Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Вкарват черните списъци на застрахователите в обща система
Черните списъци на застрахователните компании влизат в обща система. Т. нар. система ЗИОР – застрахователна история и оценка на риска, е разработена от Асоциацията за застрахователна сигурност (АЗС) и ще включи имената на лица, увредили икономическия интерес на застрахователя или предявили неоснователни искове, съобщи за „Класа“ Юрий Тодоров, председател на АЗС и преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси.
Системата вече е готова, в момента е на етап сключване на договори с компании, които искат да я ползват.
„Ще се включат и обектите, по които са възникнали странни/повтарящи се застрахователни събития, с щети на голяма стойност. Досега всеки отделен застраховател си водеше свой списък. Целта на системата е цялата информация да е налична за всички компании“, обясни Тодоров и предупреди, че в ЗИОР няма да влизат списъци с имена на доказани измамници или крадци, защото при доказана вина измамата минава в съда, а ще бъдат отбелязани само „рисковите“ клиенти.
„В България има хора, на които са им открадвани по 10-15 автомобила или са направили по 10-15 катастрофи „тотална щета“. При друг случай лице е завело иск в няколко различни компании за застраховка „Злополука“. При проверката се оказва, че всички документи на ищеца са подправени, не е лежал в болница, травмата му е била стара. Без такава система няма как бързо и лесно застрахователите да разменят информация за такива случаи“, даде примери Тодоров.
Асен Христов, председател на Надзорния съвет на „Еврохолд“, също потвърди, че имат „черен списък“ на лицата, заподозрени в опити за измами. Списъкът е поне 15 страници, включва 500-600 имена, коментира мениджърът.
И в „Лев инс“ се води подобна база данни, каза за „Класа“ Стефан Софиянски и обясни, че тя включва имената на клиенти, които са правили опити за получаване на недължимо обезщетение. Работим съвместно с Асоциацията на българските застрахователи и с колегите си обменяме информация. Най-често срещаните схеми за опити за измами са при автомобилното застраховане, тъй като 70% от пазара са застраховките на коли, добави той.
Според Софиянски след въвеждането на двустранните протоколи за ПТП опитите за инсцениране на събития са зачестили.
Източник:Кlassa.bg
"Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |