нарочно да доведеш компанията си до критична позиция, да нямаш резерви за изплащане на обезщетения. Такова поведение е и липса на всякаква отговорност!

- Което значи да работиш само за личния си интерес, нали?

- Ами вие го казахте.

- Защото съм убеден!

- А аз не мога да го отрека!

- Кажете, моля ви, като председател на Комисията по автомобилно застраховане при АБЗ – и потвърдете, ако не възразявате – вярно ли е, че всички дружества са губещи по задължителната застраховка „Гражданска отговорност”?

- Да, категорично потвърждавам!

- А защо се стигна до тази катастрофа? Уж всички бяхте заинтересовани, събирахте се, обсъждахте, вземахте решения най-вече по цената на полицата и в края на краищата – ето я мрачната картинка. Защо, г-н Данчев? Не се притеснявайте, кажете истината.

- Имам навика да казвам всичко право в очите на хората, когато споделям своя позиция или водим разговор по даден проблем. И по тази тема съм казвал истината пред всички в нашите обсъждания. Позволявал съм си да критикувам някои колеги – мениджъри, като съм слагал и себе си в това число. Защо се стигна до тази картинка? Пак ще повторя – защото липсваше отговорност от всички нас, „ВИКТОРИЯ” също е губеща и е в този общ кюп, както се казва. И още – поради липса на далновидност и проявена немарливост. По друг начин не мога да си обясня защо стигнахме до това състояние на тази важна застраховка. И, което мога да заявя категорично е, че от юни миналата година сме предприели стъпки за драстично намаляване на комисионите и постепенно увеличаване на премиите по застраховката. Съзнаваме, че ако една-две или само няколко компании вдигнат драстично цената й, тотално ще излязат от застрахователния пазар. За съжаление видяхте как бяха разбрани от държавата нашите опити за въвеждане на стабилитет на застрахователния бизнес. Според нас това разбиране бе порочно и грешно, защото бяхме наказани за картелиране на пазара по една застраховка с 200 милиона лева загуби, което е изключително смешно. Държа това непременно да напишете във в. „Застраховател прес”. И жалко, че Комисията за защита на конкуренцията намери картел в нещо губещо. Всички, предполагам, сме учили икономика и знаем, че картелът цели облагодетелстване на играчите, а не причиняване на загуби. Тоест ако ние наистина сме се картелирали, как тогава сме излезли на 200 милиона загуби? Това е един много хубав въпрос, който трябваше да си зададат и господата от Висшия административен съд.

- Да, тогава КЗК ви обвини в уеднаквяване на цените, което беше пълен абсурд!

- Истината е, че беше доказано по категоричен начин чрез застрахователнотехническите планове, че ние никога не сме имали еднакви цени. Никога!

- Какво би искал да стане със застраховката „Гражданска отговорност” Данчо Данчев и като застраховател, и като отговорен човек в АБЗ? Какви цени да има тя, за да се нормализира състоянието й?

- Искам да станат няколко неща. В последно време виждам, че доста колеги работят вече разумно, за което им благодаря, и дължа да подчертая това, защото то е важно. Вече 90 на сто от компаниите съумяхме заедно да отпечатаме двустранните констативни протоколи, с което постигнахме най-важното – посочихме еднакви указания на гърба им и по такъв начин показахме на клиентите и на всички застрахователни дружества един и същ начин за попълване на тези протоколи. Това бе израз на добра воля от страна на тези компании и на стремежа им да сме единни, за да сме и по-силни.

Другото, което искам да направим, е драстично намаление на комисиона на посредниците, тъй като за мен лично е безумно да се взимат по 70-80 лева комисиони от една губеща застраховка.

- Чувал съм цифрата 40 процента комисиона...

- И аз съм чувал такава цифра, но не съм виждал. Вече е крайно време да пристъпим наистина към драстично намаляване на тази комисиона.

- Какъв праг трябва да има тя?

- Не повече от 10 процента. И то в рамките още на тази година. Ако цената на застраховката е 300 лева, съвсем нормално е посредникът да получи 30 лева, защото не мисля, че той върши някаква колосална работа, за да поиска примерно 30 процента комисиона.

- Още повече че практиката е в европейските страни, а и по света този процент на комисионата да не надхвърля цифрата 7!

- Точно така! Аз все пак проявявам щедрост с моите 10 процента. И другото, което е също много важно. След намаляването на комисионата на посредниците трябва да пристъпим към драстично увеличение цената на застраховката „Гражданска отговорност”.

Следващата стъпка, която е също много важна и трябва да направим в асоциацията, е създаването на единна база данни, която да позволи въвеждането на системата „Бонус-малус”. И в това отношение вече се проявява разум от наши колеги и смятам, че можем да решим задачата още през тази година. И още – въвеждането на практиката издаване на полици само с компютър, да няма вече бланки. Виждате,че сме си поставили много и важни цели, между които и уеднаквяване на неимуществените щети, изплащани по „Гражданска отговорност”. И аз съм благодарен на колегите си, че са вече доста по-отговорни към тези проблеми, защото осъзнаха, че изоставането ни е голямо не само по отношение на цената на застраховката.

- С една дума – вярвате ли и вие, че „Гражданска отговорност” ще бъде изрядната водеща застраховка в автомобилното застраховане и на България?

- Аз ако не вярвам, няма да съм на пазара! Не само вярвам, а и съм убеден! Дано това да е тъй наречената точка на пречупване в състоянието на застраховката. А и на нашето отношение към нея. Това да е и стартът на ракетата й носител нагоре, който ще отнеме повече време. Според мен това няма да стане нито тази година, нито даже през следващата 2010 година. Но съм убеден, че ние, застрахователите, ще бъдем достатъчно далновидни да реализираме този старт и да променим състоянието на „Гражданска отговорност”. Едни по-бавно, други по-бързо, а някои може да стигнат и до фалити, и това не е изключено. Но аз вярвам абсолютно, че ще постигнем целите си.

- Какъв е стартът на 2009-а, която се оказа тежка, кризисна годена?

- И стартът е изключително труден. За наша радост, пак благодарение на застраховки в общозастрахователната база, „ВИКТОРИЯ” за първите три месеца има отново голям ръст на премиите – 50 процента. И спад от 10 процента на задължителната застраховка „Гражданска отговорност”, което е сравнително добре, тъй като спадът на застрахованите автомобили е 40 процента. T.e. премията ни е спаднала само с 10%, което означава, че сме събрали по-голяма рискова премия на брой полици за по-малко моторни превозни средства. А това е много важно, защото ние сме все пак застрахователи.

- Голямата ви цел в продуктовата политика на „ВИКТОРИЯ”?

- Преструктуриране, доколкото е възможно, на портфейла на дружеството към застраховки, които са печеливши. А всички знаем кои са печеливши и коя е голямата губеща.

- Кои дружества и кой вид застраховане би засегнала най-силно тази световна финансова криза?

- Тя се усети най-напред в автомобилното застраховане. Всички виждаме колосалното намаляване продажбите на нови автомобили и на автомобили втора употреба, което рефлектира директно върху застраховка „Автокаско”. Второто нещо, което прави изключително тревожно впечатление, е, че дори и наличните автомобили в България, за които се сключва „Гражданска отговорност”, намаляват. Искам да отбележа, че общо на пазара имаме 74% обхват по тази застраховка, което е трагедия, като се има предвид, че задължението е той да е над 90%. Лошото е, че има клиенти, които съвсем съзнателно сключват полицата си, плащат първа вноска и масово не си изплащат следващите вноски.

- Ами нали ставаше дума за премахването на разсроченото плащане на общата сума за „Гражданска отговорност”?

- От Комисията за финансов надзор обаче казаха, че това не може да се приеме, тъй като възпрепятства потребителя. И при едно нарастване на цената на полицата аз съм склонен да се съглася по простата причина, че при цена 300-400 лева на полица за някои хора би било трудно да я платят, това е една цяла заплата за тях. Но има и клиенти, които злоупотребяват с това разсрочено плащане.

- Доколкото могат да се предвидят нещата – как виждате преминаването ви през тази финансова криза?

- Аз съм много притеснен за по-малките населени места. Не знам как те ще излязат от кризата и как ще заплащат застраховката си по „Гражданска отговорност”. Първото безумие е, че те търсят и намират застрахователните дружества с най-ниска цена на застраховката. Второто е, че тези клиенти сключват застраховката и плащат само първата вноска. Но въпреки всичко това аз съм убеден, че ще успеем да намерим формулата, с която ще издържим кризата. Знам – всички наши служители са убедени, че ЗАД „ВИКТОРИЯ” ще излезе от нея още по-силна!

- Да си послужа с един известен израз, който се използва в много подобни случаи – има ли светлинка в тунела – откъде и от какво ще дойде тя за вас, застрахователите?

- Разумните и силните играчи излизат от криза по-силни. Светлина в тунела ще дойде за тези, които знаят как разумно да подходят към самата криза. Вярвам, че тя ще отсее от пазара неразумните, немарливите и недалновидните участници на застрахователния пазар.

- Някои дори допускат, че кризата ще е един оздравителен процес за всички ни и най-вече за икономиката на България.

- И аз съм на това мнение. Основание ми дава фактът, че и за първото тримесечие на тази година „ВИКТОРИЯ” има ръст от 50 процента, което означава, че сме намерили начина и по време на кризата да расте в своето развитие. Така че аз съм оптимист и за дружеството, и за всички негови служители, и им пожелавам да са здрави и уверени в себе си.

Интервюто взе Петър Андасаров   в-к "Застраховател прес" бр.7-2009г.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки