Животозастрахователните полици може да са следващият хит на Wall Street

11.09.2009
Животозастрахователните полици може да са следващият хит на Wall Street

След като бизнесът с обезпечени с ипотечни заеми ценни книжа се срина през миналата година, инвестиционните банки на Wall Street започнаха да търсят усилено друг революционен начин за правене на пари. И изглежда са го намерили в животозастрахователните полици.

Банкерите планират да купуват застрахователни полици живот, които възрастни и болни хора продават срещу пари в брой. По този начин инвеститорът купува животозастрахователната полица от нейния собственик за сума, която е по-малка от номиналната й стойност.

Например инвестиционните банкери може да закупят застрахователна полица живот с номинал от 1 млн. долара срещу 400 хил. долара от нейния собственик. Цената на покупката ще зависи от здравословното състояние на лицето и очакваната продължителност на живота му.

След това инвестиционните банки ще секюритизират тези полици, което казано с други думи означава, че стотици или хиляди полици ще бъдат окомплектовани заедно в облигации. След това облигациите ще се продават на големите пенсионни фондове и други инвеститори.

Крайният купувач на облигациите, обезпечени с животозастрахователни полици, ще печели от разликата между покупната цена и номиналната стойност на полиците, която ще се изплаща от животозастрахователната компания, когато застрахованите лица починат.

Колкото по-рано почине застрахованото лице, толкова по-голяма ще бъде възвращаемостта от инвестицията, пише New York Times. Но в случай, че хората живеят по-дълго от очакваното, тогава инвеститорите може да получат много малка печалба или дори да изгубят пари.

И в двата случая банкерите ще са на плюс, защото ще спечелят от таксите за създаване на облигациите, от препродаването им впоследствие и от търгуването с тях. Но експерти в животозастраховането предупреждават, че тези финансови инструменти може да оскъпят премиите по полиците.

Идеята за създаване на подобни облигации е все още в етап на планиране. Въпреки това, телефоните на агенциите за кредитен риск, които оценяват риска на тези ценни книжа и разглеждат предложенията за секюритизация на различни инвестиционните банки, вече прегряват от запитвания.

Редица частни инвеститори и финансови посредници, в това число и швейцарската банка Credit Suisse, са внесли предложение за създаване на обезпечени с животозастрахователни полици облигации. Те повтарят модела на рисковите ипотечни книжа, които доведоха до финансовата криза през 2007 г.

Финансовата иновация може да бъде добро нещо, когато дава на потребителите възможности за избор на инвестиционни продукти и помага на икономиката да расте. Според защитниците на новите ценни книжа те ще донесат полза на хората, които искат да получат пари от своята полица, докато са живи.

Но някои се плашат от бързите темпове, с които Wall Street се е завърнал към старите начини за постигане на печалба чрез сложни финансови инструменти. Освен това нещо, което е добро за Wall Street, може да е лошо за застрахователната индустрия и потребителите.

Според критиците на идеята търговията с полици противоречи на самата концепция на животозастраховането. Те се опасяват, че новите екзотични финансови инструменти няма да бъдат инвестиционен продукт, а по-скоро хазарт с човешкия живот.

Въпреки това Wall Street има солидна причина да преследва идеята за създаване на новите ценни книжа – пазарът на животозастрахователни полици в САЩ се оценява на 26 трлн. долара в момента, т.е. това е номиналната стойност на всички действащи полици за застраховка живот.

Дори и съвсем малка част от застрахованите лица да пожелаят да продадат своите полици, стойността на пазара може да достигне 500 млрд. долара. Това ще помогне на Wall Street да компенсира загубите от краха на жилищния пазар в САЩ, който доведе до световната икономическа криза.

Инвестиционната банка Goldman Sachs например вече е разработила индекс, който следи пазара на животозастрахователни полици. Индексът дава възможност на инвеститорите да залагат на това дали хората ще живеят по-дълго от очакваното или ще починат по-рано. Индексът е подобен на търгуемите индекси на фондовите борси по целия свят, които позволяват на инвеститорите да залагат на цялостната посока на пазара, без обаче да купуват акции.

Investor.bg




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки