Срокът за „Гражданска отговорност“ на АЕЦ Козлодуй се удължава с година

24.02.2011
Срокът за „Гражданска отговорност“ на АЕЦ Козлодуй се удължава с година

 

Срокът на договора за застраховка “Обща гражданска отговорност” ще бъде 1 година. Това се посочва в доклад на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков за одобряване на условията и сроковете на проекта на договор, съобщи правителствената информационна служба. Докладът е разгледан на днешното заседание на правителството.

Застраховката покрива отговорността на АЕЦ Козлодуй към трети лица за евентуална ядрена вреда.

Договорът между гражданско дружество “Български национален застрахователен ядрен пул” и атомната електроцентрала е сключен през 2002 г. и оттогава се актуализира всяка година.  

През 2001 г. между 11 български застрахователни дружества беше сключен договор за създаването на гражданско дружество “Български национален застрахователен ядрен пул”. От тогава ежегодно между дружеството и АЕЦ Козлодуй се сключва договор за застраховка.

Според Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда, експлоатиращият ядрената инсталация е длъжен да поддържа застраховка или друга финансова гаранция, която покрива неговата отговорност в такъв размер, вид и условия, каквито са определени от държавата, в която се намира инсталацията.

Сключването на застрахователни договори за ядрен риск е обичайна практика в повечето европейски държави от Националните застрахователни пулове, които обединяват компенсирането на отговорността за ядрена вреда.

80 млн. лв. осигурява правителството за експортно застраховане през 2011 г., стана ясно още след днешното заседание на Министерски съвет. Брутният застрахователен капацитет на Българската агенция за експортно застраховане (БАЕЗ) през 2011 г. ще бъде над 1,55 млрд. лева.

След намаляването му обаче с прогнозния размер на презастраховани кредитни лимити от 773 млн. лв., се определя нетният застрахователен капацитет по Закона за експортното застраховане (ЗЕЗ) за тази година в размер на почти 779 млн. лв.

Те ще се използват за застраховане и презастраховане за сметка на държавата на експортни рискове, свързани с производство и износ на български стоки и услуги или с реализирането на българските инвестиции в чужбина.

През миналата година са застраховани кредитни лимити за 796 млн. лв., като част от тях преминават и през 2011 г., а през 2009 г. – за близо 700 млн. лв.

Източник : Investor.bg




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки