Управление на активи или как да оцелеят в кризата с минимално въздействие

11.10.2010

Бьорн Марл

главен финансов директор на AXA в Украйна



AXA Group влезе в украинския застрахователен пазар сравнително скоро.

Ние започнахме в края на 2007 г., малко преди кризата с две застрахователни компании, които две години по-късно се намират на сигурна позиция сред първите три лидери на пазара.

Разбира се основните фактори за този успех - рационален подход към продажбите, акцент върху развитието на регионите, както и ясен процес на покриване на загубите. Но успешен и печеливш растеж във време на предизвикателства на кризата биха   били невъзможни без ефективно управление на активите.

AXA Group в световен мащаб по традиция придава голямо значение на финансите  и поддържа много строга политика за управлението на активите си . Всъщност  опитът показва, че във време на криза лидерство на пазара  не е достатъчно  за да оцелеят в трудните времена без значителни загуби. Поради това в AXA бяха установени стриктни правила за управление на активи на световно ниво, които обаче предполагат известна свобода в зависимост от характеристиките на страната в която работят.

Какво означава това за  Украйна, и как работим тук ?

За управлението на активите в  дружества на групата AXA в Украйна отговарят две комисии.

Първата - на украинския комитет за  инвестиции – взима  решение какви активи ще инвестира, тяхната структура, определя контрагентите, дългосрочни инвестиции и рискови фактори. Комитетът включва експерти от Украйна, както и експерти от Централното управление на AXA Group в Париж.

Вторият комитет на управлението на активи взема решения по конкретни актуални въпроси и предложения, направени от службите на продажбите или финансите  и отговаря седмично. Тя включва само служителите на AXA в Украйна.

В допълнение, компанията прие система за разделение на банките-партньори - съществуващи и потенциални  в категории в зависимост от тяхната финансова ситуация. Съгласно тези категории от експерти компанията оценява лихвените проценти, срок на инвестициите, финансовите рискове на които AXA може да попадне при инвестиране в дадена банка, и потенциала за развитие на бизнеса. От партньорите ни  ние очакваме това ниво на доходите от инвестициите, които да отговарят на изискванията ни за бизнес цели.

AXA  не инвестират в акции в Украйна, необезпечени корпоративни облигации или други активи, свързани с повишен риск.

Инвестиционната стратегия на дружеството се преразглежда веднъж на тримесечие. Тя се изменя в съответствие с пазарните колебания в глобалната икономика и местно ниво. Например засилване на позициите на руските банки води до промени в начина -  по наше мнение, че пазарът ще се развива, но тя със сигурност води до преразглеждане на акцента в политиката и управлението на активи.

Комбинация от различни инструменти ни позволяват да се постигне печелившото  развитие и в същото време да  натрупваме и достатъчно резевни средства за заплащане на обезщетения на клиенти своевременно и в пълен размер. Необходимостта от тези резерви се превръща в особено голям проблем по време на криза.

По отношение на дружествата AXA Group в Украйна  ние продължаваме да се придържаме  към избраната стратегия и се стремим да бъдем предпочитани за нашите клиенти и им предлагаме най-високо ниво на обслужване, както и справедливо и своевременно изплащане на застрахователни обезщетения.

Това ще ни позволи да продължим и  да остананем в челната тройка и да задържаим печеливш ръст. Ние сме уверени, че ключът към успеха в бъдеще е разумно управление на нашите активи.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li