Изпълнителен вицепрезидент -"Маркетинг и реклама"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Ректорът на СА „Д .А. Ценов” за втори път носител на приза „Доктор хонорис кауза”
Ректорът на Стопанска академия „Д. А.Ценов” – Свищов, доц. д-р Величко Адамов е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на Тернополския национален икономически университет в Украйна. Доц. Адамов получи почетния диплом от ректора на висшето училище в Тернопол проф. Сергей Юрий на официална церемония, проведена на 23 февруари 2011 г. Сред мотивите на Академичния съвет на украинския университет за присъждане на почетното звание са заслуги към развитието на науката, принос към международното сътрудничество и съдействие за повишаване на културния обмен.
Доц. д-р Величко Адамов е първият преподавател и ректор на свищовското висше училище, който е удостояван със званието „Доктор хонорис кауза”. През септември 2010 г. той получи почетното звание от Молдовската академия за икономически науки в Кишинев, а сега стана за втори път носител на званието, присъдено му от чуждестранно висше учебно заведение.
Доц. д-р Величко Адамов изнесе на руски език академична лекция на тема „Философия на управлението на паричните потоци”. Винаги когато става дума за движение и за управление на пари, решаващо значение има рационалното използване на финансите. Те са технология, която удовлетворява максимално потребността от ефективно мобилизиране и използване на парите, посочи в своята лекция доц. д-р Адамов. По думите му при представянето и анализа на основните характеристики на финансите важно значение имат както разделянето на продукта на труда (измерен в пари) между икономическите агенти (участващи в неговото създаване), така и системите за управление на излишъците и дефицитите чрез системата на финансовите посредници и капиталовите пазари.
Икономическите агенти, които участват в създаването и разделянето на продукта на труда, формират бюджети в съответствие със своите потребителски намерения и бизнес планове. В икономиката обаче много трудно може да се получи ситуация, в която всички бюджети да удовлетворяват напълно потребностите. Обичайна практика е обособяването на две групи - икономически агенти с балансирани и икономически агенти с небалансирани бюджети. По обективни причини по-многобройна е групата с небалансираните бюджети, т.е. бюджетите, в които има излишъци или дефицити на пари, отбелязва доц. д-р Адамов. Според него при това положение икономическите агенти с бюджетни дефицити ще имат нужда от допълнителни капитали, за да реализират напълно своите намерения, а тези с бюджетни излишъци ще търсят възможност за осъществяване на допълнителни инвестиции с цел съхранение и увеличение на парите (капиталите). На този фон в икономиката се обособяват нови две групи икономически агенти - търсещи и предлагащи пари. И в двата случая става дума за сделки с пари (пласменти), които имат за цел както да предложат, така и да закупят капитали. Ако търсенето и предлагането на пари е в краткосрочен план (до една година например) повечето от решенията се свързват с т.нар. краткосрочни пласменти на капитали и с паричния пазар. Определена част от инвестиционните планове на икономическите агенти, в чиито бюджети има излишъци или недостиг на пари, имат дългосрочен характер. При това положение те се насочват към пазара на дългосрочните капитали, който е известен като финансов пазар, посочва ректорът на висшето учебно заведение. Търсенето на пари в дългосрочен план е свързано с намеренията на фирмите да мобилизират капитали за осъществяване и разширяване на своята дейност. В тази съвкупност от парични потоци участва и държавата, за която дългосрочните заеми са основен метод за покриване на бюджетните дефицити. Домакинствата (макар и в по-малка степен) също имат дългосрочни потребности от пари, но те обикновено ги удовлетворяват чрез потребителския или банковия кредит.
Гергана Иванова
"Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 |