Стремежът ни през 2009 г. е реализиране на умерен ръст и осигуряване на реалистични печалби

03.06.2009
Стремежът ни през 2009 г. е реализиране на умерен ръст и осигуряване на реалистични печалби

Цветанка Крумова, изпълнителен директор на ЗАД „Армеец”

– В началото на нашето интервю бих искал да се върна назад във времето към ваше интервю пред в. “Застраховател прес” в края на 2008 г. Тогава казахте, че годината е била успешна за дружеството ви. Сега вече са известни окончателните резултати за дейността на дружествата през изминалата година. Какво говорят резултатите на ЗАД “Армеец” и кои тенденции са продължили своето убедително развитие? Пак ли бихте употребили думата “успешна”?

- Категорично  мога да кажа, че днес, 13 години след своето създаване,  ЗАД „Армеец” вече е утвърдена марка на застрахователния пазар и една от най-динамично развиващите се компании с балансиран портфейл и широка гама от застрахователни продукти .

През 2008 г -. за пореден път с от ръст от 61%, компанията  значително изпревари ръста на общозастрахователния пазар. Реализираният премиен приход към 31.12.2008 г.  е близо 146 млн. лв..и превишава с 55 млн. лв. отчетения премиен приход за 2007г. Пазарният дял на дружеството за 2008 г. е 9,53%  спрямо 7,15 % в края на 2007г. Само за сравнение ще припомня, че в края на  2003г. пазарният ни дял  е  3,10 % с реализиран премиен приход от 18 млн.лв.

Бих искала със задоволство да отбележа факта, че през 2008 г. „Армеец” е безспорен лидер на пазара на авиационно застраховане с пазарен дял от 43% и начислена премия в размер на 6,3 млн.лв. През изминалата година компанията постигна  добрите резултати и в автомобилните застраховки – при „Каско на МПС” пазарният ни дял е 13% и премийният приход възлиза на 90 млн.лв., а реализираният ръст по другата застраховка в сферата на автомобилното застраховане - „Гражданска отговорност” на автомобилистите, е в размер на 80%, като начислените премии са 33 млн.лв. 

Като успех през 2008 г. отчитаме  увеличаващия се дял на имуществените застраховки в портфейла на компанията. За втора поредна година, независимо от незначителния ръст на пазара на този вид бизнес, „Армеец” успя  да прибави 3 млн. лв  към имуществения си портфейл.   

Компанията  се стреми да осигури пълна защита на своите клиенти и по застраховки   „Отговорности”. Разработили сме над 30 продукта, като през изминалата година предложихме  две нови покрития – „Отговорност на агенциите, продаващи самолетни билети”  и  „Отговорност на ръководители и длъжностни лица”.

По застраховки  „Помощ при пътуване” и „Злополука” реализираният през 2008 г. приход е в размер на 4,5 млн.лв, като пазарните дялове са съответно  18% и  10%.

Освен с реализирани значителни приходи  ЗАД „Армеец” приключва и с положителен финансов резултат годината,  отбелязала началото на финансовата криза. Нетната печалба на компанията за 2008 г. е в размер на 1,3 млн. лв.

Стремежът ни през 2009 г. е реализиране на умерен ръст и осигуряване на реалистични печалби. 

– Що се отнася до продуктовата ви политика, наред с традиционните предлагате на клиентите си и нови застраховки. Една от тях – “Комбинирано застрахователно покритие – „Помощ при пътуване в чужбина и отмяна на пътуване”, получи голямата награда “Финансов продукт на годината” в категорията “Общо застраховане” на тазгодишното издание на Международното финансово изложение “Банки Инвестиции Пари” в Пловдив. След награждаването казахте, че продуктът е наистина нов за пазара и е изключително подходящ за условията на финансова криза. Какво бихте добавили сега за него, а и за някои нови или отличителни продукти в портфейла на дружеството ви?

- Разработването на нови продукти е свързано с желанието на „Армеец” да реагира навременно и адекватно на предизвикателствата в условията на финансова криза. Така дружеството дава възможност на клиентите си да защитят своите финанси независимо от техния размер или посоката на инвестирането им. Комбинираният продукт на ЗАД „Армеец” „Помощ при пътуване в чужбина и Отмяна на пътуване” спечели заслужено голямата награда на финансовото изложение в Пловдив тази година. Продуктът е предназначен не само за пътуващия делови човек, но и за хората, които пътуват за развлечение или почивка. Застраховката компенсира загубата на средства за предварително платени самолетни билети, хотелски резервации и други туристически и бизнес услуги и е валидна както на територията на страната, така и в чужбина.

Тук е мястото да кажа няколко думи и за най-новия продукт, разработен от дружеството. Той се предлага за клиенти, които имат сключена застраховка „Автокаско” в „Армеец” и дава възможност за въздушно транспортиране на пострадали при пътни инциденти, когато има опасност за живота им. Покритието важи за събития на територията на България и включва придружаващ медицински екип по време на транспортирането. То ще се осъществява с хеликоптери на компанията "Ер бан", собственост на "Бългериън авиейшън груп", която е дъщерна компания на холдинга "Химимпорт”.

-  Ако в края на декември миналата година за световната финансова криза само се говореше, то сега тя вече засегна и нашата икономика, част от която е застраховането. Какви мерки предприема ръководството на ЗАД “Армеец” в тези тежки финансови условия? Какви са вашите наблюдения – регистрира ли се силно свиване на потреблението и намаляване обема на премиите?

