Зам.-председател на СД и Изпълнителен директор на ЗД
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
2500 студенти ще бъдат приети в СА „Д.А.Ценов” през новата учебна година
Стопанска академия „Димитър А. Ценов” е водеща образователно-научна и културна институция в България. Създадена преди 75 години, днес академията е сред най-авторитетните икономически образователни центрове у нас. Висшето училище в Свищов е официално открито на 8-и ноември 1836 г. от цар Борис III. За 75-годишната си история свищовската академия има повече от 110 000 възпитаници. Над 350 висококвалифицирани и утвърдени специалисти в областта на икономическите науки обучават повече от 15 000 български и чуждестранни студенти в редовна, задочна и дистанционна форма.
СА „Д. А. Ценов” има присъдена институционална акредитация и сертификат за система за управление на качеството с обхват – „професионален бакалавър”, „бакалавър”, „магистър”, образователната и научна степен „доктор”, следдипломно и професионално обучение. Висшето училище е програмно акредитирано за професионалните направления „Икономика” и „Администрация и управление”. Академията е одобрена от Lloyds Register Quality Assurance в съответствие със стандартите за системи за управление на качеството ISO 9001. Организацията на обучение в академията се извършва по стандартите на Европейската система за натрупване и трансфер на образователни кредити (ЕСТS).
Висшето училище има четири факултета – Финанси, Стопанска отчетност, Мениджмънт и маркетинг, Производствен и търговски бизнес; 20 катедри; научно-изследователски центрове. Академията предлага обучение в профилирани центрове за магистърско, следдипломно, професионално и дистанционно обучение, което обхваща студенти, географски локализирани в 40 държави на 5 континента. Обучението се осъществява с помощта на модерна, ергономична, технически осигурена мултимедийна среда. Чрез инвестиции в модерен комуникационен хардуер Свищов е първият български академичен град с цялостно покритие с безжичен Интернет. Успешните проекти и партньорства с министерства, ведомства и фирми осигуряват на студентите виртуален достъп до всички водещи световни научни и иконометрични бази данни и он-лайн библиотеки.
На разположение на възпитаниците на стопанската академия са осем блока студентски общежития, два студентски стола, академична библиотека, уникален спортен комплекс с покрити зали, писта, футболни терени, тенискортове. За студентите, проявяващи интерес към различните видове изкуства, Студентският дом на културата предоставя богато жанрово многообразие.
Интернационалното измерение на свищовската академия се свързва с международния обмен на знание и информация, с академичната мобилност на преподаватели, докторанти и студенти, с университетски партньори от Европа, Америка, Азия и Африка.
За новата учебна година 2011-2012 в Стопанска академия „Димитър А. Ценов” ще бъдат приети 2500 студенти. Според утвърдения от МОМН прием за редовна форма на обучение местата са 1850, а за задочна – 650. В образователно-квалификационна степен (ОКС) „бакалавър”, направление „Икономика”, новоприетите студенти за редовно обучение ще бъдат 1540, а за задочно – 589. В направление „Администрация и управление” утвърдените места са съответно 150 и 61. В ОКС „магистър” за редовно обучение държавна поръчка одобрените места от МОМН са 160. За новата учебна година е завишен държавно утвърденият прием в редовна форма със 150 места, а в задочна – със 75.
Приемът на документи за кандидат-струдентите започна на 6-и юни и ще продължи до 8-и юли. В този период всички категории кандидат-студенти (вкл. участвалите в предварителната кампания) заявяват предпочитанията си за специалностите, с които желаят да участват в класирането. До 24-ти юни подалите документи са около 1000, а на предварителните кандидатстудентски изпити са се явили над 1300 души. Документи могат да се подават в Център за прием на кандидатстудентски документи и информация в СА „Д.А.Ценов”, в разкритите бюра за прием на документи във всички областни градове в страната или чрез online системата на свищовското висше училище. Кандидат-студентите, подали документи по електронен път (ONLINE), следва да потвърдят личните си данни в Кандидатстудентския център в Свищов в деня преди изпита или в самия ден на изпита.
Центърът за прием на кандидатстудентски документи в академията работи всеки делничен ден от 8:00 ч до 17:00 ч, а в събота работното време е от 8:00 ч до 13:00 ч.
Първият кандидат-студент, подал документи за предстоящата кампания, е Александър Йорданов. Той е от гр. Плевен и е записан в Центъра в Свищов още в 8:35 ч на първия ден от старта на приема. Александър е заявил желание да кандидатства с изпит по икономическа география на България, а като първо желание е посочил специалност „Икономика на туризма”.
Според посочените като първо желание от подалите до момента документи кандидат-студенти най-предпочитаните специалности са „Финанси”, „Счетоводство и контрол”, „Застраховане и социално дело”, „Стопански и финансов контрол”. Най-много желаещи да се обучават в свищовската академия има от Плевен, Велико Търново, София, София-град, Ловеч, Враца и Монтана. Традиционно по-голямата част от кандидатите са избрали конкурсния изпит по география. Следват тези, които желаят да се явят на изпита по икономика и математика. А най-малко са тези, които ще кандидатстват с изпит по чужд език. Около 30% от подалите документи ще кандидатстват с пренесена оценка от държавен зрелостен изпит.
Таксата за явяване на първи изпит е 50 лв., за втори и всеки следващ – 20 лева.
През новата учебна година няма да се осъществява прием по специалност „Икономика на кооперациите”, като бройките ще бъдат прехвърлени към спец. ”Икономика на туризма”.
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, |