Контролът от страна на МВР снижи нивото на пътните произшествия с убити и ранени

29.10.2009
Контролът от страна на МВР снижи нивото на пътните произшествия с убити и ранени

Марин Раковски, служител в отдел „Пътна полиция” при Главна дирекция „Охранителна полиция”

  • Шофьори без квалификация, неправособни лица и водачи с отнети книжки причиняват 10 на сто от ПТП
  • Събираемостта на глобите достигна 80 на сто
  • Има предложение да се заплаща процент „незастраховано време”

-Г-н Раковски, бихте ли характеризирали накратко ситуацията по пътищата, която отдавна вече свикнахме да сравняваме с война.

-Изминаха летните месеци, през които традиционно движението по пътищата е интензивно с потоци от автомобили, пътуващи предимно към морето и в обратна посока.  С разпореждане на министъра на вътрешните работи г-н Цветан Цветанов бяха засилени нарядите, осъществяващи контрол върху пътното движение. Техният състав бе увеличен с ползване на сили от охранителна полиция и от жандармерията. Контролът бе съсредоточен главно върху местата, в които се стават тежки пътнотранспортни произшествия и в участъци, при които се извършват определени нарушения като превишаване на скоростта, неправилно изпреварване, неспазване на предимство и т. н.

Следствие на тези мерки се отчита намаляване на аварийността и по трите показателя: на ПТП, на загиналите и на ранените. През юни месец ПТП са с 679 по-малко, загинали са 32-ма и са ранени 151 човека по-малко в сравнение със същия месец на миналата година; през месец юли – ПТП са със 74 по-малко, с 25 загинали и 85 ранени по-малко; през месец август ПТП са с 84 по-малко, със 17 загинали и 140 ранени по-малко, също в сравнение със същите месеци на миналата година.

От началото на годината до 6 октомври включително ПТП общо са 5417 със загинали 683-ма и ранени 6732-ма души, като намалението по трите показателя е съответно 747 ПТП, 103-ма загинали и 970 ранени по-малко в сравнение със 2008 г.

-Забелязва ли някаква промяна в причините за възникване на пътнотранспортни произшествия?

-Анализът на пътнотранспортната обстановка показва все същите причини за възникване на тежки ПТП със загинали и ранени хора: превишена и несъобразена скорост (до 54 на сто измежду причините); навлизане в насрещното движение; отнемане на предимство; неправоспобност за управление на МПС; употреба на алкохол.

До края на месец август 2009 г. водачи без достатъчно квалификация, неправособни лица и водачи, лишени от право да шофират, са причинили 473 ПТП със 61 загинали и 591 ранени, което и по трите показателя заема над 10 на сто от общия брой произшествия, загинали и ранени.

-Редовно ли контролните органи залавят водачи без задължителната застраховка „Гражданска отговорност”?

-Нашата статистика сочи, че за 9-те месеца на годината има над 8300 установени случая на физически лица и над 75 - на юридически лица, без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. На всички тях са издадени съответните наказателни постановления. Физическите лица са санкционирани с глоби в размер от 400 до 600 лева, а юридическите – от 2000 до 5000 лева.

-Като си говорим за глоби, дълги години всички се оплакваха от лошата им събираемост. Недисциплинираните водачи нехаеха, знаейки, че спокойно могат и да не плащат глоба и да продължават да шофират, нагло нарушавайки правилата за движение.

-С влизането в сила на измененията и допълненията на Закона за движение по пътищата в края на юни месец 2007 г. значително нарасна процентът на събираемостта на глобите, наложени по ЗДвП. Преди тези изменения в одитен доклад на Сметната палата бе посочено, че събираемостта достига не повече от 6 на сто. Сега тя вече е в рамките на 80 на сто. Целта е обаче събираемостта да стане всеобхватна и все повече водачи да заплащат глобите, за да усетят в пълна степен тежестта на закона. По този начин наказанията ще изиграят най-важната си роля: да окажат необходимото въздействие за пресичане и предотвратяване на нарушения, които водят до тежки катастрофи по пътищата.

-Какво показват вашите проверки по отношение на наличието на задължителната застраховка „Гражданска отговорност”? По последни данни нейният обхват е под 82 на сто.

-Специализиран контрол за наличие на задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите се извършва в началото на всяка календарна година, както и в началото на всяко последващо тримесечие през календарната година.

При всяка друга проверка на документите на водач на МПС също се изисква наличие на полица по тази застраховка. Така също се следи за валидността на стикера, поставен върху предното стъкло на превозното средство, който удостоверява наличието на полица, както и за наличие на контролен талон от знака, издаден от Гаранционния фонд.

При посещаване и разследване на ПТП задължително се изисква наличието на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, след което съгласно изискванията на Наредба № І-167/2002 г. за условията и реда за взаимодействието между контролните органи на МВР, застрахователните компании и Комисията за финансов надзор при настъпване на застрахователни събития, свързани с МПС, се издава необходимият документ (Протокол за ПТП).

С Наредба № ІВ-991/2006 г. са регламентирани формите и начинът на обмен на информация и взаимодействие с Информационния център към ГФ за задължителните застраховки “Гражданска отговорност” на автомобилистите и “Злополука” на пътниците в обществения транспорт. Формулата в наредбата –

 

ПТП (общ брой регистрирани) - ПТП (с МПС без застр. "Гражданска отговорност") %

--------------------------------------------------------------------

ПТП(общ брой)

 

– показва, че не повече от 5-6 на сто от водачите нямат валидни полици. Това е наистина малък процент. Според друга статистика – брой регистрирани автомобили в движение и брой на валидни полици – излиза, че обхватът по тази застраховка е не повече от 82 на сто.

Остава обаче един нерешен проблем: автомобилите, които не са спрени от движение или не са свалени от отчет, но стоят в паркирано състояние, като същевременно водачите им нямат сключени застраховки. Те са, които всъщност снижават обхвата на застраховката под 90 на сто.

-Какви други мерки според вас са необходими, за да стигне обхватът изискваните от Европейската комисия нива?

-Както е известно, Гаранционният фонд трябва да изпраща на водачите с изтекли договори писма, в които да им напомня да подновят своите полици. Досега само веднъж са изпращани такива уведомителни писма. Също така трябва да се знае, че правомощията на контролните органи за осъществяване на контрол се разпростират само върху пътища, отворени за обществено ползване. Контролните органи на пътната полиция нямат правомощия да влизат в дворове и гаражи, за да санкционират нередовните водачи.

Когато се установи, че водач без документ за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите се движи по републиканската и уличната пътна мрежа, спрямо него освен налагането на административното наказание “глоба” се прилагат и принудителни административни мерки – отнемане на свидетелството за управление на МПС до представяне на полица за сключена застраховка и спиране от движение на МПС на собственик, който няма застраховка, също до сключването й.

Между МВР и КФН  има изградена постоянна работна група, в която редовно се обсъжда тази проблематика. На последното й съвещание, на което присъстваха представители от Асоциацията на българските застрахователи, беше обсъдено много интересно предложение. Става дума за мярка срещу нередовните собственици на МПС. Тя се изразява в заплащане на времето, през което застраховката е изтекла, до сключването на новата задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите – практика, която се прилага в скандинавските страни и в Чехия и която се радва на голям успех в тези държави. Ако водач е пропуснал да поднови полицата си след нейното изтичане, а автомобилът му не е спрян от движение, когато след месец, два или три отиде да сключи застрахователен договор, то съответният застраховател му начислява определена сума за изтеклите месеци, когато е бил без застраховка.

-Това е нещо като санкция за незастраховано време?

-Още няма точна формулировка. За да може да се въведе тази мярка, тя трябва да бъде приета от самите застрахователи. Необходимо е те да имат обща база данни, за да не може този, който притежава (собственикът) или управлява (ползвателят) МПС да отиде при друг застраховател, който няма да знае, че месец, два или три е бил без застраховка. Тогава тази мярка ще има ефект.

И като се прибавят административните и принудителните мерки, както и солените глоби за физически и юридически лица – съответно до 600 и до 5000 лева - всеки може да си даде сметка колко главоболия ще има само заради това, че не се е застраховал.Славимир Генчев   в-к "Застраховател прес" бр.19 -2009г.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки