След разрушителния трус в Япония - истински шок за икономиката на страната
15.03.2011
Японската икономика, която досега беше третата по големина в света, преживява истински шок. Според анализатори икономическите загуби за Страната на изгряващото слънце след бедствието ще надхвърлят 180 млрд. долара. Как земните трусове се превръщат във финансови, обяснява
Когато говорим за Япония през последните дни, все по-често споменаваме думата катастрофа. Природна катастрофа, ядрена катастрофа... Със сигурност обаче най-дълго ще бъде анализирана икономическата.
Районът, който беше унищожен от земетресението и последвалото цунами, произвеждаше 8% от брутния вътрешен продукт на третата икономика в света. В редица сектори по крайбрежието икономическата дейност е спряла, а инфраструктурата е унищожена.
На юг е засегнат районът Канто, където е Токио и се произвеждат 40% от БВП. Акциите на най-големите японски компании започват да поевтиняват. Акциите на ТОSHIBA поевтиняха с 16,3%, а тези на HITACHI с 16,2% големи автопроизводители спряха част от производството си. В резултат на това книжата на Toyota Motor се понижиха с 7,9%, а тези на Honda загубиха 6,5% от стойността си. Според прогнози на анализатори само Toyota може да започне да губи по 73 млн. долара на ден, заради спряното производство.
В първата сесия след разрушителното земетресение водещият индекс Никкей на Токийската фондова борса потъна с 6%. Основният удар понесоха производителите на автомобили, електроника и петролните рафинерии, чийто акции паднаха с повече от 12%. Загубите за застрахователните компании се оценяват на повече от 35 млрд. долара.
"Бих казал, че най-голям в момента е рискът в енергийната сфера. Ако само за година 10-20% от мощностите в Япония престанат да функционират, според мен това ще е суров удар върху икономиката", смята финансовият анализатор Такуджи Окубо.
За застрахователите това ще бъде най-скъпото природно бедствие за сектора след урагана Катрина. Успоредно с техните притеснения, акциите на строителните компании поскъпнаха, поради очаквания, че те ще се облагодетелстват при възстановяването на щетите от стихията.
Очаква се поскъпване и на стоманата. Междувременно, в супермаркетите в Токио се забелязва липса на основни стоки, заради намаляващите доставки, дължащи се на ограниченията при зареждането на горива. Недостигът на гориво става все по-осезаем.
Застрахователи и анализатори подчертаха, че все още е прекалено рано, за да се изчислят точните щети, причинени от труса в Япония. Те също така очакват японското правителство да поеме част от разходите, особено след аварията в АЕЦ "Фукушима-1".
Централната банка на Япония ще налее 191 млрд. евро за финансовите институции, за да стабилизира пазарите. Не всичко обаче изглежда толкова песимистично. Според друга група анализатори, японската икономика ще влезе в период на застой, след което ще отбележи силен ръст, заради усилията на страната за възстановяване след бедствието. За това обаче е необходима енергия. Така че основен приоритет на Япония в момента е овладяване на проблемите в атомната енергетика.
Източник :bTV