- В условията на финансова криза потребителите на застрахователни услуги все повече предпочитат стабилните и сигурни компании с бърза процедура за изплащане на застрахователни обезщетения  и адекватна компенсация на настъпилите щети. Конкуренцията на пазара вече е на база на качеството на предлаганите услуги, което означава цялостно и експертно обслужване при сключване на застраховките,и с бързото и точно уреждане на претенции в случай на застрахователно събитие. Именно в тази посока е нашата политика през последните години.

Моето мнение е, че въздействието на променената макроикономическа среда върху застрахователния бизнес не може да бъде преодоляно само с частични мерки или с рестрикции. Стратегията на компанията за настоящата година е насочена към  инвестиране в нови технологични решения, разработване на нови продукти, работа по проекти, касаещи дистрибуционната мрежа, разкриване на нови точки за продажба и обучение на служителите и посредниците.  В тази връзка „Армеец” ще ползва и потенциала на фирмите от холдинг „Химимпорт”.

През изминалия  тримесечен  период  дружеството е инвестирало в десет нови офиса и представителства, разкрити са и два нови центъра за регистриране на щети, назначени са  56 нови служители. Приключи и финансирането на проекти, които оптимизират процедурите по обслужване и администриране на застрахователните обезщетения и  дават възможност на клиентите да купуват он-лайн някои застраховки. 

През април  2009 г. ЗАД „Армеец” приключи успешно и започнатите през 2008 г. проекти за обучение на персонала и за  кръстосани продажби с компаниите от холдинг „Химимпорт”.

– Последната информация за ЗАД “Армеец”, която публикува в. “Застраховател прес” в предишния си брой 8/29 април-13 май 2009 г., оценка на Българската агенция за кредитен рейтинг за постоянната положителна тенденция за ръст в развитието на дружеството. С други думи – то запазва кредитния си рейтинг. Как виждате в близкото бъдеще продължението на тази тенденция?

- В края на миналата година „Българска агенция за кредитен рейтинг” АД потвърди дългосрочния рейтинг за способност за изплащане на искове на ЗАД „Армеец” iBBB- (перспектива: стабилна), и краткосрочен рейтинг А-3. Кредитният рейтинг, присъден от БАКР, е още едно признание за доброто управление на застрахователния портфейл на компанията и оценка за нейната конкурентноспособност.

Поддържането на този рейтинг и занапред е свързано със запазване на пазарния дял и ръст в брутния премиен приход на компанията. За реализирането на тези цели „Армеец” ще разчита на актуализация на съществуващите продукти и разработка на нови, отговарящи на изискванията за застрахователна защита на потребителите на застрахователни услуги, на активна маркетингова политика, качествено обслужване на клиентите и внедряване на нови технологични решения.

– Вие вече споделихте, че 2009 година ще е трудна, това бе и предположението ви в края на 2008 година. Какво е вашето мнение относно идеята за ценово регулиране в застрахователния сектор, което да подпомогне бизнеса в условията на финансова криза?

- Глобалната финансова криза, на която сме свидетели днес, промени гледната ни точка за много неща. Доскоро считахме, че пазарните механизми са панацеята за всяка криза, но днес като че ли не сме сигурни в тази теза. Свидетели сме на немислима доскоро намеса и подкрепа от страна на държавата във финансовия сектор.

В този ред на мисли ценовото регулиране в застраховането по отношение на задължителни застраховки като „Гражданска отговорност”, които имат социален аспект, може да се окаже, че не е вече еретична мисъл, а спасителен ход или път към желаното социално партньорство. Въпросът, естествено, е риторичен и може да бъде разглеждан единствено в общоевропейски контекст, а не на нивото на отделна държава. Като силно регулирана от държавата дейност в застраховането е много трудно да се наложат механизми за саморегулиране. Саморегулирането е характерно за общества, в които има висока култура на взаимоотношенията в бизнеса и традиции. Един от опитите да се намери общият измерител на риска за пазара, т.нар. рискова част от премията, беше според мен погрешно разбран и санкциониран от КЗК.

Създаването на общи системи за изчисление на рисковата част от застрахователната премия, общи информационни системи, методологии и бази данни, които да дават възможност за прилагане на бонус-малус системи, са един от начините за постигане на единство и по-прецизно  тарифиране.

– Какви са очакванията ви за развитието и състоянието на застрахователния пазар през кризисната 2009 година?

- Въпреки създалата се неблагоприятна икономическа обстановка, благоприятно за застрахователните компании е обстоятелството, че е налице ново нарастване на дела на фирмите, които по принцип ползват застрахователни услуги. Макар този дял да остава на малко по-ниско равнище отколкото през изминалата година, все пак може да се направи извод, че мениджърите на фирми са по-малко склонни да се отказват от ползването на застрахователни услуги.

Няма очаквания за фалити в застрахователния бранш. Застрахователният пазар е стабилен по няколко при­чини. Основната е, че не е достатъчно развит - нито като обем на приходите, ни­то като плътност на застра­ховане. Това донякъде ни спасява от големи трусове и катаклизми.

Тенденцията е към повишаване цените на предлаганите продукти и услуги.Това е характерно за целия финансов сектор, от който ние сме част. Още повече че тарифите се вдигат не само на вътрешния пазар. Вече сме свидетели на по-високи це­ни от страна на презастрахователните компании, с които работим.

Очаква се, че застрахователите ще извършват по-детайлно проучване на застрахова­ните обекти и по-строго ще следят за изпълнението на условията по полиците. Това означава и по-внимателно прецизиране на риска. Ако досега застрахователите на всяка цена са приемали обекти, които дори не са видели, отсега нататък това няма да се случва.

Същевременно приходите на друже­ствата от сектора съвсем логично ще намаляват вследствие на намалената бизнес активност и следващото от това свиване на потреблението.

Въпросите зададе Петър Андасаров в-к "Застраховател прес" бр.10-2009г.

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки