Европейски съд забрани диференциране на застраховките по пол

02.03.2011
Застрахователните компании няма да имат право да отчитат пола като рисков фактор, нито при определянето на застрахователни премии по автомобилното и други видове общо застраховане, нито при определянето на цената и плащанията по ренти и пенсионни спестявания, постанови Съдът на европейските общности във вторник.

Решението ще има сериозно отражение върху застрахователния сектор. То може да доведе до увеличаване на разходите на жените по автомобилни застраховки и такива свързани със злополуки, като в същото време се увеличат техните пенсионни доходи, докато тези на мъжете се влошат, предаде Ройтерс.

"Вземането пола на застрахованото лице като рисков фактор в изчисленията по застрахователни договори, представлява дискриминация," казва в изявлението си съдът.

Изискването за унифициране на застрахователните премиите и обезщетенията по пол ще влезе в сила от 21 декември 2012 година.

Преходният период ще позволи на държави членки на ЕС да преценят какви действия да предприемат по отношение на националното законодателство и да дадат възможност на компаниите да се приспособят и да намерят начини за смекчаване на страничните ефекти.

Анализатори смятат, че решението на съда може да доведе до увеличаване на пенсионните доходи на жените с над 10 процента.

В момента застрахователите плащат на пенсионираните мъже по тарифа, базирана на това, че средностатистически мъжете умират по-млади – средно с около три години по-рано от жените. В същото време мъжете са тези, които си правят повече застраховки за пенсия.

Решението на съда може да означава също, че застрахователите трябва да се опитат да намерят алтернативни начини да разберат пола на лицето, без да задават директен въпрос, така че да могат да си съставят по-точна картина за риска.

През ноември Европейската федерация за застраховане и презастраховане публикува становище, според което премиите ще нараснат, покритията ще намалеят, а някои продукти ще изчезнат изцяло от пазара, ако се забрани диференцирането на полов принцип. Въпреки, че в директива 2004/113 на ЕС има забрана за половата дискриминация, в нея се допускат изключения за полово диференциране като фактор, доказан със статистически и актюерски данни.

Генералният адвокат от Европейския съд Джулиън Кокот заяви, че съществуващата в момента практика е "юридически неуместна". И сега европейските закони забраняват да се взема предвид полът при определяне на цените, но ако рискът е изчислен по точни статистически данни, тази вратичка им дава възможност да заобиколят нормативната рамка. Затова в много държави на Стария континент задължителната полица все пак е по-евтина за нежния пол, тъй като статистиката доказвала, че жените са по-внимателни водачи от мъжете.

Застрахователният бранш предупреди, че цените на застрахователните услуги за крайните клиенти ще се вдигнат при новото положение. Застрахователните договори изчисляват застрахователните премии по статистическа формула, в която полът често играе централна роля.

В момента младите жени в Европа плащат значително по-ниски премии за автомобилните си застраховки, отколкото мъжете. Във Великобритания например жените на възраст от 17 до 22 години плащат средно по 1682 паунда за годишна автомобилна застраховка, а на мъжете в същата възрастова група тя им струва 2750 паунда.

Според статистиката в Европа през първите три години от шофьорския си стаж мъжете са 25 пъти по-склонни да извършват нарушения на пътните правила, отколкото връстничките им.

Катастрофите при новите шофьори показват, че при мъжете те са 10 пъти повече, отколкото при жените

Mediapool.bg




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,
orange_li
"Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002