Христо Михайловски за състоянието и перспективите на българския пазар за общо застраховане в период на криза

16.12.2009
Христо Михайловски за състоянието и перспективите на българския пазар за общо застраховане в период на криза

Христо Михайловски, главен изпълнителен директор на Българска агенция за кредитен рейтинг

На 23 октомври т.г. в хотел „Метрополитен” в София се проведе конференция за журналисти, организирана от вестник „ПАРИ” и Асоциацията на българските застрахователи. На срещата присъсваха ресорни журналисти и застрахователи.

Една от темите, върху която заслужава да се обърне внимание бе изнесена от Христо Михайловски, главен изпълнителен директор на Българска агенция за кредитен рейтинг: „Състояние и перспективи на българския пазар за общо застраховане в период на криза”

Най-напред той се спря върху характеристиките на българския общозастрахователен пазар.

Характерна особеност на пазара на застраховане в България е, че той е доминиран от общозастрахователните услуги – сподели той. В момента на пазара оперират 20 застрахователни компании  в областта на общото застраховане. Те формират над 86% от брутния премиен приход по застраховане.

Общозастрахователният пазар се развива много динамично от 1997 г. до 2008 г. Причините за това са много. В страната през този период има стабилна макроикономическа обстановка, членство в ЕС. През този период  брутният премиен приход нараства с близо 10-пъти, като изпреварва ръста на страните от Централна и Източна Европа, може би защото стартира от доста ниска база.

Съществува обаче силна зависимост от състоянието на стопанската среда, в която оперират общозастрахователните компании.

Корелацията между Брутния вътрешен продукт (БВП) и Брутния премиен приход (БПП) е доста силна, близо 1-ца, като ръстът на БПП (24% среден ръст) силно изпреварва ръста на БВП (13% среден ръст).

 Високата пазарна концентрация е друга характерна особеност на нашия общозастрахователен пазар – около 50 на сто от него се държи само от 4 застрахователни компании. Това е постоянна тенденция.

Високият интензитет на конкуренцията е друга характерна особеност за пазара. Непрекъснато има смяна на водещите 3-4 компании на българския пазар по регистрираните от тях резултати, т.е. премийни приходи.

Високата концентрация на застрахователния портфейл е друга характерна особеност на общозастрахователния пазар. Най-голям дял в този портфейл заемат автомобилните застраховки – автокаско и гражданска отговорност на автомобилистите, които общо натрупват около 70 % от брутните премийни приходи в  общото застраховане, следвани от застраховките на имущество ( за рисковете пожар и природни бедствия).

Нарастващото  значение на сектора на общото застраховане за икономиката на България е очевидно днес. Застрахователното проникване и застрахователната плътност говорят за голям потенциал за развитие на този ресор от небанковата финансова сфера в страната.

Застрахователното проникване, което представлява БПП, отнесен към БВП.

В България то е 2.30%, докато в страните от ЕС е 3.07%.

Застрахователната плътност ( БПП отнесен на глава от населението) у нас по последни данни е около 150 USD , докато в същото време в страните от ЕС то е 1134.50 USD.

 Фактори, влияещи върху динамиката на общозастрахователния пазар в период на криза

В ЕС застрахователният пазар е силно повлиян от кризата и докато там е регистриран спад с -1.0%, то в България през 2008 г. бе регистриран дори ръст от 12 на сто. Отчита се, че у нас кризата се прояви малко по-късно в застраховането, а от друга страна, има сериозен потенциал на пазара.

Въпреки тази добра картина, ако разгледаме динамиката на ръста на БПП на годишна база, до третото тримесечие на 2008 г. съществува ръст 27% спрямо същия период на 2007 г., но от четвъртото тримесечие на 2008 г. този ръст намалява до 15.68%, а още до март т.г. намалява драстично до 2.74 на сто, а до месец юни същата година има регистриран дори спад:

-1.97%, т.е. кризата се проявява с пълна сила в общото застраховане.

Причините са налице.Структурата на застрахователния портфейл е доминирана от автомобилните застраховки. През 2008 г. има рязко свиване на продажбата на нови автомобили и на жилища, както прекратяване на кредитната експанзия на банките и последвалото ограничено кредитиране.

Очакванията на потребителите през този период са за задълбочаване на кризата.

Високата щетимост на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, както и сривът на цените на акциите на Българската фондова борса допринесоха за намаляване на печалбата на застрахователните дружества и в края на 2008 г. бе отчетена загуба от  2 400 000 лв.

От друга страна, застрахователните компании доста бързо реагираха на промените в икономическата среда и промениха и преструктурираха инвестиционните си портфейли.

Нетният приход от инвестиционна дейност запази своите стойности и е  положителната страна в дейността на компаниите в общото застраховане, като компенсира загубата от застрахователна дейност и реално през полугодието на 2009 г. секторът регистрира печалба от близо 9 400 000 лв.

Счита се, че има потенциал за развитието на общозастрахователния пазар и във време на криза, като се запазва позитивната тенденция на ръст на този пазар. А средствата са промяна на ценовата политика, разнообразяване на портфейлите от нови застраховки, пхредлагане на онлайн услуги. Все пак не трябва да се забравя, че развитието на БПП в общото застраховане силно зависи от развитието на икономиката в страната.

 Илеана Стоянова в-к "Застраховател прес" бр.22-2009г.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки