Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
КФН събира застрахователите в началото на май за стрес-теста
В началото на май ще поканим застрахователните компании, за да им обясним точно какво и къде трябва да попълнят, за да се включат коректно във втория стрес-тест на европейския застрахователен сектор. Това съобщи за в. ,Застраховател прес” Борислав Богоев, зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ управление „Застрахователен надзор”. Направено от редакцията проучване сред по-големите български застрахователни компании, които би трябвало да бъдат тествани показа, че засега никоя от тях не е наясно точно какви документи трябва да попълни и с каква информация.
Българските застрахователи, които са собственост на европейски финансови групи, вероятно ще трябва да предоставят два пъти исканата от Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) информация. Веднъж на КФН - като работещи у нас дружества, и втори път на своите компании-майки, които да обобщят данните за всичките си дъщерни подразделения в различните държави и така да я предоставят на надзорната иституция, под чието наблюдение са.
Както в. „Застраховател прес” вече писа, вторият стрес-тест за европейския застрахователен сектор се провежда със сътрудничеството на националните надзорни органи и трябва да приключи до края на май 2011 г. Той ще е базиран на финансовите резултати за 2010 г. и ще включва най-малко 50% от застрахователните компании във всяка страна, на база брутен премиен приход. Целта на провеждането на стрес-теста е да се определи и количествено да се оцени въздействието на три различни сценария на стрес: основен, неблагоприятен и инфлационен. Основният сценарий се определя като силен стрес, неблагоприятният сценарий включва още по-тежко влошаване на основни макроикономически променливи, а инфлационният сценарий разглежда увеличаване на инфлацията, което води до повишаване на лихвените проценти от страна на централните банки.
Йоанна Стефанова
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |