Застраховките на кредити – нож с две остриета

29.07.2009
Застраховките на кредити – нож с две остриета

Интересен факт показват неофициалните данни за пазара за 2009 година.  Една от малкото застраховки с бурен ръст на премийните приходи е “Застраховката на кредити”- сподели за журналисти Стоян Проданов, изпълнителен директор и член на СД на ЗД "Бул Инс" АД. Според него дори застраховката “Гражданска отговорност” на автомобилистите бележи по-умерен ръст, поради факта, че застрахователите оценяват възможните последствия от ниските й цени.

Очевидният факт, че българите се затрудняват да изплащат кредити, води до повишаване на интереса към този вид продукт. Процесът се задълбочава и с повишаването на безработицата. През 2007 г. -2008 г. данните за лоши кредити в портфейла на банките, съпоставени с тези от началото на 2009 г., показват ръст. Затова охотното поемане на този риск чрез застраховката е нож с две остриета. Компания “Бул Инс” АД има политика към внимателен подбор на клиентите си по този вид застраховане и го прави твърде предпазливо – според г-н Проданов. Той смята, че масовото сключване на тези застраховки може да доведе до дългосрочни финансови загуби за застрахователите. Подобни застраховки доведоха до фалит дори световни застрахователни гиганти. Въпреки възможностите за моментно натрупване на големи премийни приходи това е твърде опасен продукт. Проданов не е оптимист по отношение на подобряването на ситуацията на финансовите пазари през 2009 г.- 2010 г. и щетимостта по застраховката ще остане висока. ЗД “Бул Инс” АД по принцип продава този продукт, но не предвижда бум в приходите си от него.

Бумът на пазара от “Застраховките на кредити” беше през месец декември 2008 г. и началото на 2009 г. поради факта, че  някои застрахователни дружества направиха покрития с ретроактивна дата  – допълва , Петрозар Петков, генерален директор и председател на СД.  -Застраховаха лошите кредити на банковите институции и генерираха  високи премийни приходи – обясни Петков. Според него това е грешка, защото е заплаха  и невъзможност в бъдеще да се изплащат обезщетения при евентуални щети. Предвижда се, че лошите кредити в България в целия  банков сектор за 2009 г. ще са средно  над 20% от всички раздадени кредити. Информацията за банковите портфейли у нас и анализите са от МВФ и от Световната банка, както и от наши макроикономисти.

Това са стотици милиони обезщетения, които застрахователите трябва да платят за сметка на банките. Защото на практика банките прехвърлят риска върху застрахователите, когато имат такива полици . В действителност те не заделят провизии за лошите кредити. Като най-рискови Петков определи краткосрочните до 5 години, както и потребителските кредити.

Мениджърският екип на ЗД “Бул Инс” АД не вярва в дългосрочна перспектива от 3-4 години на развитието на тази застраховка, а също така ситуацията у нас  през 2009 г.-2010 г. се очертава като лоша за икономиката ни. Затова компанията се въздържа от масова продажба на застраховките на кредити.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,