Асоциацията на застрахователните брокери в нов състав

05.07.2011
Асоциацията на застрахователните брокери в нов състав

Служителите на брокерите и агентите да завършват платен курс с издаване на сертификат от независим орган, предлагат от АЗББ         

 

            Костадин Пеев, управител на „Първа застрахователна посредническа къща” ЕООД, е новият председател на УС на Асоциацията на застрахователните брокери в България. Той е избран по време на проведеното на 17 май тази година Общо отчетно изборно събрание. Новият заместник-председател е Юлиян Стамболджиев, управител на „Токуда Брокер”ООД. По време на събранието е разисквано предложението за въвеждане на задължителен обем на собствените средства на застрахователните брокери в размер на 4% от премийния оборот. Ако бъде прието, това ще доведе до отпадане на голяма част от работещите понастоящем застрахователни брокери, смятат от АЗББ. Това не е необходимо, защото с директива 2002/92/EC за застрахователното посредничество се предвиждат и други начини за защита интересите на потребителите. От АЗББ са предложили на КФН да се въведе още един начин за гарантиране интересите на потребителите, предвиден в посочената директива на ЕС, а именно създаване на Гаранционен фонд, който най-пълно би ги защитил. Оттам считат още, че няма необходимост от въвеждане на тримесечни справки към КФН. Ако се приеме формата на  тримесечни справки и отчети, ще се достигне до излишно усложняване в администрирането на процеса, както и до излишно увеличаване на администрацията в КФН, смятат брокерите. Според тях са предложени и изключително високи глоби за сравнително дребни нарушения, които биха довели до несъстоятелност на брокери, спрямо които се приложат.

            Не е решен и проблемът със сътрудниците на застрахователните брокери - физически и юридически лица. Понастоящем КФН тълкува Кодекса за застраховане, че застрахователните брокери имат право да работят по предлагане на застрахователни продукти само чрез служители на трудов договор. Застраховането не е кабинетен бизнес и работата на тези сътрудници не е свързана с конкретно работно място и работно време, а зависи от клиентите. Същевременно възнаграждението, което ще получават, не може да бъде работна заплата, а следва да е обвързано с постигнатите резултати, считат от АЗББ. Обсъдено е и предвижданото задължително обучение на застрахователните посредници, като се предлага  това да става по еднаква методика и програма, за да има съпоставимост и гаранция за минимум специализирани знания и умения. Целесъобразно е бъдещите служители на брокерите и застрахователните агенти да завършват платен курс по тази програма с издаване на сертификат от независим орган (КФН, Фондация „Проф.д-р Велеслав Гаврийски” или друг), с което им се дава право да упражняват застрахователна посредническа дейност към брокер или застраховател, предлагат от АЗББ. Предложено е застрахователните премии на брокерите да се превеждат само по банков път. Това може да се регламентира с отпадането на т.1 от ал.1 на чл.155 от Кодекса за застраховането и би довело до по-голяма прозрачност и възможност за постоянен мониторинг на дейността на брокерите и да бъде своеобразна гаранция за техния бизнес, смятат още от АЗББ.


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки