Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Все повече млади хора у нас спестяват за допълнителна пенсия. В доброволните пенсионни фондове вече се осигуряват над 600 000 души. А половината от тях са на възраст между 30 и 50 години. Част от хората внасят лични средства, друга част се осигуряват от работодателя. В масовия случай месечната вноска е около 50 лева.
Все повече млади хора проявяват интерес да спестяват средства за трета пенсия, обясни Даниела Петкова, управител на фонд за доброволно пенсионно осигуряване.
Такъв пример е 24-годишната Ирина Кьосева. Още от сега е наясно, че пенсията, която ще и дава държавата, няма да и стига.
Тя трябва да е около 35 % от последния ми осигурителен доход. Мисля, че с такава пенсия трудно бих могла да живея, заявява Ирина Кьосева.
Затова от 4 години насам всеки месец Ирина отделя от заплатата си по 40 лева, които внася в частен фонд. Намеренията й са това да продължи докато се пенсионира. Така след 43 години тя ще получава пенсия от фонда в размер на 350 лева.
Броят на доброволно осигурените за пенсия във възрастовата категория на Ирина са около 10 000 души. Около 100 000 са осигурените на възраст между 30-40 години.
Вече има и пенсионери, които получават допълнителен доход от частен фонд. Сред тях е Марин Радков.
Използвам я за почивка. Така и трябва да бъде, след като човек се пенсионира, смята Марин Радков, пенсионер.
Доброволното осигуряване за пенсия носи и данъчни преференции, както за хората, които спестяват, така и за работодателите, които осигуряват служителите си.
bTV
"Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 "Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |