Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 29.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
"Гражданска отговорност” поскъпва с 10-20%
От следващата седмица поскъпва застраховката „Гражданска отговорност”. Увеличението ще е с между 10 и 20%. То се налага, след като Комисията за финансов надзор задължи застрахователите да отделят по-големи резерви, за да гарантират изплащането на щети.
Ако сега полицата ви струва 150 лв, ще трябва да предвидите още 20-30 лева. Застраховката на Галина Денева изтича след няколко дни.
„Може би е логично да бъде увеличена малко, но все пак е добре да си остане в някакви граници поносими за нас, не повече от 200 лв”, заяви тя.
Досега много дружества печелеха клиенти с големи отстъпки, но това вече ще е невъзможно, защото се въвежда минимална рискова премия. Фиксират се 20%, в които компаниите трябва да вместят разходите си.
„Това безспорно ще доведе до по-голяма стабилност на дружествата, ще доведе до по-обективни обезщетения, които ще получават гражданите, по-бързото им изплащане и по-добра регулярност на пазара”, коментира Валентин Димов, член на УС на застрахователно дружество.
На практика Комисията за финансов надзор задължава фирмите да свият разходите си, включително комисионните на брокерите. Тези възнаграждения вече ще са 10-15% и ще се вписват в полицата, за да има прозрачност.
„Конкуренцията ще се сведе до борба до снижаване на собствените разходи за водене на дейността, тъй като останалата част е фиксирана - минималната премия е фиксирана”, заяви Стефан Вълков, управител на офис на застрахователна компания във Варна.
„Сега ще остане да се конкурираме единствено с професионализъм и адекватно обслужване на клиентите, което е в полза на всеки един гражданин”, допълни на свой ред Димов.
Следващата година застрахователите ще могат да ползват единната информационна система на КАТ. Така шофьорите с по-малко нарушения ще могат да плащат по-малка застраховка.
„В страни, в които е въведена тази информационна система и тази „бонус-малус” система, до 10 пъти се различават премиите, които плащат различните водачи”, каза още Вълков.
Шофьорите го смятат за справедливо.
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 |