Какъв е изходът от увеличаваща се квота на щетимост

28.01.2011
Какъв е изходът от увеличаваща се квота на щетимост

Румен Янчев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп” 

 

 

 

Българският застрахователен пазар е основно автомобилен. Статистиката по „Каско” показва намалени премии и увеличаваща се квота на щетимост, средно за пазара над 60%. В същото време „Гражданската отговорност” за почти всички компании е на загуба. Какъв е изходът от тази ситуация?

- И все повече на загуба ще става задължителната застраховка. При „Каското” вероятно нещата ще се подобрят след около две - три години. Тенденцията е, че намаляват продажбите на нови автомобили, които генерират свеж поток. Всички, които са били застраховани като нови автомобили вече преминават в други „възрастови“ групи, което води до намаляване на застрахователните суми. По скалите на повечето застрахователи след десетата година остатъчната стойност на автомобила вече е 10% от тази в ново състояние. Може би от гледна точка на потребителя на услугата не е точно така. Този, който има кола на десет години ще си я кара и до петнадесетата година и за него тя ще си е ценна.

В същото време минавайки в другата категория условията по полиците на повечето застрахователи не са много адекватни и са малко солидарни. Сега идва момента, при който всеки, който вникне надълбоко вижда, че определен брой автомобили на определена възраст или от определени марки му носят загуба. В резултат ще трябва да седне и да си пренапише полицата, която ще действа в следващите две или три години.

„Гражданската отговорност” не може да компенсира минуса в „Каското”. Проблемът, който стои при нея е, че расте непрекъснато размера на претендираните суми, особено когато има намеса на адвокати. Претендират се суми за 2 млн. и т.н. Някой път се претендира над лимитите, но това не са сумите, които се плащат, те не са и сумите, които се присъждат, но това задължава застрахователите да заделят резерв, разбира се не със сумата на първоначалния иск, но коригиран с коефициент за съответното дружество, но това пак са чувствителни по размер суми. На второ място трябва да се имат предвид всичките щети, които са настъпили в чужбина и които са големия проблем в момента. При нас числата показват, че изплатените обезщетения за щети в чужбина за имуществени вреди са три-четири пъти по-високи от тези в България, а стигнем ли до неимуществени вреди там разликата е драстична.

Има ясна тенденция на нарастване на събитията в чужбина. Причините са най-различни и са в държави, които доскоро не фигурираха вкласацията. Това са Румъния, Унгария, Полша. Преди щетите по Зелена карта бяха вГърция, Германия и Италия. Хората си купват „Гражданска отговорност” в България и си карат цяла година в чужбина, не можеш да ги спреш. Това е още едно доказателство, че  цената трябва да расте в противен случай живеещите в България трябва да субсидират живеещите в чужбина.

Друга причина за това цената на „Гражданската отговорност” да расте са събитията в чужбина, предизвикани от тежкотоварни автомобили. Тези камиони карат основно в Германия, Франция, Швейцария и Белгия, където всяко събитие се третира по друг начин. Загубите ни за миналата година само по това перо са за над 10 млн. лв., вземете загубите и на всички останали дружества и ще видите, че тенденцията се задълбочава. За да можете да посрещнете такъв тип плащания очевидно трябва да се увеличава цената, разбира се в много повече пъти за тежкотоварните превозни средства и автобусите с над 30 и 40 места, защото там стават големите поразии.

Цялото интервю тук.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,