Глоби ще има само за маркировка, направена след въвеждането на забраната

17.01.2011


Ако Народното събрание в бъдеще гласува промени в Кодекса за застраховането и се забрани пасивното маркиране, тази мярка ще действа след момента на приемането й. Това каза пред Агенция „Фокус” Борислав Богоев, заместник-председател на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ управление „Застрахователен надзор“.

Целта на предлаганата промяна, която е на етап обсъждане, е насочена срещу евентуалните опити от страна на даден застраховател да заобикаля забраната за маркиране, като принуждава собствениците на автомобили да приемат и заплащат за маркировка.

Тази санкция трябва да подсказва на водачите, че по никакъв начин не трябва да влизат в договорки със застрахователите по повод пасивни маркировки и че по този начин извършват и те незаконосъобразни действия, каза Борислав Богоев.

Ако се приеме забраната за маркиране с промяна в законодателството, то тогава ще са приложими две основни групи от мерки.

Първата е по отношение на застрахователите, на които ще им бъде забранено да принуждават собствениците и водачите на автомобили да поставят пасивни маркировки под формата на стикери, знаци или други индикации, с което да демонстрират наличието на застраховка „Каско” и покриването на риска „кражба” по нея. Нарушаването на това правило ще бъде основание за налагане на глоби или принудителни мерки на застрахователите. Втората мярка е по отношение на собствениците и водачите, които въпреки забраната за пасивно маркиране - независимо дали под натиск от застраховател, или друго лице, продължават да поставят на видно място на автомобила такива знаци, които разкриват информация за наличието на застраховка „Каско”. В този случай органите на КАТ ще налагат глоба на водача, който управлява такъв автомобил.

По думите му - не би могло да се говори за европейска практика по отношение на застрахователни продукти, не само по отношение на маркирането. По-обективно е да се говори за търговски практики на различни застрахователи, или търговски практики на застрахователни групи, които са общоприети и се прилагат от всички дъщерни дружества, които са част от застрахователната група. Като се вземат предвид и становищата на българските застрахователи по този въпрос, които са част от европейски застрахователни групи може да се направи заключението, че не може да се приеме съществуването на такава „европейска практика” - пасивно маркиране на автомобили.

Доколкото обаче в публичното пространство беше направен опит за обвързване на пасивните маркировки в България с проекти на документи на европейски институции, относно евентуалното въвеждане на задължение за маркиране, е необходимо да се знае, че, първо, тези документи са все още предмет на обсъждане и второ, засягат производителите на автомобили и евентуалното тяхно задължение да поставят фабрични маркировки на новопроизведените автомобили. По никакъв начин не става въпрос за маркировката, свързана със застраховането, каза Богоев.

Източник: Фокус




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки