Член на УС и НС на ЗК “ЛЕВ ИНС” АД
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 29.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Постигнаха споразумение за пенсионната реформа
След близо 2 месеца на дебати с променлив успех синдикати, работодатели и правителство най-после постигнаха окончателна договорка за пенсионната реформа. Документът се нарича „Национално споразумение за нова стратегия за стабилност и усъвършенстване на пенсионното законодателство" и е подписан от всички участници в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това стана ясно на пресконференция в Министерския съвет.
Споразумението предвижда мерки за консолидация на приходите за държавното обществено осигуряване, повишаване на събираемостта на осигурителните вноски, включително криминализиране на неплащането им, плавно увеличение на пенсионната възраст, отпадане на тавана на новоотпуснатите пенсии и постепенно увеличение на тавана на останалите.
С това споразумение очакваме до 2016 г. дефицитът в пенсионната система да стане нулев, а до 2035 г. да бъде окончателно гарантирана нейната стабилност, коментира премиерът Бойко Борисов. По думите му в момента дефицитът в системата е 2 млрд. лв.
Споразумението е възможният и добър компромис след близо двумесечна работа, коментира Пламен Димитров, президент на КНСБ. Той определи новият вариант като по-добър, по-балансиран в сравнение с първоначалния, който бе върнат от премиера. Споразумението предвижда увеличаване на възрастта и стажа за пенсиониране, но в един поносим за хората вариант, допълни Димитров. Той изрази надежда, че замисълът и посланието на днешната договорка ще бъдат уважени и от парламентарно представените партии.
Можехме да си спестим много нерви досега, но в крайна сметка хубавото е, че стигнахме до окончателно решение. Лично благодаря на премиера, който на няколко пъти се намесваше в трудните моменти от преговорите, заяви д-р Константин Тренчев, председател на КТ „Подкрепа".
Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев коментира на свой ред, че не е полезно и не бива пенсионната реформа да се отлага повече. „Приветствам решението на правителството да приеме предложенията на Международния валутен фонд. До 2020 г. трябва да помислим как да премахнем ранното пенсиониране, тъй като България е един своеобразен острав в Европа в това отношение", каза Данев.
От Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване /БАДДПО/, които не са страна по преговорите в тристранния съвет, но са били поканени на тях, коментираха, че са много доволни от активния диалог в последните няколко дни и заявиха, че част от техните предложения по Кодекса за социалното осигуряване са били приети.
„Надявам се оттук нататък всеки да поеме своя ангажимент - във времето, в което трябва да започне да изплаща пенсии, да започне да ги изплаща", коментира премиерът Борисов. Той също изрази надежда, че споразумението ще бъде подкрепено от всички парламентарно представени партии и го определи като неполитическо.
„Стигнахме до нещо, което никога не е правено - реформираме пенсионната система с визия до 2035 г.", коментира социалният министър Тотю Младенов.
Информационна агенция „КРОСС"
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, "Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, "Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 |