Предизвикателства и перспективи пред застраховането в България

19.10.2010
Предизвикателства и перспективи пред застраховането в България   За втора поредна година на 16 септември 2010 г. в Гранд хотел «София» вестник „Пари”, с подкрепата на ЗАД «Армеец» и Кофас България и с лектори предимно от висшето училище по застраховане и финанси в София, организира дискусионен форум, посветен на проблемите в сферата на застраховането.

Целта му бе да провокира градивната полезна дискусия между заинтересованите страни за задълбочено обсъждане на актуални в областта проблеми, както и за търсенето на отговор на много наболели въпроси.

Темите, които се обсъждаха, бяха подредени в три различни панела и обхващаха проблемите на застрахователните измами в автомобилното застраховане; търговския риск – начин на употреба; управлението на риска при паричните потоци; управлението на риска при катастрофичните събития в България и потребителското поведение на застрахователния пазар. Лекторите бяха преподаватели от ВУЗФ, както и от „Кофас България“.

Дискусионния форум откри Борислав Богоев, заместник-председател на КФН и ръководещ Управление «Застрахователен надзор». Присъстваха представители на водещите застрахователни компании, застрахователни брокери, представители на НББАЗ и гаранционния фонд, както фирми и компании , клиенти на застрахователите в България, и представители на специализираните медии .

«Най-важният проблем пред българското застраховане е   задължителната застраховка «Гражданска отговорност» на автомобилистите , нещо което през последните месеци е тема на разисквания между регулаторния орган, АБЗ, НББАЗ и Гаранционния фонд - обясни в своето приветствие при откриване на форума Борислав Богоев, заместник-председател на КФН и ръководещ Управление «Застрахователен надзор». - Проведохме среща с всички експерти, които участват в предстоящата кампания по тази застраховка.»

По нататък в своето изказване Борислав Богоев  говори за обхвата на «Гражданска отговорност» и противоречивите данни за него в зависимост от критериите и източниците на информация. Така например съгласно критерий «регистрирани и застраховани моторни превозни средства» незастрахованите возила са над 21 на сто.  По критерия «извадки от протоколите на КАТ» за автомобили, които участват в пътнотранспортни произшествия, без да са застраховани, процентът е незабележително малък 1.28%. Претенциите, предявени към Гаранционния фонд за участници, които нямат сключена застраховка показват, че те са около 1.16%. Комисията за финансов надзор е депозирала тази информация в Европейската комисия.

Според ръководещия управление «Застрахователен надзор» най-близките задачи пред регулаторния орган са да се повиши отчетността по застраховката «Гражданска отговорност» и елиминиране на грешките при въвеждане на данните.

По отношение на въвеждането на директивата «Платежоспособност-II» в момента в КФН се подготвят материали за транспониране на тектстовете на документа с българския Кодекс за застраховане и в крайна сметка ще се реши как да се извършат промените и допълненията  върху съществуващия закон или със създаването на нов кодекс. Предстоящо е също и цялостно обновяване на нормативната уредба в застрахователния сектор.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003
orange_li
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски Академик Иван Стефан,
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,