15 години вестник „Застраховател прес”

08.02.2010

Отразявайки историята на застраховането, вестникът стана част от нея

И професионалистът, и „обикновеният” читател дори само да прелистят течението на вестника през този дълъг период (който всъщност обхваща края на 20-и и началото на 21-ви век!), ще могат по заглавията на хилядите поместени в него материали – интервюта, репортажи, статии, дискусии, становища - да почувстват дъха и духа на  времето.

Няма събитие – от промени в законодателството (предприемани много пъти под влияние на пазарните реалности и на европейските норми или под натиска на застрахователите, които се бореха достойно със законодатели и надзорници за по-благоприятна бизнес среда, за да могат да бъдат и по-полезни на нарастващата армия от клиенти) през събития като конференции, семинари, „кръгли маси” и други дискусионни форуми (организирани в Свищов, София, Пловдив и другаде, често пъти с медийната подкрепа на вестника) до стотици празнични репортажи от годишнини, професионални празници и други радостни поводи, - на което да не е отделено подобаващо място.

Но редакционният екип никога не се е самозалъгвал, че направеното от нас е най-доброто и единствено възможното. Затова още в първия брой от петата година на изданието сме се обърнали към читателите си с въпроса какъв искат да бъде „техният вестник”. Ето какво пише там: „Защото „целта на екипа му е вестникът да достигне високите цели, които вие си поставяте, да е максимално полезен във всекидневието ви, да е хубав и търсен от вас и вашите клиенти. В постигането на тази цел пак ще очакваме горещата ви подкрепа.”

И сега, впрочем, бихме попитали същото…

В днешно време е модерно да се говори (или да се мълчи) по въпроса със застрахователните измами. Особено когато се намираме в период на криза, техният брой нараства (както и ръстът на престъпността въобще). Тази тема обаче не е нова или модерна за в. „Застраховател прес”. През годините на неговите страници широко и всеобхватно бяха отразявани поредицата от международни срещи на тема „Застрахователни измами, кражби и контрабанда на МПС”. На тези форуми бяха поставяни много парливи въпроси, но отговори не се намираха. Поне не лесно. Изглежда обаче, че ползата от форума не беше голяма, защото конференция вече не се провежда.

Изпълнявайки много от препоръките на читателите си – застрахователи, застрахователни брокери и агенти, академични преподаватели, студенти и т.н., във в. Застраховател прес” все повече започваха да намират място текстове на експерти и специалисти. За това говорят рубрики като „Между теорията и практиката”, „Аудитория”, „Задочен семинар” и други. Нерядко под тези рубрики сме помествали ценни материали и на чуждестранни специалисти, като тук трябва да се отбележи, че при отразяването на специализираните форуми сме публикували експертни мнения, които спокойно биха могли да излизат и в гореспоменатите рубрики, но в конкретните случаи репортажната форма е била по-подходяща.

И друга тема бе разисквана във вестника и продължава да бъде винаги актуална: застрахователната култура. Че това е двустранен процес, спор няма: както потребителите, така и застрахователите трябва да изминат своята част от пътя. На преден план тук винаги е изпъквал въпросът за доверието, защото застраховането в по-широк смисъл просто е вид партньорство. Всички застрахователи твърдят, че няма нищо по-хубаво в тяхната работа да видят клиентите си доволни.

Но връзката между потребителите и застрахователите е немислима без развитието на застрахователния маркетинг – една тема, която и до днес е сред основните във в. „Застраховател прес” .

Във време, когато присъединяването към ЕС е все още далечна цел (преговорите започнаха на 15 февруари 2000 г.), въпросът дали имат чужди застрахователи място у нас едва ли е звучал само риторично. Днес, когато повечето дружества са с преобладаващ чуждестранен капитал, подобно питане изглежда несъстоятелно. Но не и през 2001 г. Оттогава са изминали само десет години и България вече трета година е член на ЕС, а застраховането у нас – по общо мнение на специалистите – е на или близо до европейските изисквания и стандарти. Разбира се, това не означава, че е съвсем европейско… От което пък следва, че има още какво да се догонва по всички линии на застрахователния бизнес.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки