Инвестационната политика на пенсионните фондове в условията на криза

04.09.2009
Инвестационната политика на пенсионните фондове в условията на криза

д-р  Йорданка Данева, изпълнителен директор на ПОК „Съгласие”

 

*Доклад от Национална конференция на тема “Застраховането и осигуряването в условията на глобална финансова и икономическа криза – решения за България и Европейския съюз”, състояла се на 11 и 12 юни т.г. във ВУЗФ. 

 

„Известно е, че пенсионните фондове спомагат за  разрастването на капиталовите пазари и за тяхната прозрачност; за “стабилизиране” на пазара; за увеличаване на пазарната ликвидност, намаляване на транзакционните разходи; за по-голямо участие на физическите лица на капиталовите пазари (опосредствано); за увеличаване на капитала от страна на бизнеса; за улесняване на приватизацията, когато тя се осъществява на фондова борса – започна своята презентация д-р Йорданка Данева. Като иституционални инвеститори те могат да купуват и продават ценни книжа в точно определено време, за да могат да установят по-добра балансираност на пазара. Чрез тези фондове физическите лица индиректно също участват на капиталовите пазари.”

По-нататък тя обясни, че в страните, в които се разчита предимно на пенсии от разходопокривната система, капиталовите пазари са относително неразвити и се нуждаят от модернизация(либерализация на трансграничните операции, въвеждане на пълната гама от специфични финансови инструменти).

 

Липсата или наличието на определени финансови инструменти и степента на ефективност на вътрешните капиталови пазари оказват значително влияние върху диверсификацията на пенсионните портфейли.

 

Каква е спецификата  на взаимодействието ПФ/капиталов пазар

Това е твърде важен фактор според авторката. Фактор, който се отчита, когато се формулира спецификата на пенсионните фондове – обясни Йорданка Данева.

В отделните страни не се спестява еднакво за пенсиониране в частните пенсионни програми. От голямо значение е степента на зрялост на пенсионния фонд. Колкото по-дълъг живот има, той е по-слабо засегнат от настоящата криза. Това се илюстрира например с конкретни данни за състоянието на фондовете в Чили, които независимо от кризата от създаването си през 1980 г. до сега имат средна годишна доходност 10 %.

Взаимодействието капиталов пазар-пенсионен фонд се диференцира между отделните страни в зависимост от това дали има мултифондова организация на пенсонното осигуряване.

Особено важни са процесите на застаряване на населението и засилване въздействието на демографските тенденции върху съществуващата публична система.

 

Формиране на инвестиционната политика на пенсионните фондове

Тази политика според Данева се извършва под влиянието на редица фактори, които имат обективен характер по отношение на пенсионните дружества, управляващи фондовете. А също и фактори, свързани с инвестиционния мениджмънт на всяко едно дружество. Основен фактор за формиране на политиката е избраният принцип за регулиране. При пенсионните схеми с дефинирани пенсии се прилага принципът на благоразумност. При капиталовия тип пенсионни фондове се прилагат строги количествени рестрикции с доста слаба степен на принципа на благоразумността. Световна тенденция обаче е преминаване от строги количествени рестрикции към акцентиране на благоразумността и косвеното регулиране, чрез регулация на риска.

Инвестиционната политика се формира и зависи от това доколко е развит вътрешният капиталов пазар в страната. При един по-слабо развит вътрешен капиталов пазар, какъвто бе допреди 6-7 години нашият, количествените рестрикции, наложени от регулатора, имаха позитивен ефект. Степента на задължителност на участие в пенсионните фондове също дефинира формирането на политиката, защото там, където държавата задължава участието, се налагат по-строги рестрикции, с други думи, държавата определя рисковия профил на инвестиционните портфейли посредством количествените ограничения.

Друг важен фактор за инвестиционната политика е степента на развитие на инвестиционната култура като цяло, в т.ч. и познание по инвестициите на пенсионните фондове.

Във всяка икономическа система съществува проблемът за информационната асиметрия. При нас този проблем от 2004 г. до сега се преодолява. Тогава бе въведено ежедневното изчисляване на дяловете и това хвърли светлина за състоянието – сподели Й.Данева. Самите пенсионни дружества, управлявайки фондовете, могат да избират пропорцията на активно/пасивно управление, на местни/чуждестранни инвестиции, ценни книжа с променлив доход/ ценни книжа с фиксиран доход. Така се създава портфейл с рисков профил в рамките на регулациите.

Приетата и провеждана от всяко ПОД политика при инвестиране на пенсионните активи е насочена към постигане на определена доходност при дадено (обикновено ниско или умерено) равнище на риск. – 2 200

 

Кои са етапите  на инвестиционната стратегия

 

Според д-р Й.Данева винаги се започва с пазарно изследване с оглед установяване на очакваната възвращаемост за периода на държане на активите. Възможно е разпределението на активите да се окаже под границата на ефективността, а това означава, че рискът може да се намали или възвращаемостта да се повиши, без да се изменят другите променливи.

 

Необходим е също така периодичен анализ и преразглеждане на ефективността на провежданата инвестиционна политика и потребността от промяната й, процедурите по приложението й, на процеса на вземане на инвестиционни решения, а също така и отговорностите, свързани с формирането, прилагането и контрола на тази инвестиционна политика.

 

*със съкращения Целият материал може да прочетете в рубриката "Застраховане и Инвестиции"

в-к "Застраховател прес" бр.15-16-2009г.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003