Георги Вълков: Всеки от родителите на загиналите в Симеоновград може да получи по 150 хил. лв. застрахователно обезщетение

27.04.2011
Георги Вълков: Всеки от родителите на загиналите в Симеоновград може да получи по 150 хил. лв. застрахователно обезщетение

 

Наследниците на шестимата загинали при катастрофата в Симеоновград трябва да получат лимита на застрахователната отговорност. Това каза пред Агенция „Фокус” председателят на Асоциацията за защита на застраховани и пострадали при пътнотранспортни произшествия Георги Вълков. По думите му наследниците могат да бъдат притиснати от застрахователя да подпишат споразумения за обезщетения на много по-ниски нива. По съдебен ред обаче могат да се постигнат много по-големи обезщетения, ако се откаже споразумението на застрахователя.
„Не трябва да се извиват ръцете на хората и да им се казва: подпишете, иначе няма да получите нищо. Не казвам, че всички застрахователи работят така, но има и такива, които работят на този принцип”, обясни Георги Вълков.
По думите му, ако наследниците откажат да подпишат споразумението за обезщетение, тогава определената сума от застрахователя не се изплаща и се отива директно на съд.
Често пострадалите при катастрофи подписват споразуменията с малки обезщетения, тъй като имат нужда от пари за лечение.
„Предполагам, че на тези наследници на децата, които загината в Симеоновград, ще им бъдат предложени обезщетения между 25 000 и 35 000 лв. Ако се влезе в съдебна фаза обаче обезщетението може да стигне до 100 000 – 150 000 лв. на наследник”, обясни Вълков.
Затова ако искат да получат по-голямото обезщетение, наследниците не трябва да подписват предложеното споразумение от застрахователя. Това обаче не е всичко.
Наследниците не трябва да стават и граждански ищци в наказателния процес, тъй като все още няма тълкувателно решение на Върховния касационен съд, който да каже когато си бил конституиран като граждански ищец в наказателния процес може ли след това да претендираш за обезщетението от застрахователя на виновния водач. До края на 2008 г. е било възможно, но след това е възникнало противоречие в съдебната практика. В момента такива претенции се отказват и се чака решението на ВКС.
Наследниците трябва да влязат в съдебния процес като частни обвинители – само така имат възможност да стигнат до получаване на максимални размери на обезщетенията, съветва Георги Вълков. Изплащането на компенсациите става по линия на „Гражданската отговорност” за автомобила, който е предизвикал тежкия инцидент.
Ако се приеме, че обезщетения трябва да бъдат платени на родините на шестимата загинали, може да се окаже, че застрахователят ще трябва да плати над 1 млн. лв.
От асоциацията настояват да бъдат направени законодателни промени, според които застрахователят да бъде задължен за изплаща обезщетения, след като бъдат представени необходимите документи – влязла в сила присъда, или влязло в сила наказателно постановление на административния орган, който е установил нарушението, медицински документи и валидната застрахователна полица.
„При положение, че имат тези три неща, застрахователят не трябва да може да лавира и да ти казва, че не си си доказал обема на болките и страданията. В момента в целия кодекс за застраховане, застрахователят няма задължение за плаща обезщетения. Там е посочено, че в рамките нас три месеца застрахователят трябва да мотивирано да откаже плащане или да плати”, обясни още Георги Вълков.

Източник: Фокус




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003
orange_li
"Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006