Професионалният брокер е и риск мениджмънт консултант на клиента

01.07.2009
Професионалният брокер е и риск мениджмънт консултант на клиента

 Румен Гълъбинов, управител на „ЕОС Риск България” ЕООД

 

 

- Г-н Гълъбинов, трябва да призная, че „ЕОС Риск България” ЕООД е наполовина „тера инкогнита” за вестника и неговите читатели. И страшно се радвам, че вие оглавихте тази невероятна структура и още повече ще й добавите към авторитета със своето присъствие и с това, че я ръководите. Може би близо три години „ЕОС Риск България” ЕООД не е намерил място на страниците на вестника. Затова първият ми въпрос е точно с каква дейност се занимава „ЕОС Риск България” ЕООД и как се чувствате на българския пазар?

- Уважаеми г-н Андасаров, особено съм щастлив да ви поканя в офиса на „ЕОС Риск България” ЕООД и да ви посрещна в нашия нов дом. „ЕОС Риск България” ЕООД присъства на българския пазар от 1999 г. А с разрешение № 53/ 11 май 2000 г. получава лиценз от Дирекция за застрахователен надзор към Министерство на финансите за дейност като застрахователен брокер в България. И вече присъства почти 10 години на българския пазар. Догодина, живот и здраве, ще честваме официално 10-те години от получаване на лиценза. Разбира се, този период е бил доста предизвикателен, доста труден за „ЕОС Риск България” ЕООД. Но дружеството винаги се е отъждествявало с коректност, професионализъм и добри контакти със своите клиенти и със застрахователите. В акционерната структура на „ЕОС Риск България” ЕООД настъпиха някои кардинални промени.

 

- Точно за тях не сме уведомявали нашите читатели.

- „ЕОС Риск България” ЕООД беше с мажоритарен собственик „ЕОС Риск Белгия”. Считано от началото на тази година „Греко Интернешънъл” Виена, Австрия, изкупи мажоритарния дял на „ЕОС Риск Белгия” и сега „ЕОС Риск България” ЕООД е изцяло собственост на „Греко Интернешънъл” Виена, Австрия.

 

- Това много хора не го знаят. Благодаря.

- Заедно с тази промяна стана и моето идване в компанията. Тук съм от 1 януари 2009 г. и развиваме компанията вече като собственост на „Греко Интернешънъл” Виена, Австрия. „Греко Интернешънъл” е най-големият брокер в Австрия и един от най-големите за Централна и Източна Европа – като обем на премиите, които минават за клиенти, както и като доходи. „Греко Интернешънъл” Виена, Австрия, има свои компании в почти всички централно и източноевропейски държави. Офиси на „Греко Интернешънъл” има в Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Полша, Сърбия, България, Хърватска, Литва, Румъния и Русия. Отскоро има офиси и в Узбекистан, Казахстан и Украйна. Предвижда се и по-нататъшно разширение на мрежата от офиси – в останалите източноевропейски държави, в зависимост от възможностите за бизнес. „Греко Интернешънъл” в Чехия, Словакия, Унгария и Полша имат повече от един офис – не само в столиците, но и в други градове. В Хърватска също се направи втори офис – извън Загреб. Развитието е възходящо.

 

- Тези офиси към кого са на отчет? Към централния офис в съответната страна или директно към централата във Виена?

- Всички офиси са на отчет централно към „Греко Интернешънъл” Виена, Австрия. В България имаме офис само в София и се развиваме с доста добри темпове. Имаме добър портфейл основно от големи корпоративни клиенти. Участваме активно в австрийския бизнес клуб, който е представителен за австрийската бизнес общност в България, и обслужваме клиенти основно от Австрия. Също така участваме активно и в Българо-германската индустриална камара и имаме клиенти и от Германия. Имаме клиенти и от Франция по линия на нашето сътрудничество с френския брокер „DIOT”, който е много добър партньор на „Греко Интернешънъл” Виена. Ние представляваме интересите на френския брокер „DIOT” в България за всички френски клиенти на този брокер. Друг голям партньор, който представляваме тук е холандско-белгийският брокер „Ван Бреда”. По линия на този брокер получаваме клиенти от Белгия и Холандия. Клиенти получаваме и по линия на английския Lloyd’s брокер „Локтон”, който е дългогодишен партньор на „Греко Интернешънъл”, по линия на италиански брокер, както и по линия на немския брокер „Еклезия” – също партньор на „Греко”. Като цяло представляваме бизнес основно на компании от страни-членки на ЕС. Имаме партньорство и с един израелски брокер – „Рамот”, по линия на който получаваме клиенти от Израел. Така че не сме ограничени само до клиенти от Австрия.

 

- „Виена Иншурънс Груп” е голяма австрийска застрахователна група. Има ли някоя от нейните структури, с която контактувате?

- Ние работим активно с почти всички животозастрахователи, застрахователи по общо застраховане, здравноосигурителни дружества и пенсионноосигурителни компании, които са представени в България. Така например работим с „Булстрад”, с „Български имоти”, с „Уника”, с ДЗИ, с „Дженерали”, с „Алианц”, имаме бизнес с AIG, с QBE, с „Армеец” и с „Евроинс”. Поддържаме отлични контакти и взаимоотношения и с всички останали колеги в бизнеса.

 

- Много странно е да не се знаят тези неща досега. Сега ще отворя една скоба. Вие сте управител на „ЕОС Риск България” ЕООД. Това е щастие за „ЕОС Риск България” и предполагам, че предварително е оценено. Вие известно време бяхте директор на Дирекцията за застрахователен надзор в най-силните години. След това работихте много успешно в застрахователно дружество „Български имоти”. Как се чувствате сега в брокерска структура? Вие сменихте различни по степен застрахователни институции.

- Да. Те са различни по вид бизнес и по начин на работа. Това е страшно вълнуващо. Много съм благодарен на съдбата, че мога да работя по този начин. Бидейки в застрахователния бизнес като застраховател, след това като надзорник-регулатор, след това пак обратно в бизнеса като застраховател и сега като брокер, ми дава доста широка представа за нещата – как се движат в целия сектор. Освен това е предимство да можеш да дадеш по-различен поглед на бизнеса, който захващаш. Например сега като брокер ми е много приятно да продължа да работя с клиенти, които преди това са ми били клиенти в застрахователната компания. Или пък да се срещам отново с моите колеги застрахователи при подписване на полици и при ликвидация на щети, където ми е по-лесно чрез тези контакти да защитавам интересите на моите клиенти. Защото истината е, че в трудните моменти клиентът разбира доколко брокерът може да бъде полезен за него - когато има нужда от специализирана професионална помощ и съвет за конкретна щета или за някакъв проблем по самия застрахователен договор, или за нещо, което му се изисква от някъде като държавна регулация. И ако тогава брокерът му окаже съдействие, това се оценява. Защото брокерът не е само субект на продажбата. Неговата роля не се изчерпва само със сключването на полицата. Той е незаменим консултант, съветник на клиента. Работата на клиента е в съвсем друг бизнес – в индустрията или на друго място във финансите. Той не е длъжен да познава застрахователното законодателство, нито застрахователната практика. Ние сме хората, които трябва да му окажем съдействие, да му помогнем да се ориентира по най-бързия начин, да си избере най-добрата за него оферта – и като цена, но и като покритие. Така че да му свърши максимално работа. И утре, ако не дай Боже има щета, да му съдействаме да бъде справедливо компенсиран. А от друга страна – да можем вярно да измерим и да представим риска на застрахователите, които пък поемат ангажимента да подпишат този риск и да го носят през цялото време. Както и при възникване на щета да платят съответното обезщетение. В тези сложни взаимоотношения е важно брокерът да бъде опитен човек, знаещ нещата и с контакти.

 

- В този смисъл според вас върви ли вече брокерският застрахователен пазар в България към своята роля №1, както е по света?

- Бих казал, че вече има 6-7 брокерски компании, които вършат по този начин работата си, което е радващо. Все още има една много голяма част брокери, които са повече агенти по продажбата. И мислят, че техният ангажимент към клиента се изчерпва само с подписването и предаването на полицата. Все повече обаче конкуренцията в сектора налага по-високи, европейски стандарти. Освен това до голяма степен застрахователните брокери започват да стават полезни консултанти и в сферата на недвижимите имоти, и в областта на лизингите – например при лизинг на автомобили.

 

 

 Петър Андасаров и Йоанна Стефанова в-к "Застраховател прес" бр.12-2009г

 

*със съкращения 

Цялото интервю с г-н Гълъбинов, четете в рубриката "Интервюта, Коментари"




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,