Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 29.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Какво мислят представителите на управляващите и нодзора за пенсионната реформа в страната
Симеон Дянков:
“ Приключихме 2010 г. с ясен план за пенсионната реформа за 25 години напред. Имахме доста тежки дискусии, като тръгнахме с доста различни позиции с работодатели, синдикати и т.н., но накрая успяхме да постигнем съгласие. През тази година България стана една от 11-те държави, които съумяха да направят пенсионна реформа, и една от 4-те държави в ЕС, които успяха да начертаят пенсионна реформа за дълъг период от четвърт век. Това показва, че няма неразрешими проблеми. След дълги консултации успяхме да вземем важни решения за разрешаване на демографските проблеми в България и на заварения огромен дефицит в социалноосигурителната система. В България няма и няма да има национализация на осигурителната система. България подкрепи идеята на Полша за реформа в пенсионната система, която засилва ролята на капиталовите системи, особено за държавите, които ще имат в близките години свръхдефицит (България не е една от тях!). В Европа има различни модели пенсионни системи. Оказва се, че в страните от Източна Европа има по-прогресивни тенденции в пенсионните модели в сравнение със страните от Западна Европа. Лично аз се радвам, че успяхме да запазим тристълбовия пенсионен модел и можем да го засилим в бъдеще.”
Тотю Младенов:
“ Изминалата година бе много важна за осигурителната система.
Въпреки дългите дебати ние подходихме по цивилизован начин и накрая се срещнаха различните гледни точки на правителството, работодателите и синдикатите, както и на БАДДПО. От този дебат спечелиха осигурените хора в България. С реформата днес, която бе продължение на кардиналната, направена през 2000 г. с въвеждането на тристълбовия модел и разходо-покривната система и давайки й визия за следващите 25 години, ние действително изпълнихме задачата си пред обществото и бизнеса. Ние искаме устойчива система, която да може да изплаща адекватни пенсии, съчетавайки принципите на солидарната система и капиталово-покривната.
От 1.1.2017 г. се увеличава осигурителната вноска във втория стълб за универсалните пенсионни фондове с 2 процентни пункта. Така хората, които в бъдеще ще се пенсионират, ще имат по-пълна защита и по-реални пенсии.”
Ангел Джалъзов:
“Десет години са сравнително кратък период и все пак може да се направи изводът доколко е успешен българският тристълбов модел на пенсионната система. Да не забравяме, че през всичките тези години ролята на частните пенсионни фондове на българския капиталов пазар непрекъснато нараства. В края на 2010 г. очакваме сумата на техните активи да превиши 4 млрд.лв. и броят на осигурените лица да достигне 3.800 млн. души. Това превръща пенсионните фондове в основния институционален инвеститор на българския капиталов пазар. Над 60 на сто от техните активи са инвестирани в акции на български компании, корпоративни облигации и т.н. Те са основният двигател на българския капиталов пазар. От началото на 2010 г. благодарение на техните инвестиции са акумулирани около 40% от оборота на българския фондов пазар. От друга страна, независимо че през последната годината един от основните индекси SOFIX отбеляза спад от 15%, това, което очакваме като номинална положителна доходност от целия пенсионен сектор, е в рамките на 4% до края на 2010.”
"Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |