Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Методиката за неимуществените вреди ще е готова до месец
"До месец ще бъде готова методика за обезщетение на пострадалите при пътни произшествия. Вече са набелязани критериите, по които ще се определят обезщетенията по “Гражданска отговорност” за вредите при телесни наранявания и при смърт. Освен това методиката е предназначена за доброволно уреждане по извънсъдебен ред на отношенията между застрахователи и трети увредени лица." Това заяви пред БНР Борислав Богоев - зам.-председател на Комисията за финансов надзор /КФН/.
Методиката ще се прилага в случаите на доказана вина или когато не се постигне доброволно споразумение, уточни Богоев. И подчерта, че "по никакъв начин не се задължава едната от страните, било то застрахован и пострадал при пътнотранспортно произшествие или застраховател, да се съобрази с методиката”.
По закон КФН няма правомощията да определи размера на обезщетението или да задължи застрахователя да заплати една или друга сума, обясни Борислав Богоев. И допълни, че комисията има право да следи дали застрахователната компания се е произнесла в установения от закона срок спрямо определена претенция на застраховано лице. Ако застрахователят не се е произнесъл в съответния срок, комисията може да се намеси и да използва целия си инструментариум за оказване на въздействие.
"Много е важно застрахованите лица да четат добре това, което им се предлага за подпис и което засяга техния интерес. Ако пострадалият откаже лечение, не спазва лекарските предписания и процедури в оздравителния процес и не извърши предписаните от лекаря рехабилитации, сумите за обезщетение могат да се редуцират значително", коментира Богоев.
И съобщи, че има две основни групи критерии, по които се определят обезщетенията при смърт. Първите са свързани с личността на пострадалия, а вторите - с наследниците му. "Ако загиналият или пострадалият човек е единствен източник на доходи в семейството, има фактори, които повишават сумата на обезщетението. Сред тях са броят на децата, които са на негова издръжка, видът на трудовата му заетост, размерът на месечните му доходи и др. Обезщетенията се определят на базата на доказан доход на потърпевшото лице", обясни Борислав Богоев.
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, "Застраховане"
Христо Драганов
Йордан Близнаков, 2000 "Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 |